ادامه درگیری مرگبار بین نیروهای دولتی و طالبان در شرق افغانستان

حق نشر عکس Getty
Image caption ننگرهار هرازگاهی شاهد درگیری بین نیروهای دولتی و طالبان بوده است

در پی تهاجم گسترده طالبان به یک منطقه استراتژیک در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، مقامهای دولتی گفته‌اند که نزدیک به ۵۰ عضو این گروه کشته شده‌اند.

منیر همت، فرمانده محلی پلیس حصارک در شرق شهر جلال‌آباد به بی‌بی‌سی گفت که طالبان از روز شنبه (۳۰ اسد/مرداد) به پاسگاه‌های دولتی در این منطقه حمله کردند و درگیری همچنان ادامه دارد.

آقای همت افزود که از ۵۰ عضو گروه طالبان، سه نفر آن‌ها از فرماندهان ارشد این گروه بوده‌اند، از جمله نعیم خالد مسئول نظامی طالبان در ننگرهار و محمد عارف مسئول پیشین این گروه.

آن‌گونه که این فرمانده پلیس گفت، احتمال طولانی شدن درگیری‌ها در این منطقه وجود دارد، چرا که به گفته او، نیروهای دولتی مهمات کافی در اختیار ندارند.

آقای همت اگر چه در باره تلفات نیروهای دولتی در این نبرد چیزی نگفت، اما افزود که سربازان زخمی شده هنوز به بیمارستان‌ها منتقل نشده است.

او افزود که در حال حاضر درگیری در محلات نزدیک به مراکز دولتی ادامه دارد. به گفته آقای همت، طالبان گاهی تا ۱۵۰ متری این مراکز نزدیک می‌شوند و زمانی دیگر در باغ‌های روستاهای اطراف مرکز حصارک پنهان می‌شوند.

فرمانده همت گفت که طالبان شماری از موقعیت‌های استراتژیک حصارک را در کنترل خود دارند و بیرون کردن این موقعیت‌ها از دست این گروه نیاز به زمان بیشتری دارد.

دیروز گروه طالبان مدعی شده بود که مرکز ولسوالی (شهرستان) حصارک را به تصرف خود درآورده است و همزمان کشته شدن ۴ عضو خود را تایید کرده بود.

این گروه درباره اظهارات تازه مقام‌های دولتی اظهار نظر نکرده است.

گروه طالبان از گذشته در شماری از مناطق ولایت ننگرهار نفوذ و حضور داشته و هر از گاهی مراکز دولتی را هدف حملات خود قرار می دهند.