محاصره نیروهای پلیس در جوزجان 'شکسته شده' است

حق نشر عکس HMIC
Image caption از عصر گذشته عملیات هلیکوپترهای ارتش افغانستان علیه طالبان در قوش‌تپه شروع شد و سپس محاصره نیروهای پلیس شکسته شد

رضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان در شمال افغانستان گفت در پی عملیات هوایی علیه طالبان محاصره ۲۰۰ مامور پلیس در ولسوالی قوش‌تپه این ولایت شکسته است.

پریروز (۱۰ اسد/مرداد) یک مقام پلیس جوزجان به بی‌بی‌سی گفته بود که این ماموران پلیس در پی تهاجم گسترده نیروهای طالبان در مرکز ولسوالی قوش‌تپه محاصره شده‌اند.

حالا آقای غفوری می‌گوید که از عصر دیروز که هلیکوپترهای ارتش از مزارشریف و کابل به قصد حمله به مواضع طالبان در اطراف مرکز قوش‌تپه به پرواز درآمدند، ۲۷ عضو این گروه کشته شدند.

او افزود که شماری از سربازان کماندوی ارتش هم در محلات نزدیک به مواضع طالبان فرود آمدند و عملیات شدیدی را علیه شورشیان به راه انداختند.

سخنگوی والی جوزجان گفت که طالبان در حال فرار هستند و نیروهای دولتی عملیات جستجو را برای پیدا کردن آنها ادامه می‌دهند.

آقای غفوری تأکید کرد که این عملیات تا "پاک‌سازی" کامل قوش‌تپه ادامه خواهد یافت.

او افزود که شماری از افراد کشته شده و بعضی از افراد کلیدی طالبان در قوش‌تپه شهروندان ازبکستان بوده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حدود دوصد مامور پلیس در قوش تپه در دو روز گذشته در محاصره طالبان بودند

به گفته سخنگوی والی جوزجان، دو روز پیش یک سرباز کشته و هفت سرباز دیگر زخمی شده بودند، اما در جریان عملیات تازه علیه طالبان به نیروهای دولتی و همچنین غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

گروه طالبان در دیروز از ادامه محاصره مرکز ولسوالی قوش‌تپه سخن می‌گفت، اما پس از آغاز عملیات نیروهای دولتی، در این مورد اظهار نظری نکرده است.

قوش‌تپه یکی از مناطق ناآرام ولایت جوزجان است.

به گفته منابع رسمی، شماری اعضای طالبان از گذشته در محلات روستایی این منطقه مستقر بودند و در روزهای اخیر با پیوستن شمار زیادی از طالبان از ولایت‌های فاریاب و سرپل به آنها، این منطقه محل درگیری شدیدی بین نیروهای دولتی و طالبان تبدیل شد.