دیدبان حقوق بشر: نیروهای وابسته به ژنرال دوستم دست به کشتار غیرنظامیان زدند

Image caption دیدبان حقوق بشر خواستار پیگیری این حادثه شده است

سازمان دیدبان حقوق بشر افغانستان اعلام‌ کرد که نیروهای جنبش ملی به رهبری ژنرال عبدالرشیم دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در ولایت فاریاب متهم به کشتار و بدرفتاری با غیرنظامیان شدند. اما سخنگوی جنبش ملی افغانستان این ادعا را بی‌اساس خواند و گفت این حزب نیروی نظامی ندارد.

دیدبان حقوق بشر افغانستان از حکومت این کشور خواسته است که عاملان این رویداد را تحت پیگرد قرار بدهد.

در گزارش این نهاد آمده است که افراد مسلح مربوط به ژنرال دوستم در ۲۶ ژانویه در یک عملیاتی که علیه نیروهای گروه طالبان در ولایت فاریاب انجام داد، ۱۳ غیرنظامی را کشته و ۳۲ تن دیگر را زخمی کرده‌اند.

به گفته این نهاد، بعد از اینکه نیروهای گروه طالبان منطقه را ترک کردند جنگجویان جنبش ملی افغانستان به چهار روستا وارد شده و ساکنان این روستاها را متهم به حمایت از گروه طالبان کرده‌‌اند.

حق نشر عکس VPO
Image caption آقای دوستم چندین بار برای پاکسازی ولایت‌های شمالی این کشور به خط مقدم جبهه رفت

سازمان دیدبان حقوق بشر افغانستان به نقل از مردم محل که در روستای دولت‌آباد ولایت فاریاب با آنان گفت‌وگو شده نوشته است که حوالی ساعت ۸ صبح حدود ۲۰۰ خودرو پلیس که حامل افراد مسلح مربوط به جنبش ملی بودند، بدون نیروهای ارتش ملی افغانستان وارد این روستا شد.

به گفته مردم محل این افراد که با کلاشنیکوف مسلح بودند، فریاد می‌زدند که "شما طالبان هستید" و به هرکس که از خانه بیرون می‌شدند، شلیک می‌کردند.

این نهاد افزوده است که بر اساس گزارش‌ها، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دستور بررسی این حادثه را داده و شماری از افراد مسلح که در این قضیه دست داشته‌اند را نیز بازداشت شده‌اند.

واکنش جنبش ملی افغانستان

بشیر احمد ته‌اینج، سخنگوی جنبش ملی افغانستان با رد این گزارش دیدبان حقوق بشر، آن‌را واقع‌بینانه ندانست و گفت منابعی که در این گزارش از آنها نامبرده شده مشخص نیست.

سخنگوی جنبش ملی همچنین گفت این ادعای سازمان دیدبان حقوق بشر باید پی‌گیری شود زیرا وارد کردن اتهام بر کسانی‌ که برای حفظ و تأمین امنیت، مصونیت جان و مال مردم و تأمین حقوق بشر کار می‌کنند بی‌انصافی است.

آقای ته‌اینج تأکید کرد که حزب جنبش ملی هیچ نیروهای نظامی از خود نداشته و وابسته خواندن نیروهای نظامی دولت به احزاب سیاسی را عمل نادارست است.

به گفته او نیروهای مسلح در ولایت فاریاب یا مربوط به خیزش‌های مردمی است که توسط امنیت ملی افغانستان اداره می‌شوند و یا مربوط به نیروهای پلیس محلی هستند که توسط وزارت داخله/ کشور افغانستان اداره می‌شود.

حق نشر عکس bbc
Image caption ولایت فاریاب در یک سال گذشته شاهد نا آرامی‌های زیادی بوده است

پیش از این وزارت کشور افغانستان اعلام کرده بود که فرماندهان محلی پلیس ولایت فاریاب در شمال این کشور به "جرایم جنگی و خیانت ملی" متهم شدند.