'شماری از نمایندگان مجلس افغانستان خواهان محدود شدن فیسبوک شدند'

حق نشر عکس .

نی، نهاد حمایت کننده از رسانه‌های آزاد در افغانستان می‌گوید شماری از نمایندگان مجلس خواهان محدودیت فیسبوک در این کشور شده‌اند.

صدیق‌الله توحیدی، رئیس دیده‌بان رسانه‌های دفتر نی در یک نشست خبری پنجشنبه (۱۴ اسد/مرداد) گفت بر اساس اطلاعاتی که به دست آوردند شماری از نمایندگان مجلس مکتوبی را به اداره امور ریاست جمهوری فرستاده و خواستار محدودیت فیسبوک در این کشور شده‌اند.

او می‌گوید که اگر چنین موضوعی جنبه رسمی پیدا کند، مغایر قانون دسترسی به اطلاعات است و هیچ محدودیتی نباید مغایر قانون بر شبکه‌های اجتماعی وضع شود.

ایمیل مرجان، سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی افغانستان نیز تأیید می‌کند که شکایت‌هایی از نمایندگان مجلس از ایجاد حساب‌های جعلی به نام آنها و توهین و اتهامات به آدرس آنها، به این وزارت رسیده است.

اما او می‌گوید که تصمیم‌گیری در مورد محدود ساختن فیسبوک و محتویات شبکه‌های اجتماعی مربوط به وزارت اطلاعات و فرهنگ است و آنها در این راستا اقدامی نمی‌کنند.

مژگان مصطفوی، معاون نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید تاکنون مکتوبی مبنی بر درخواست محدود شدن فیسبوک از سوی نمایندگان به آنها نرسیده است.

اما او تأکید می‌کند که اگر چنین درخواستی هم برسد، عملی نخواهد شد.

پالیسی استفاده از انترنت

امروز روز پایانی هفته شبکه‌های اجتماعی در افغانستان بود. سال گذشته همزمان با این مناسبت، بحث‌ها و اقداماتی برای قانونمند ساختن استفاده از شبکه‌های اجتماعی در افغانستان آغاز شد.

آقای توحیدی می‌گوید در ادامه این بحث‌ها، کارهایی روی ترتیب 'پالیسی استفاده از اینترنت' از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ و وزارت مخابرات و تکنالوژی صورت گرفته است.

حق نشر عکس
Image caption آقای توحیدی می‌گوید هیچ محدودیتی خلاف قانون نباید بر شبکه‌های اجتماعی وضع شود

اما او تأکید می‌کند که نباید به بهانه قانون، محدودیت در استفاده از شبکه‌های اجتماعی وضع شود.

وی از کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌خواهد که خودشان با در نظرداشت قوانین موجود و اصول اخلاقی، فعالیت‌شان را در شبکه‌های اجتماعی تنظیم کنند.

او همچنان می‌گوید که سرعت اینترنت در این کشور بسیار خوب است اما این سرعت در زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی کاهش یافته و مشکل‌ساز می‌شود.

آقای توحیدی گفت که "ممکن وزارت مخابرات عمدا این مشکل را خلق کرده باشد و یا شاید یک مشکل فنی باشد."

اما سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی می‌گوید این یک مشکل فنی است و هیچ ارتباطی با این وزارت ندارد.

به اساس آمار منتشر شده در سایت رسمی وزارت مخابرات و تکنالوژی افغانستان، در این کشور بیش از ۲.۴ میلیون نفر به اینترنت با باند پهن دسترسی دارند و بیش از ۲۴ میلیون خط تلفن همراه توزیع شده که اکثریت آن به اینترنت هم وصل است.

آمار غیررسمی نشان می‌دهد که در حدود دو میلیون کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان عمدتا از فیسبوک استفاده می‌کنند.