جنبش روشنایی: گفت‌وگو برای آغاز مذاکرات ناکام شد، فردا تظاهرات می‌کنیم

حق نشر عکس jawad naji
Image caption این جنبش گفته است که تظاهرات "گسترده و نامحدود" را انجام خواهد داد

شورای عالی جنبش روشنایی اعلام کرد که گفت‌وگوها برای آغاز مذاکرات با حکومت شکست خورده است و این جنبش فردا (شنبه، ۲ اسد/ مرداد) در شهر کابل دست به "تظاهرات نامحدود" می‌زند.

داوود ناجی، یکی از رهبران جنبش روشنایی به بی‌بی‌سی گفت: "از فردا تظاهرات میلیونی و نامحدود در کابل آغاز خواهد شد."

در خبرنامه‌ای که این نهاد منتشر کرده، نیز آمده است: "در دو روز گذشته، حکومت وحدت ملی هیات بلند پایه‌ای را به شورای عالی مردمی جنبش روشنایی فرستاده و نیز طرح مکتوبی را برای آغاز مذاکرات بین شورای عالی مردمی و حکومت وحدت ملی برسر مساله مورد مناقشه برق ترکمنستان، به آدرس شورای عالی مردمی ارایه کرد."

در این خبرنامه طرح حکومت ناقص دانسته شده و نوشته شده که شورای عالی مردمی متقابلا طرح مکتوبی را برای آغاز مذاکرات بر سر مساله انتقال مسیر برق ۵۰۰ کیلوولت به حکومت فرستاد و توافق شد که حکومت تا ساعت هشت صبح امروز (جمعه، ۱ اسد/ تیر) موضع خود را در قبال طرح شورای عالی مردمی جنبش روشنایی مشخص کند.

این شورا افزوده که علاوه بر این، شورای عالی مردمی در روزهای گذشته، دیدارهایی را با نهادهای بین‌المللی، نمایندگان سیاسی کشورهای حامی دولت افغانستان و چهره‌های تاثیرگذار سیاسی افغانستان انجام داد و بر اساس درخواست این آدرس‌های سیاسی، گفت‌و‌گوهایی را برای آغاز مذاکرات، انجام داد اما با کمال تاسف حکومت وحدت ملی با رویکرد "لجوجانه" بر موضع "غیر عادلانه" قبلی خویش، باب آغاز این گفت وگو ها را بست.

در این خبرنامه آمده که مسیرهای دهگانه تظاهرات مشخص و تأمین امنیت این تظاهرات به دوش دولت و مشخصا پلیس است.

این شورا از حکومت خواسته است که برای تأمین امنیت و حفظ نظم عمومی، روز دوم اسد/ تیر را تعطیل عمومی اعلام کند.

واکنش دولت افغانستان

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که اعتراضات در گذشته برای تأمین برق بامیان بود که بودجه اجرا این طرح به تصویب رسیده و کار برق رسانی به ولایت بامیان رسما شروع شده‌است. ارزیابی برای برق رسانی به مناطق مرکزی افغانستان در مدت ۶ ماه آینده تکمیل می‌شود.

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای مرتضوی تظاهرات را حق مدنی شهروندان خواند

او گفت تا قوس/ آذر ۱۳۹۸ برای ۲۰ هزار خانه در بامیان برق تأمین می‌شود.

به گفته آقای مرتضوی اعتراضات مدنی حق مردم است و حکومت در مطابقت به قانون امنیت تظاهرات را تأمین می‌کند. حکومت همواره صدای مردم را شنیده و به مطالبات مردم توجه جدی دارد.

آقای مرتضوی گفت که آنچه که در کمیسیون مشترک فیصله شده، ۳۰۰ میگا وات برق به بامیان اختصاص داده شده است.

او در باره ادامه تظاهرات گفت که اهداف سیاسی بیشتر در پشت این تظاهرات وجود دارد.

آقای مرتضوی گفت افرادی که در بیرون از حکومت هستند در تلاش هستند که به شیوه‌های مختلف بر حکومت اعمال فشار کند و این تظاهرات نیز بخش فشار سیاسی بالای حکومت است.

او در رابطه به نگرانی جنبش روشنایی از تطبیق نشدن این پروژه برق رسانی گفت که روند برق رسانی به مناطق مرکزی افغانستان را نهادهای مدنی و نمایندگان پارلمان می‌توانند نظارت کنند.

تظاهرات در بامیان

صدها تن از باشندگان بامیان نیز امروز (جمعه، ۱ اسد/مرداد) دست به تظاهرات زدند. معترضان با سردادن شعارهای "عدالت، عدالت، ما انکشاف [توسعه] متوازن می‌خواهیم. ع و غ و دولت - جفا مکن به ملت." از حکومت خواسته‌اند که بر تغییر مسیر برق ۵۰۰ کیلوولت پافشاری نکند.

این معترضان از حکومت افغانستان خواستند که در صورت پاسخ ندادن حکومت به جنبش روشنایی، مردم بامیان سر از روز یکشنبه (۳ اسد/مرداد) خیمه‌های تحصن را در مقابل دفتر ولایت و دفتر یوناما در بامیان برپا نموده و تا رسیدن به حقوق شان، به دادخواهی و تحصن ادامه می‌دهند.

حق نشر عکس Alias Tahiri
Image caption امروز تظاهراتی در بامیان نیز برگزار شد

اعلام ریاست برشنا

شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) نیز با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرده که زمینه انتقال برق رسانی برای بیش از ۲۰ هزار خانواده در بامیان و مناطق مرکزی مهیا شده‌است.

در این خبرنامه آمده است که شرکت برشنا جهت انتقال خط برق دوشی به بامیان، قراردادی را به ارزش ۶ میلیون و ۲۵ هزار دلار با شرکت مشورتی فشنر آلمانی به مدت یک سال امضا کرده است.

براساس اعلام شرکت برشنا مطابق این قرارداد شرکت فشنر مسیر خط انتقال برق از ولایت بغلان به بامیان را به طول ۱۷۰ کیلومتر، ساخت ایستگاه برق در ولایت بامیان، گسترش و تقویت ایستگاه ۲۲۰ کیلو ولت دوشی، تعین مسیر خط انتقال برق از ولایت غزنی به شهر شرنه مرکز پکتیکا به طول ۶۵ کیلومتر را به عهده خواهد داشت.

براساس این خبرنامه شرکت فشنر شبکه توزیع برق ولایت بامیان را نیز طراحی خواهد کرد که این شبکه به ۲۰ هزار خانوار در ولایت بامیان برق می‌رساند.

جنبش روشنایی

Image caption قبلا نیز جنبش روشنایی تظاهراتی را در کابل راه اندازی کرده بود

جنبش روشنایی به معترضانی گفته می‌شود که مخالف تغییر خط انتقال برق وارداتی ترکمنستان موسوم به خط ۵۰۰ کیلوولت از بامیان به سالنگ هستند، ولی دولت با تأکید برکشیدن این خط از سالنگ، وعده داده که یک خط ۲۲۰ کیلوولتی از بغلان به بامیان بکشد.

پس از آن که کابینه افغانستان در نشست یازدهم ثور/اردیبهشت خود تغییر خط انتقال برق وارداتی ترکمنستان از بامیان به سالنگ را تأیید کرد، اعتراضاتی را برانگیخت؛ در ۲۷ ثور تظاهرات بزرگی در کابل و یک رشته تظاهرات دیگر در سایر شهرهای افغانستان و کشورهای غربی به راه انداخته شد.

بیشتر بخوانید