روزنامه‌های کابل: ۱۶ اسد

طرح تازه حکومت وحدت ملی افغانستان برای تحقق وعده‌های خود مبنی بر اصلاح نظام انتخاباتی، از مهم‌ترین موضوع‌های مورد بحث مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

اخیراً حکومت افغانستان اعلام کرد که در پی نظرخواهی از کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، تصمیم گرفته که طرح اصلاح نظام انتخاباتی را با صدور فرمان تقنینی تحقق بخشد.

هشت صبح چند مطلب خود را به موضوع اصلاح نظام انتخاباتی اختصاص داده و در سرمقاله خود این امر را "نیاز بنیادین" کشور دانسته است. این روزنامه تاکید کرده حالا که مسلم شده چنین اصلاحی براساس فرمان تقنینی رئیس جمهوری انجام شود، لازم است حکومت اصلاحات مورد نیاز را تحقق بخشد.

از نکته‌های اصلی مورد نظر سرمقاله‌نویس هشت صبح در این زمینه بازنگری حوزه‌های رای‌گیری، نظام رای و نقش احزاب سیاسی انتخابات است. نویسنده افزوده که حوزه‌های انتخاباتی باید از چند نماینده‌ای به تک‌نمایند‌ه‌ای تبدیل شود و احزاب هم باید از "اشیای زینتی" به بازیگران دارای سهم و نقش تغییر کنند.

هشت صبح استدلال کرده که نظام رای واحد غیرقابل انتقال فعلی باید به نظام مختلط تغییر کند تا از ضایع شدن آرا جلوگیری شود. به نوشته روزنامه، در انتخابات پیشین شمار مجموع آراء نامزدهای بازنده بیشتر از آراء نامزدهای برنده بود که از نظر نویسنده، بیانگر آن است که پارلمان کنونی نماینده بخش کوچکی از مردم است.

نویسنده هشت صبح از حکومت وحدت ملی انتقاد کرده که هنگام مذاکرات نمایندگان در پارلمان، به اندازه کافی تلاش نکرد که آنها را به تصویب طرح اصلاح نظام انتخاباتی ترغیب کند، در حالی که این کار را می‌توانست، اما نخواست و نکرد. نویسنده تاکید کرده حالا که پای مجلس در میان نیست، حکومت خود باید اصلاحات لازم را بیاورد.

حق نشر عکس .
Image caption عکس و تیتر اول هشت صبح

محمدجواد سلطانی در سرمقاله جامعه باز نوشته که اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان تمایل زیادی به آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی دارد، چرا که از زمان به قدرت رسیدن تا حال چند فرمان تقنینی در این مورد صادر کرده، ولی هیچ یک از آنها از سوی پارلمان تایید نشده است.

با وجود این، نویسنده افزوده این که آقای غنی فرمان می‌دهد و مجلس انکار می‌کند و در نتیجه اصلاح نظام انتخاباتی تحقق نمی‌یابد، جای اما و اگرهایی دارد. به نظر نویسنده، حکومت متعهد به اصلاح نظام انتخاباتی شده، اما هنوز هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که بخواهد این تعهد خود را عملی کند.

نظر مدیر مسئول جامعه باز این است که حکومت اراده‌ای برای برگزاری انتخابات پارلمانی ندارد و به همین دلیل این فرمان‌ها تایید نمی‌شود. نویسنده تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی و ابهام قانونی در مورد ادامه کار مجلس و عدم توزیع شناسنامه‌های الکترونیک را از نشانه‌های بی‌ارادگی حکومت در این مورد دانسته است.

استدلال دیگر سرمقاله‌نویس جامعه باز برای این ادعا این است که برگزاری انتخابات شفاف با منافع شماری از چهره‌ها و محافل سیاسی "متضاد" است و حیات سیاسی آنها با "تقلب" گره خورده است. به باور نویسنده، انتخابات شفاف "توهم اکثریت و اقلیت" را برهم خواهد زد و قاعده بازی تغییر خواهد کرد.

اطلاعات روز با اشاره به تصویب راهبرد پنج ساله صلح در شورای عالی صلح در سرمقاله خود بر این نکته تاکید کرده که "ضرورت فوری ما جنگ است و نه صلح". روزنامه افزوده که اعلام این موضوع که نکته اصلی آن دعوت از طالبان برای صلح است، همزمان شده با گسترش دامنه جنگ.

اطلاعات روز با طعنه یادآور شده که شورای عالی صلح تصویب این راهبرد را در یکی از مجلل‌ترین و امن‌ترین هتل‌های کابل اعلام کرد و دعوت از طالبان به صلح را هدف اصلی آن خواند. روزنامه پرسیده که آیا یک راهبرد پنج ساله برای این تصویب شده که از طالبان به صلح دعوت شود؟

به نظر نویسنده، "عده‌ای بی‌خبر با حقوق‌های هنگفت" زیر چتر شورای عالی صلح گردآمده‌اند و از شکنندگی اوضاع امنیتی اطلاعات مخدوش و نارسایی دارند. روزنامه مثال آورده که این شورا از سفر هیئت طالبان به چین و پاکستان و کشته شدن مردم به دست طالبان و گروگان‌گیری این گروه بی‌خبر است.

حق نشر عکس .
Image caption جامعه باز کار کمیسیون بررسی انفجار در همایش معترضان جنبش روشنایی در دوم اسد را زیر سوال برده

اطلاعات روز با اشاره به این نکته که حاکمیت دولتی در کشور محدود است و طالبان کنترل بخش‌های قابل توجهی از کشور را به دست دارند و کنترل آنها روز به روز بیشتر می‌شود، ضرورت تصویب راهبرد صلح با این گروه برای پنج سال آینده را زیر سوال برده است.

روزنامه جدیدالانتشار "خبر ۸" در سرمقاله خود با اشاره به فرود اضطراری یک هلیکوپتر پاکستانی در ولایت لوگر در جنوب کابل، این پرسش را مطرح کرده که "هلیکوپتر پاکستانی در افغانستان چه می‌کرد؟" نویسنده از پاکستان به عنوان "دولت دشمن" نام برده است.

سرمقاله‌نویس خبر ۸ با بررسی اظهارات مقام‌های دولت افغانستان و پاکستان در این خصوص، تاکید کرده که تاخیر دولت افغانستان در ارائه اطلاعات در مورد نشست اضطراری این هلیکوپتر که به نوشته روزنامه در آسمان کابل هم پرواز کرده، "بسیار سوال برانگیز" است.

به نظر نویسنده، تردیدی وجود ندارد که نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان برای لحظه‌ای هم از پرواز هواپیمایی در فضای افغانستان و نوعیت آن بی‌اطلاع باشند. خبر ۸ افزوده که دولت افغانستان باید از این نیروها بخواهد که در این مورد توضیح بدهند.

خبر ۸ با اشاره به آنچه که "مداخله مستقیم پاکستان" در جنگ افغانستان خوانده، از دولت افغانستان خواسته که با احساس مسئولیت کامل در قبال حراست از سرزمین و فضای کشور، به حل معمای پرواز هلیکوپتر پاکستان در فضای کشور به مردم توضیح دهد و بگوید که چرا به هلیکوپتر نظامی اجازه پرواز داده است.

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که پاکستان از دولت افغانستان اجازه گرفته بود که این هلیکوپتر را به منظور تعمیر از فضای افغانستان عبور دهد و به روسیه ببرد.