چند سناتور افغان: دادن دو سند هویت به شهروندان خلاف قانون است

حق نشر عکس MOJ
Image caption طرح شناسنامه ملی مصوب در قانون ثبت احوال نفوس

پس از اعلام توزیع شناسنامه‌های ملی به همراه برگه حاوی اطلاعات مفصل از جمله قومیت و درج واژه افغان، شماری از اعضای مجلس سنای افغانستان از این طرح انتقاد کرده‌اند.

پس از نزدیک به دو سال از تصویب قانون ثبت احوال، که طرح و اطلاعات شناسنامه ملی در آن مشخص شده، حکومت وحدت ملی اعلام کرده که این شناسنامه‌ها توزیع می‌شود.

جنجال اصلی در این مدت درج شدن یا نشدن واژه افغان به عنوان ملیت شهروندان است، ولی در طرح تازه حکومت آمده که به شهروندان افغانستان علاوه بر شناسنامه ملی مطابق طرح قانون ثبت احوال، برگه‌ای حاوی این اطلاعات هم داده خواهد شد.

اما شماری از اعضای مجلس سنا گفته‌اند که طرح تازه حکومت وحدت ملی مغایر قانون است، چرا که به نظر آنها باید به شهروندان تنها شناسنامه الکترونیک داده شود.

زلمی زابلی یکی از این سناتوران منتقد، توزیع دو سند به عنوان سند هویت به شهروندان را خلاف عرف و قانون دانست. به گفته او، طرح حکومت وحدت ملی چیزی است که سران حکومت بین خود آن را ساخته‌اند.

Image caption حکومت صدها کارمند اداره شناسنامه الکترونیک را از کار برکنار و برنامه توزیع آن را معلق کرده است

او با استناد به قانون اساسی تاکید کرد که همه شهروندان کشور "افغان" خوانده می‌شوند و بنابراین، در شناسنامه ملی باید این واژه به عنوان ملیت شهروندان درج شود، چیزی که قانون ثبت احوال نفوس آن را اجازه نمی‌دهد.

در واکنش به اظهارات این اعضای مجلس سنا، جاوید فیصل از سخنگویان رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی به بی‌بی‌سی گفت که تغییری در احکام قانون ثبت احوال در مورد شناسنامه الکترونیک به میان نخواهد آمد.

او افزود اطلاعاتی که در بانک اطلاعاتی شناسنامه‌های الکترونیک درج می‌شود، به صورت برگه اطلاعاتی به همراه شناسنامه الکترونیک توزیع خواهد شد که در آن هم واژه افغان و هم قومیت شهروندان درج می‌شود.

درج ۳۵ مورد اطلاعات از جمله قومیت شهروندان در بانک اطلاعات مربوط به شناسنامه‌های الکترونیک در قانون ثبت احوال نفوس هم آمده، اما در مورد توزیع آن به شهروندان به صورت برگه جداگانه در کنار این شناسنامه‌ها چیزی گفته نشده است.

توزیع شناسنامه الکترونیک در سال‌های اخیر از بحث‌های جنجالی در چند سال اخیر بوده است. از زمان تصویب قانون ثبت احوال و امضای آن در نخستین روز کاری اشرف غنی رئیس جمهوری، فشارها بر حکومت برای توزیع این شناسنامه‌ها افزایش یافت.

حق نشر عکس no credit
Image caption برای تامین شفافیت در انتخابات، بارها بر توزیع شناسنامه الکترونیک تاکید شده است

توزیع شناسنامه‌های الکترونیک مطابق قانون ثبت احوال، وعده‌های انتخاباتی سران حکومت وحدت ملی و موافقتنامه تشکیل حکومت وحدت ملی، از تعهدات اصلی رئیس جمهوری و رئیس اجرائی برای تامین شفافیت در انتخابات بعدی بوده است.

اما به دلیل درخواست شماری از معترضان برای درج واژه افغان به عنوان ملیت شهروندان، اجرایی شدن این قانون به تعویق افتاد و برنامه توزیع شناسنامه‌های الکترونیک با اخراج بیش از ۱۳۰۰ کارمند اداره مجری این برنامه متوقف شد.

درج واژه افغان به عنوان ملیت شهروندان و مخالفت با آن در سال‌های اخیر به مسائل قومی در افغانستان دامن زده است، چرا که طرفداران آن اصرار بر درج آن در شناسنامه‌های ملی دارند، اما مخالفان این واژه را اسم دیگر قوم پشتون و تعمیم آن بر سایر اقوام را نادرست می‌دانند.