دختر ۱۵ ساله بدخشانی 'در پی انتشار ویدیوی رقصش کشته شد'

Image caption این دختر دانش‌آموز کلاس هشتم بوده است (عکس از بایگانی)

مقام‌های ولایت بدخشان در شرق افغانستان گفته‌اند که دختری ۱۵ ساله به احتمال زیاد به دلیل انتشار ویدیوی رقصش در مراسم عروسی کشته شده است.

عارفه نوید، رئیس دفتر کمیسیون حقوق بشر افغانستان در بدخشان به بی‌بی‌سی گفت مسئولان امنیتی به او گفته‌اند که این دختر در مراسم عروسی یکی از خویشاوندانش رقصیده بوده است.

به گفته خانم نوید، پس از آن که تصاویر ویدئویی از صحنه رقص این دختر از طریق بلوتوث در میان مردم پخش شد، برادر هجده ساله او به خشم آمد و خواهرش را به ضرب گلوله تفنگچه کشت.

مقام‌های محلی گفته‌اند که این رویداد دیروز (۱۶ اسد/مرداد) در ولسوالی (شهرستان) کشم ولایت بدخشان روی داده و برادر این دختر به اتهام قتل خواهرش بازداشت شده است.

اما احمد نوید فروتن، سخنگوی والی این ولایت گفت اگرچه پلیس برادر این دختر را بازداشت کرده و مشخص است که او به ضرب گلوله تفنگچه کشته شده، اما مادرش گفته که دخترش "خودکشی" کرده است.

آقای فروتن افزود که پلیس بدخشان به دلیل نداشتن امکانات لازم برای تثبیت این که چه کسی گلوله را شلیک کرده، به صورت قطعی نمی‌توان گفت که او چگونه به قتل رسیده است.

حق نشر عکس f

اگر این دختر به دلیل رقصیدن در یک مراسم عروسی کشته شده باشد، موردی است که کارشناسان آن را در شمار "قتل‌های ناموسی" می‌شمارند.

دختران و زنان در جامعه سنتی افغانستان ملزم به رعایت محدودیت‌های شدیدی هستند که در برخی موارد رقصیدن در مراسم عروسی هم این محدودیت می‌شود.

معمولاٌ این محدودیت‌ها از جانب مردان خانواده تعیین می‌شود. آن‌ها نقض این محدودیت را به عنوان "آبروریزی" خود تحمل نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: