روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۲۷ اسد

Image caption حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان

فردا ۲۸ اسد/مرداد مصادف است با سالروز استقلال افغانستان از بریتانیا.

سالروز استقلال افغانستان، سخنان تازه حامد کرزی مبنی بر برگزاری لویه جرگه در افغانستان و ادامه ناامنی‌ها در شمال این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۷ اسد کابل است.

سالروز استقلال افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که امان‌الله برای اولین‌بار اساس یک دولت مدرن مبتنی بر قانون اساسی را در این کشور گذاشت و حصول استقلال سیاسی افغانستان در آن زمان نیز مدیون او است.

۸‌صبح افزوده روشن بود که مدرنیزاسیون امانی نمی‌توانست واکنش قشر محافظه‌کار جامعه را تحریک نکند. به همین دلیل بود که شورش‌هایی در روستا‌هایی جنوب و شرق علیه حکومت امانی شکل گرفت و آن زمان هم کسانی شورش کردند که افکارشان مثل طالبان بود.

۸‌صبح نوشته البته نبود یک جنبش اجتماعی طرفدار اصلاحات در بیرون از حکومت نیز عامل مهم شکست مدرنیزاسیون امانی محسوب می‌شود‌. افغانستان از این رویداد‌ها باید درس بگیرد.

اما روزنامه افغانستان می‌نویسد که نزدیک به صد سال از استرداد استقلال افغانستان می‌گذرد، اما حدود نیم قرن از این مدت را افغانستان در جنگ و خونریزی سپری کرده است.

افغانستان نوشته که داشتن یک دولت که متکی به کمکهای خارجی باشد و امور حکومت خود را نتواند به تنهایی و بدون دخالت دیگران انجام دهد، با مفهوم استقلال منافات دارد.

افغانستان افزوده که استقلال در یک روز به دست نمی آید و دولتمردان و مردم افغانستان باید برای رسیدن به استقلال واقعی رنج و مشقت ها و از خود گذری‌های زیادی داشته باشند.

سخنان تازه حامد کرزی

روزنامه جامعه باز می‌نویسد حامد کرزی گفته است که برای به‌دست‌آوردن اجماع عمومی در مورد نظام، باید لویه‌جرگه قانون اساسی یا دست‌کم لویه‌جرگه عنعنوی برگزار شود.

جامعه باز نوشته به نظر می‌رسد که اپوزیسیون غیر‌رسمی، مشخصا شورای حراست و ثبات و گروه‌های فعال دیگر، در تبانی استراتژیک با کرزی، سعی دارند غنی را در تنگنای شدیدی قرار بدهند.

جامعه باز افزوده که "رئیس‌جمهوری پیشین احتمالا می‌خواهد باری دیگر به تحریک افکار عمومی علیه آمریکایی‌ها بپردازد، طرح صلح با طالبان را در‌افکند و امتیازاتی برای خودش در هنگام چانه‌زنی‌ها در لویه‌جرگه دست‌و‌پا کند."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه جامعه باز، اشتیاق کرزی به لویه‌جرگه و روی‌آوردن او به سیاست قبیله‌ای، از او قریه‌داری ساخته است که بسیار می‌خواهد مرکز تعیین سیاست در کشور باشد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که رئیس جمهور غنی در نشست پارلمان جوانان کشور گفت که جرگه‌ها بهتر از قانون‌اند.

ماندگار نوشته که جرگه زمانی در افغانستان مطرح بود که این کشور با قانون و مدنیت آشنایی نداشت؛ جرگه‌های قومی می‌آمدند و به جای قانون هرچه دل‌شان می‌خواست، انجام می‌دادند اما در شرایطی که افغانستان لباس دمکراسی به تن کرده و به سوی مدرنیزاسیون حرکت می‌کند، اهمیت قایل شدن به جرگه‌ها، خطایی نابخشودنی‌ست.

ماندگار افزوده که "اگر قرار باشد که نظام ما به جرگه‌ها تکیه کند و به قانون پشت پا بزند و یا حتی آن را در جایگاه دوم قرار بدهد، در نهایت به نظامی طالبانی و یا هم بدتر از آن خواهیم رسید."

افزایش ناامنی‌ها در شمال

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد با آن‌که تنش‌های ارگ و سپیدار برمی‌گردد به چگونگی تحقق تعهدات در موافقت‌نامه سیاسی اما حملات طالبان و احتمال سقوط بیشتر مناطق به‌دست مخالفان حکومت جدی‌تر از شکاف میان عبدالله و غنی است.

اطلاعات روز نوشته همزمان با این‌که موافقت‌نامه سیاسی مطرح است، دهنه‌ غوری ولایت بغلان هم به‌دست طالبان سقوط کرده است. این سقوط با تفاهم‌نامه دندغوری پیوند دارد که وزیر سرحدات حکومت با طالبان امضا کرد.

اطلاعات روز افزوده: "حکومت پاسخ کدام‌یک را اول باید به مردم بدهد؟ موافقت‌نامه سیاسی یا تفاهم‌نامه دندغوری؟"