'والی خودخوانده داعش' در جوزجان بازداشت شد

حق نشر عکس f

مقام‌های محلی در شمال افغانستان از بازداشت والی خودخوانده گروه دولت اسلامی معروف به داعش خبر داده‌اند.

محمدرضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان، به بی‌بی‌سی گفت که ملا بازمحمد با ۵ نفر دیگر از ولایت شرقی ننگرهار به جوزجان آمده بود.

آقای غفوری افزود که این عضو ارشد داعش مشغول سربازگیری و گسترش فعالیت این گروه در جوزجان بود که به دام نیروهای امنیتی افتاد.

پیشتر مقام‌های ولایت قندوز، دیگر ولایت شمالی کشور، هم از بازداشت یک فرد دیگر به عنوان والی خودخوانده داعش خبر داده بودند.

این بازداشت و آغاز فعالیت داعش در شمال باعث نگرانی شماری از مردم در ولایت‌های شمالی کشور شد، ولی محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی فعالیت "گروه‌های دشمن" را زیر ذره بین دارند.

در حالی که سخنگوی والی جوزجان گفته داعش در این ولایت در حال سربازگیری است، اما آقای رادمنش تاکید دارد که "دشمن" از خارج سربازگیری می کند و در افغانستان فعالیت می‌کند.

فعالیت‌های گروه داعش در دو سال گذشته پیش در ولایات شرقی افغانستان به ویژه ننگرهار متمرکز بود، اما هر از گاهی از حضور آنها در شماری دیگر از ولایت‌ها هم گزارش می‌شود.

دولت افغانستان اما اخیرا در منطقه‌های اچین و کوت ولایت ننگرهار عملیات گسترده‌ای را برای سرکوب این گروه راه اندازی کرده است.

به تازگی بخش‌های عمده‌ای از ولسوالی کوت از تصرف گروه داعش بیرون شده و وزارت دفاع آمریکا نیز کشته شدن حافظ سعید، رهبر داعش برای افغانستان و پاکستان را تائید کرده است.