شورای عالی صلح افغانستان طرح استراتژی پنج ساله صلح را تهیه کرده‌ است

حق نشر عکس

شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که این شورا طرح استراتژی پنج ساله صلح در این کشور را تهیه کرده‌ و قرار است که در یک کنفرانس خواستار پیوستن گروه طالبان به روند صلح شود.

عبدالخبیر اوچقون، معاون این شورا، به بی‌بی‌سی گفت نظریات نهادهای مختلف در این طرح گنجانیده شده‌ و برگزاری یک کنفرانس ملی هم شامل این طرح است.

شورای عالی صلح ۵۰ عضو دارد که عمدتاٌ مردان و ‌به‌ویژه اعضای احزاب جهادی، سران قبائل و برخی از آن‌ها اعضای پیشین گروه طالبان هستند.

این شورا در سال ۱۳۸۹ به دستور حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، به منظور زمینه سازی برای صلح با مخالفین مسلح افغانستان ایجاد شد.

بیشتر بخوانید: آیا موجودیت نهاد شورای عالی صلح افغانستان زیر سوال است؟

گزارش‌های ضد و نقیض از سفر یک هیئت گروه طالبان به چین

شورای عالی صلح افغانستان در حالی از طرح استراتژی ۵‌ ساله صلح خبر داده است که آغاجان معتصم، یک مقام پیشین گروه طالبان، به رسانه‌ها گفته که یک هیئت گروه طالبان در سفر اخیر به چین تلاش کرده‌است تا این کشور در روند صلح افغانستان همکاری کند.

این مقام پیشین گروه طالبان گفته است که گروه طالبان نسبت به مذاکرات صلح خوشبین است و چین می‌تواند در این زمینه نقش کلیدی بازی کند.

حق نشر عکس
Image caption سخنگوی گروه طالبان می‌گوید که آنها درخواستی برای مذاکره را مطرح نکرده‌اند

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، گفت آنها درخواستی در این خصوص را مطرح نکرده‌اند.

در یک واکنش دیگر، هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، گفت دولت افغانستان هیچ وقت دروازه‌های صلح را نبسته است و از هر اقدامی که به صلح پایدار بیانجامد، استقبال می‌کند.

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان افزود گروه‌های که به خشونت و شورشگری ادامه می‌دهند توسط نیروهای امنیتی افغانستان سرکوب خواهند شد.

حق نشر عکس Arg
Image caption قبلا رهبری گفت‌و‌گوهای صلح با شورای عالی صلح افغانستان بود

گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان سال گذشته و پس از فاش شدن مرگ ملا عمر، رهبر پیشین این گروه متوقف شد.

پس از آن آمریکا، چین، پاکستان و افغانستان گروه چهارجانبه صلح را تاسیس کردند و این گروه در چهارمین نشست از طالبان خواست تا در مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان شرکت کنند، اما طالبان مذاکره با دولت افغانستان را رد کردند.