دختر افغان با کوهنوردی بر سنت‌های حاکم پا گذاشت

حق نشر عکس
Image caption کوهنوردی هنوز هم در میان مردم افغانستان جا باز نکرده است

به رغم آنکه افغانستان یک کشور کوهستانی است و زندگی بیشترین ساکنان این سرزمین با کوه‌ها گره خورده است، اما کوهنوردی هنوز هم در میان مردم جا باز نکرده، به‌ویژه برای دختران کاری بسا دشوار پنداشته می‌شود.

یاسمین حسن، دختر ۱۹ ساله که در ولایت ننگرهار در جنوب شرق افغانستان به دنیا آمده است، دو سال پیش از دایره سنت‌های حاکم در محل زندگی خود پا بیرون گذاشت و ناگهان سر از فدراسیون کوهنوردی در کابل در آورد.

گرچه در جای که او زندگی می‌کند کوه‌ها از روستاها خیلی فاصله دارد، اما او شنیده بود که کوهنوردان در دنیا به قله‌های کوه سفر می‌کنند و او هم با خود فکر می‌کرد که روزی به بلندی کوه‌ها برسد.

دختری که از دایره سنت‌های حاکم پا بیرون گذاشت

یاسمین حسن به بی‌بی‌سی گفت در محلی که زندگی می‌کند در اوایل کسی نمی‌پذیرفت که کوهنوردی یک ورزش است؛ برای آنها کوهنوردی یک نوع دیوانگی تلقی می‌شد. اما به گذشت دو سال، به گفته او، "اکنون به یک فرهنگ تبدیل شده و آنها از ما استقبال می‌کنند. در ابتدا ما سیزده دختر بودیم، اما حالا تعداد ما به ۲۱ نفر رسیده است."

حق نشر عکس
Image caption یاسمین حسن می‌گوید در اوایل برای مردم محل کوهنوردی یک نوع دیوانگی تلقی می‌شد

این کوهنورد جوان پس از یک ماه آمادگی در کابل برای نخستین تجربه به ولایت پنجشیر رخت سفر بست و عزم و اراده اش او را تا بلندی کوه‌های هندوکش رساند.

او گفت "پس از یک ماه تمرین در کابل، به پنجشیر رفتیم و در کوه‎های پنجشیر به بلندی ۵هزار متر بالا رفتیم. این سفر برای من خیلی هیجان‌انگیز بود."

با پرچم افغانستان بسوی بلندترین قله‌ کوه دنیا

خانم حسن پرچم ملی کشورش را بر شانه انداخته و به دنبال تحقق رویای بلند پروازانه ایست تا روزی با بیرق سه‌رنگ کشورش به قله‌های بلندترین کوه دنیا در کشور نیپال رسیده و برای کشورش افتخار بیافریند.

او می‌‎خواهد با کوهنوردی برای دختران کشورش این پیام را برساند که هیچ کاری دشوار نیست، اما برای انجام آن باید عزم و اراده و تلاش کرد.

حق نشر عکس
Image caption کوهنوردی در افغانستان در ولایات نورستان و ننگرهار در شرق، ولایات مرکزی غزنی، میدان وردک، بامیان و کابل نیز علاقه‌مندان خود را دارد

همقطاران یاسیمن از ولایات نورستان و ننگرهار در شرق، ولایات مرکزی غزنی، میدان وردک، بامیان و کابل هستند.

یک زن فعال خارجی وسایل و امکانات سفر کوهنوردان دختر در افغانستان را تأمین می‌کند؛ او تلاش دارد که تعداد دختران کوهنورد در افغانستان بیشتر شود.

خانم حسن در کنار کوهنوردی، مشغول آموزش ورزش رزمی تکواندو هم است و چندین بار در مسابقات منطقه‌ای شرکت کرده است.

او می‌گوید یکی از آرزوهایش این است که روزی در عرصه کمک‌رسانی برای نیازمندان کار کند حتی اگر برای تحقق این هدف نیاز به سفرهای دشوار و سخت در کوه‌ها را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: صعود پرخطر به قله‌های غرب افغانستان