روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۹ اسد

حق نشر عکس mandegar
Image caption عکس و تیتر روزنامه ماندگار

اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان هفته گذشته نخستین جلسه شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساد اداری را برگزار کرد، بیشتر روزنامه‌های امروز کابل به موضوع مبارزه با فساد اداری پرداخته‌اند.

روزنامه ماندگار نوشته که مرکز قضایی مبارزه با فساد اداری با هدف اصلاح و تقویت نظام عدلی و قضایی افغانستان و مبارزه با فساد اداری ایجاد شده و قرار است هر شش‌ماه یک‌بار فعالیت‌های آن زیر نظر رئیس‌جمهوری افغانستان بررسی شود. آقای غنی در این نشست گفت:" حکومت اراده دارد که قبل از رفتن به نشست بروکسل گام‌های عملی در بخش‌های مختلف (از جمله مبارزه با فساد اداری) بردارد."

سرمقاله نویس افزوده که قرار است در کنفرانس بروکسل که به‌زودی برگزار می‌شود، فعالیت‌های دولت افغانستان به‌ویژه در حوزه مبارزه با فساد بررسی شود. سخن از مبارزه با فساد اداری درافغانستان در حالی گفته می‌شود که افغانستان مقام سومین کشور فاسد جهان را احراز کرده‌ است. دولت این کشور همواره در آستانه نشست‌های بین‌المللی برای افغانستان، از مبارزه با فساد با آب‌ و تاب سخن می‌گوید اما بعد از پایان یافتن آن کنفرانس‌ها، هیچ اقدامی صورت نمی‌دهد.

روزنامه جامعه باز نوشته که مبارزه با فسادی به این گستردگی، نباید مقطعی و برای به‌رخ‌کشیدن در نشست‌های نظیر بروکسل باشد. فساد آنقدر گسترده و ریشه‌دار است که نمی‌شود با آن در مدت یکی دو سال مبارزه کرد و ریشه‌های آن را خشکاند. با چهره‌هایی که مسئولیت‌ها و وظایف اصلی آن‌ها چیزی جز مبارزه با فساد است، نمی‌شود به‌صورت دوام‌دار فساد زدایی کرد؛ چه این‌که آن‌ها از مأموریت اصلی‌شان باز می‌مانند و این خود فسادآور است.

سر مقاله نویس مدعی است که رئیس‌جمهور مفسد را بر گردۀ مردم نشاندن، بدترین نوع فساد است؛ چه این‌‌که زمینه‌های فساد بیشتر را مهیا می‌کند، اعتبار نظام را ساقط می‌کند و مردم را نسبت به رفتار حکومت بی‌باور می‌سازد.

به نظر نویسنده اکنون مهره‌درشت‌های متهم به فساد اداری و اختلاس، در آغوش آقای غنی از بذل و بخشش‌ها نصیب می‌برند و مناصب بلند حکومتی را در اختیار دارند. در کنار این، اتهام و نگرانی اصلی این است که حکومت و مخصوصاً رئیس‌جمهور، به بهانه مبارزه با فساد اداری، تصفیه حساب‌های جناحی و قومی می‌کند و به جای آن مهره‌های خود را می‌چیند.

روزنامه ۸صبح نوشته که در این‌جا باید دید که حکومت در این راه چقدر اراده‌ سیاسی لازم را دارد. موضوع اراده سیاسی از این لحاظ اهمیت دارد که در نظام متمرکز، ریاست‌جمهوری در افغانستان که نهاد‌های قضا و دادستانی کاملا به ارگ وابسته‌اند و حکومت هرگز موضوع استقلال قضا را به رسمیت نشناخته است، نقش ارگ در امر مبارزه با فساد اهمیت زیادی دارد.

نویسنده افزوده که طنز موجود هم در قضیه این است که ارگ در حالی صحبت از مبارزه با فساد می‌کند که نه قوه قضاییه را مستقل ساخته است و نه این نهاد را برای رسیدگی فنی و موثر به فساد اداری و مالی آماده و اصلاح ساخته است.

به نظر نویسنده مشکل بیشتر از این‌جا آغاز می‌شود که هر زمانی حکومت در یک دهه‌ گذشته در مورد فساد اداری حرف زده است بیشتر منظورش برخورد با ماموران پایین‌رتبه و میان‌رتبه دولت بوده است که در قانون‌شکنی و فساد مالی و اداری کوچک، دست داشته‌اند. البته حتی برخورد با مامورین قانون‌شکن نیز محدود و سلیقه‌ای بوده است. به این ترتیب، تیر مبارزه با فساد هرگز مقامات عالی حکومت و سیاستمداران و قدرتمندان بیرون از دولت را نشانه نگرفته است.

روزنامه آرمان ملی نوشته که باکسب تجربه از گذشته، بیشتر مقامات دولتی وافرادی که در کرسی‌های بلند راه یافته بودند، آغشته به فسادند و همین افراد با زد و بندهای نامشروع، میلیون‌ها دلار را "اختلاس و دزدی" کرده‌اند.

نویسنده افزوده که برخی از این مقامات تلاش کردند که قراردادهای نهادهای دولتی را به شرکت هایی مربوط خانواده‌های خودشان بدهند و ازاین راه‌ها به ثروت‌های بزرگ دست یافتند و در حالی که در گذشته زندگی بسیار معمولی و عادی داشتند، اما پس از گذشت چند سال نه تنها که در داخل کشور صاحب قصرها، هتل و باغ و زمین شدند بلکه درکشورهای بیرونی هم مالک ویلاهای مجلل شدند.

نویسنده افزوده که باتوجه به این گفته‌ها و بانفوذی که این مقامات فاسد در نهادهای دولتی دارند، برای شورای عالی حاکمیت قانون کار دشوار خواهد بود که به پرونده فساد این مقامات رسید‌گی لازم کند و یا آنها را به پای میز محاکمه بکشاند.

روزنامه دولتی اصلاح نوشته که حکومت افغانستان تعهد و اراده دارد تا پس از این در مبارزه علیه فساد اداری به گونه جدی تر وارد عمل شود. مقامات حکومت وحدت ملی هم در زمان کارزار انتخاباتی و هم حالا که مسئولیت حکومت را دارند، تعهد کرده‌اند که از تمامی توان نشان علیه مبارزه با فساد اداری استفاده خواهد کرد.

این روزنامه افزوده که افغانستان از ناحیه فساد اداری به شدت رنج می‌برد و این موضوع بر هیج کس و نهادی پوشیده نیست و نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

روزنامه راه مدنیت نوشته که فساد یکی از موانع اصلی برای حکومت به شمار می‌رود که همواره چالش برانگیز بوده‌است. مبارزه با این پدیده یک امر اجتماعی و همگانی است که همه باید برای محو آن تلاش ورزند.

نویسنده افزوده که حکومت نیز باید به صورت دوامدار این امر را جزئی از اولویت‌های مهم خود قرارداده و مکانیزم مشخصی را تهیه و تدوین کند، زیرا فساد عامل خیلی از ناهنجاریهای جامعه است.