فرمانده ناتو: ۷۰ درصد نیروهای داعش در افغانستان اعضای سابق تحریک طالبان پاکستان هستند

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای نیکلسون گفته که شمار نیروهای داعش در افغانستان از سه هزار به نصف کاهش یافته است

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده کل نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان اعلام کرد که ۷۰ درصد از نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) که اکنون در افغانستان فعالیت دارند از جنگ‌جویان سابق "تحریک طالبان پاکستان" موسوم به طالبان پاکستان هستند که پیش از این در منطقه قبیله‌ای "اورکزی" در پاکستان بودند.

فرمانده کل نیروهای ناتو و آمریکایی در افغانستان توضیح داد که بیشتر اعضای داعش در افغانستان که این گروه آنرا "ولایت خراسان" می‌نامد قبلا مربوط به طالبان پاکستان بودند که با آغاز عملیات "ضرب عضب" در پاکستان این کشور را ترک کرده و به عضویت داعش در افغانستان درآمده‌‌اند.

این فرمانده ناتو تصریح کرد که اعضای "جنبش اسلامی ازبکستان" که در افغانستان حضور دارند نیز به عضویت "گروه تروریستی داعش" درآمده‌اند.

آقای نیکلسون افزود که در اوایل شمار اعضای گروه داعش در افغانستان به سه‌هزار می‌رسید اما شمار آنان اکنون به نصف کاهش یافته‌ است.

حضور داعش در افغانستان عمدتاٌ در شرق این کشور متمرکز است و ولسوالی "اچین" ولایت "ننگرهار" خاستگاه این نیروها قلمداد می‌شود.

او همچنین گفته است که اکنون نیروهای امنیتی افغانستان در حال پاکسازی منطقه هستند و در ضمن نیروهای آمریکایی نیز عملیات هوایی در این منطقه انجام می‌دهند.

حق نشر عکس GETTY IMAGES

چندی قبل محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهور افغانستان، نیز گفته بود که عملیات‌ دولت پاکستان در وزیرستان شمالی و جنوبی در منطقه قبیله‎‌ای پاکستان باعث جابجا شدن (گروه‌های شورشی) شده و بخش قابل ملاحظه‌ای از جنگجویان این گروه‌ها به افغانستان نقل مکان کرده‌اند.

او افزوده بود که شوربختانه افغانستان بصورت بالقوه این امکان را دارد که به نقطه اتصال شبکه‌های تروریستی در منطقه بدل شود.

آقای غنی واکنش کند کشورها در برابر عملکرد سریع شبکه‌های تروریستی را نگران کننده خواند و گفت ما نباید این شبکه‌ها را جدا از هم فرض کنیم. باید مبارزه با شبکه‌های تروریستی روشمند شود.