محل حمله مرگبار به معترضان 'جنبش روشنایی' در کابل، 'چهار راه شهدا' نامگذاری شد

حق نشر عکس Getty
Image caption دیروز (شنبه ۲ اسد/مرداد) سه بمبگذار انتحاری وارد جمعیت معترضان شدند و دو تن آنها موفق به انفجار مواد منفجره همراه خود شدند و فرد سوم "کشته" شد

به دنبال کشته‌شدن دهها معترض "جنبش روشنایی"، در چهار راه دهمزنگ کابل، محل کشته شدن آنها "چهار راه شهدا" نامگذاری شده است.

دیروز (شنبه ۲ اسد/مرداد) بیش از ۸۰ معترض هوادار "جنبش روشنایی" در جریان تظاهرات بزرگی در این چهارراه در غرب کابل در اثر سه انفجار انتحاری کشته و بیش از ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

بیشتر بخوانید: انفجار در تظاهرات 'جنبش روشنایی' در کابل

کاخ ریاست جمهوری افغانستان در اطلاعیه‌ای بدون ذکر اشاره مستقیمی به جزئیات این رویداد و همچنین ذکر نام این جنبش و انگیزه‌های این تظاهرات، به شهرداری کابل دستور داده که چهار راه دهمزنگ به نام "چهار راه شهدا" نامگذاری شود.

در این اطلاعیه آمده: "تاریخ این کشور گواه کارنامه‌های درخشانی از مبارزان راستین راه آزادی و عدالت‌طلبی می‌باشد. در این راستا زنان و مردان این آب و خاک از جان خود مایه گذاشته‌اند تا نهال دموکراسی تنومند و بارور گردد."

کاخ ریاست جمهوری افزوده که محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهور افغانستان، "به منظور گرامی‌ داشت، احترام و ماندگاری یاد و نام شهدایی که بر اثر رویداد تروریستی گروه داعش، جان‌هایشان را از دست داده‌اند، چوک دهمزنگ را به نام چوک شهدا مسمی کرده، تا نسل‌های ما به یاد داشته باشند که شهروندان کشور دموکراسی و مردم‌سالاری را به چه قیمتی به دست آورده‌اند."

حق نشر عکس Getty
Image caption معترضان "تحصن نامحدود" اعلام کرده بودند، ولی وزارت داخله برگزاری تجمع و تظاهرات را ممنوع کرده است

از سوی دیگر، وزارت داخله/کشور اعلام کرده که تا ۱۰ روز "برگزاری اجتماعات و تظاهرات ممنوع" است.

این وزارت برای اتخاذ این تصمیم به مواد پنجم، ششم و چهاردهم قانون اجتماعات، اعتصابات و تظاهرات و همچنین مواد پنجم و دهم قانون پلیس و ماده ۲۲ کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی استناد کرده است.

وزارت داخله این دستور را شامگاه دیروز (شنبه ۲ اسد) در حالی اعلام کرد که اعضای جنبش روشنایی به منظور تحصن "نامحدود" از ۱۰ مسیر به چهارراه دهمزنگ در غرب کابل راهیپمایی کردند و این چهارراه را به عنوان محل تحصن خود انتخاب کردند.

معترضان در حال برپایی خیمه‌های تحصن بودند که به گفته منابع امنیتی، سه بمبگذار انتحاری اقدام به انفجار مواد منفجر همراه خود کردند. پلیس گفته که یکی از بمب‌گذاران به ضرب گلوله نیروهای امنیتی از پا درآمد.

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش مسئولیت این بمبگذاری انتحاری را به عهده گرفته است.

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای غنی گفته نسل‌های بعدی باید بدانند که مردم‎‌سالاری در افغانستان به قیمت کمی بدست نیامده است

معترضان پس از این انفجارها باردیگر در این محل تجمع کردند، اما از نیمه‌ دیشب آن را ترک کردند و به مجتمع موسوم به "مصلای شهید مزاری" در خیابان شهید مزاری رفتند.

اعضای "جنبش روشنایی" از دیروز برای تشییع جنازه قربانیان این رویداد آماده شده و هنوز گفت‌وگوها برای تعیین محل دفن آنها ادامه دارد.

جنبش روشنایی به تصمیم جلسه یازده ثور/اردیبهشت کابینه مبنی برکشیدن خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان از سالنگ به جای بامیان اعتراض دارد.

سازمان‌دهندگان اعتراض‌های این جنبش می گویند که به هیچ تصمیمی غیر از کشیدن این خط برق از طریق بامیان به میدان و کابل قانع نمی‌شوند، هرچند دولت اعلام کرده که خط ۲۲۰ کیلوولتی از بغلان به بامیان می‌کشد.