'۳۰ درصد خشونت‌های افغانستان، جنگ تریاک است'

حق نشر عکس AP
Image caption افغانستان در تولید مواد مخدر مقام اول را دارا است

معاونت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله (کشور) افغانستان می‌گوید سی درصد جنگ در این کشور جنگ تریاک است.

باز محمد احمدی، معاون مبارزه با مواد مخدر این وزارت در یک نشست خبری در کابل گفت به اساس اطلاعاتی که آنها دارند مافیای مواد مخدر در کنار و از حامیان تروریسم و طالبان هستند و کشت و قاچاق مواد مخدر از منابع عایداتی اصلی مخالفان مسلح است.

او گفت به خصوص در سال جاری درگیری‌ها و ناامنی‌ها در مناطق کشت و قاچاق مواد مخدر شدت یافته و این موضوع رابطه مافیای مواد مخدر و مخالفان مسلح را ثابت می‌سازد.

قرار معلومات وی، اکنون ۹۰ درصد کشت مواد مخدر در افغانستان در ساحات ناامن جنوب غرب و جنوب شرق این کشور صورت می‌گیرد.

آقای احمدی می‌گوید که این موضوع مبارزه با مواد مخدر را سخت می‌سازد و تلفات آنها را بالا می‌برد.

او همچنان از کم شدن کمک‌های جامعه جهانی در عرصه مبارزه با مواد مخدر انتقاد کرد و گفت که آنها تلاش دارند جامعه جهانی را قانع سازند که مواد مخدر چالشی برابر با تروریسم و فساد اداری در افغانستان است.

حق نشر عکس AFP
Image caption در سال جاری خورشیدی دو سرباز پلیس مبارزه با مواد مخدر کشته شدند

بازداشت سه قاچاقچی بزرگ

آقای احمدی همچنین در نشست خبری امروز از بازداشت سه قاچاقچی بزرگ در این کشور خبر داد.

او از حاجی جمعه خان باشنده ننگرهار که از ده سال به این سو تحت تعقیب بوده، حاجی غلام سخی باشنده ولایت فراه و میرولی باشنده ولایت هلمند به عنوان این قاچاقچیان بزرگ نام گرفت.

به گفته وی، صدها تن از مواد مخدر این افراد از سوی پلیس بازداشت شده و آنها در قاچاق مواد مخدر به کشورهای دیگر به خصوص ایران و پاکستان دست داشتند.

آقای احمدی همچنین امروز در مورد "دستاوردهای سال جاری پلیس در عرصه مبارزه با مواد مخدر" معلومات داد.

به گفته وی، در سال جاری خورشیدی، در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در هشت قضیه ۲۷ نفر از جمله چهار زن با ۱۵۰۷ کپسول در شکم‌شان به وزن بیش از ۱۶ کیلو بازداشت شده‌اند.

وی از راه اندازی ۷۴۹ عملیات از جمله ۸۰ عملیات بزرگ و ۲۳ عملیات متوسط از سوی پلیس یاد کرد که در نتیجه آن ۹۱۷ قاچاقچی از جمله ۱۴۶ قاچاقچی بزرگ و ۳۶ قاچاقچی متوسط بازداشت شده‌اند.

به گفته وی، در جریان این عملیات بیش از ۱۲۸ تن مواد مخدر، مواد کیمیایی و مشروبات الکلی نیز به دست آمده و شش کارخانه پروسس و تولید هیروئین از بین برده شده است.

حق نشر عکس Ahmadi
Image caption آقای احمدی می‌گوید مافیای مواد مخدر حامیان تروریسم هستند

در جریان سال جاری دو سرباز پلیس مبارزه با مواد مخدر کشته و بیش از ۳۰ سرباز دیگر زخمی شده اند.

به گفته آقای احمدی، دو پلیس، پنج سرباز ارتش و چهار شهروند خارجی از جمله دو تبعه پاکستان، یک تبعه ایران و یک تبعه ترکیه در جمع قاچاقچیان بازداشت شده بودند.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی مقامات دولتی، افغانستان جایگاه نخست را به حیث بزرگترین کشور تولید کننده مواد مخدر در سطح منطقه و جهان دارد. هنوز هم ۲۰ ولایت افغانستان به نحوی متأثر از کشت خشخاش بوده و بالاتر از ٨٠ درصد تریاک جهان به تنهایی در افغانستان تولید می‌شود.

۱۸۳ هزار هکتار زمین در افغانستان تحت کشت خشخاش است و در حدود ۳,۵ میلیون شهروند افغانستان استفاده کننده مواد مخدر هستند که دست کم نیم میلیون آن‎ها معتاد شمرده می‌شوند.