روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۲۴ اسد

حق نشر عکس Reuters

به دنبال بروز تنش بین رئیس جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان، برخلاف قرار اعلام شده، آنها دیروز با هم دیدار نکردند.

پنجشنبه گذشته (۲۱ اسد/مرداد) عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی انتقادهای تندی علیه اشرف غنی، رئیس جمهوری مطرح کرد و گفت کسی که حوصله شنیدن ندارد، شایستگی ریاست ندارد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به اظهارات آقای عبدالله ابراز تأسف کرد و آن را برخلاف موازین و روحیه دولت‌داری خواند.

روزنامه‌های ۲۴ اسد/ مرداد کابل امروز نیز در مطالب تحلیلی‌شان به تنش میان رئیس جمهوری و رئیس اجرایی پرداخته‌اند.

ادامه تنش میان سران حکومت وحدت ملی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که رئیس جمهوری و رئیس اجرایی دیروز موفق به دیدار نشدند و این به معنای تداوم بحران است و دوام این تنش میان ارگ و سپیدار تشویش تازه‌ای را برای افکار عمومی آفریده است.

۸‌صبح نوشته "هر روزی که ملاقات رئیس جمهوری با رئیس اجرایی، به تعویق می‌افتد، شمارش معکوس برای یک فروپاشی سیاسی تندتر می‌شود." سران حکومت نباید اجازه بدهند که چنین اتفاقی بیفتد.

۸‌صبح افزوده در کنار هر دو رهبر اشخاص و افرادی حضور دارند که نفع‌شان در داغ‌کردن تنور اختلاف‌ها است و به همین خاطر است که در آتش اختلاف‌ها هیزم می‌ریزند. رئیس جمهوری و رئیس اجرایی باید جلو این اشخاص و افراد را بگیرند.

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که امروز قرار است آقای عبدالله، پس از آن‌ که نتوانست برای آخرین لحظه غنی را ببیند، موضعش را اعلام کند.

جامعه باز نوشته که "مردم در این کشمکش‌ها جایی ندارند. کسی بر سر حق مردم، نیازها و انتظارات مردم، نه عصبانی می‌شود و نه فرصت کشمکش را دارد. این وضعیت، سبب شده است که مردم نسبت به هر‌زمانی، اعتماد‌شان را بر حکومت و رهبران آن از دست بدهند."

اما روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد آن‌چه را رئیس اجرایی می‌گوید بازتاب‌دهنده نارضایتی‌های گسترده مردم نیز هست. اما باید به یاد داشت که آقای عبدالله خود شریک حکومت است و به میزان سهم خود در قدرت، مسئول، مقصر و پاسخگوی مشکلات موجود مردم است.

اطلاعات روز نوشته که سکوت رئیس اجرایی در برابر خلاف‌ورزی‌ها و فزون‌خواهی‌های سیاسی ریاست‌جمهوری باعث شد که رئیس جمهوری از یک طرف قدرت را در قبضه‌ خودش درآورد و از جانب دیگر دست‌وپای ریاست اجرایی و همسویان او را در حکومت ببندد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، "ناتوانی آقای عبدالله در طلب سهم و صلاحیتش باعث شده که اشرف غنی حتی مجالی برای دیدار او ندهد و به‌رغم تهدیدات و تندگویی رئیس اجرایی، به دیدار با او حاضر نشود."

اطلاعات روز افزوده که چشم‌ها اکنون به ارگ دوخته شده است زیرا نزدیک به دو سال شده که این احساس در افکار عمومی شکل گرفته که گویا حکومت به مردم پاسخگو نیست.

روزنامه ماندگار می‌نویسد که توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی هرگز عملی نشده و قدرت در نهاد ریاست‌جمهوری چنان تمرکز یافته که ریاست اجرایی را به یک نهاد تقریبا تشریفاتی بدل کرده است.

ماندگار نوشته که اظهارات اخیر آقای عبدالله درباره رئیس جمهوری و سپس واکنش این نهاد در برابر ریاست اجرایی، حاصل انباشت و انفجار این مسایل و اختلافات بود.

ماندگار با اشاره به تنش به میان آمده، افزوده که "افغانستان اکنون در یک بزنگاه دیگر تاریخی قرار گرفته که برای به‌سلامت گذر کردن از آن، آقایان غنی و عبدالله باید خود را در آیینه توافقنامه حکومت وحدت ملی بازجویند."

روزنامه افغانستان اما می نویسد که حکومت وحدت ملی از مشروعیت ضعیف قانونی برخوردار است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، خطر سقوط نظام و شروع فصل تازه ای از ناامنی، اغتشاش و جنگ، مردم را مجبور کرد تا از توافقنامه سیاسی استقبال کنند و سلطه حکومت توافقی را بپذیرند.

افغانستان نوشته که اختلافات سران حکومت وحدت ملی تاوان ها و خسارات جبران ناپذیری به زندگی، اقتصاد و امنیت مردم وارد کرده و حداقل انتظار مردم از آنها این است که نظم نیم‌بند موجود را حفظ کنند و بیشتر از این سبب سرگردانی مردم نشوند.