دختر ۱۲ ساله افغان به دلیل 'بی‌توجهی بیمارستان' در شیراز درگذشت

Image caption باشگاه خبرنگاران جوان این تصویر لطیفه را منتشر کرده است

رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که لطیفه رحمانی، یک دختر ۱۲ ساله افغان در بیمارستانی در شهر شیراز به دلیل "بی‌توجهی مسئولان بیمارستان" درگذشته است.

بی‌بی‌سی با بیمارستان نمازی شیراز، جایی‌ که این کودک بستری بوده، تماس گرفت. یکی از مسئولان بیمارستان گفت که گزارش این موضوع را به دانشگاه علوم پزشکی شیراز فرستاده‌اند اما او حاضر نشد جزییات بیشتری در مورد مرگ لطیفه ارائه کند.

باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پدر لطیفه رحمانی، گزارش داده است که این کودک دو هفته پیش به دلیل بیماری کبد، در بیمارستان نمازی شیراز بستری شد و باید عمل پیوند از پدر لطیفه به او انجام می‌شد اما پزشکان بیمارستان به او گفته‌اند که "به دلیل غیر مجاز بودن اقامت او و خانواده‌اش، نمی‌توانند عمل پیوند را انجام دهند."

اما علی بهادری، معاون درمان دانشگاه پزشکی شیراز به خبرگزاری سلامت آنلاین گفته است که لطیفه مبتلا به سیروز کبدی بود، کبدش از کار افتاده بود و با حال بسیار بد و وضعیت اضطراری به بیمارستان آورده شده بود و امکان پیوند کبد برای او وجود نداشت.

حق نشر عکس Namazi
Image caption بیمارستان نمازی یکی از قدیمی‌ترین بیمارستان‌های ایران است

روز گذشته خبرگزاری فارس نیز گزارش داد که پدر لطیفه در بیمارستان در پاسخ به این سوال خبرنگار این خبرگزاری که چرا لطیفه را عمل نمی‌کنند، گفته که مسئولان بیمارستان به او گفته‌اند که به "دلیل اینکه اول افغانستانی است و مدرک ندارد، دوم پولش را ندارند و سوم در بیمارستان تخت کافی نداریم."

پدر لطیفه به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود دخترش تقریبا دو هفته در بیمارستان نمازی شیراز بستری بوده تا آن‌ که شاهد مرگ دختر ۱۲ ساله‌اش شده است.

حشمت‌الله مصلحی، یک عضو تیم پیوند اعضای دانشگاه پزشکی شیراز به سلامت آنلاین گفته که فوت لطیفه ربطی به غیرایرانی بودن او ندارد و "تمامی خدمات پیوند بر روی نوجوان ۱۲ ساله افغان در بیمارستان نمازی به طور رایگان انجام شد."

جراحی پیوند عضو برای غیرایرانیان در ایران دو سال پیش ممنوع شد. از سوی دیگر، صدها هزار پناهنده غیرقانونی افغان که در این کشور زندگی می‌کنند، به خدمات رایگان بهداشتی ایران دسترسی ندارند.

اما براساس بخشنامه وزارت بهداشت اگر دهنده عضو بدن برای اتباع غیرایرانی نیز غیر ایرانی باشد، اجازه پیوند عضو به آنها در ایران داده می‌شود.