غنی: حمله به تاسیسات آموزشی، عزم ما را برای نابودی تروریسم راسخ‌تر می‌سازد

حق نشر عکس arg
Image caption محمد اشرف غنی به ملاقات زخمیان حمله به دانشگاه آمریکایی افغانستان رفت

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته که حمله مخالفان مسلح به تاسیسات آموزشی، عزم این کشور را برای نابودی تروریسم راسخ‌تر می‌سازد.

شام گذشته حمله گروهی به دانشگاه آمریکایی افغانستان صورت گرفت. این حمله عصر چهارشنبه سوم سنبله/شهریور با یک انفجار خودروی بمب گذاری شده شروع و پس از ده ساعت درگیری با کشته شدن دو مهاجم به پایان رسید.

فرمانده پلیس کابل گفته است در این رویداد سیزده نفر از جمله هفت دانشجو، سه سرباز پلیس و سه نگهبان دانشگاه کشته و ۳۵ دانشجو و ۹ پلیس زخمی شدند.

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان که امروز منتشر شده، به نقل از رئیس جمهوری آمده "گروه‌های تروریستی با حمله به افراد ملکی(غیرنظامی)، موسسه‌های آموزشی، مناطق مسکونی، پل و پلچک، پایه‌های برق، و تظاهرات مسالمت آمیز شهروندان می‌خواهند مانع رشد و تقویت ارزش‌هایی شوند که افغانها به حیث راه فلاح، ترقی و آبادانی افغانستان سربلند به آن معتقد اند."

آقای غنی همچنان امروز صبح به ملاقات زخمیان این حادثه رفت.

او به وزارت بهداشت دستور داده است تا زخمیانی که امکانات مداوای آنها در داخل افغانستان نیست، به خارج از این کشور فرستاده شوند.

ریاست اجرائیه افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای با محکوم کردن این حمله، گفته است: "حمله بر نهادهای علمی و دانشگاهی بیانگر ماهیت جاهلانه طالبان و تروریست‌هاست."

در این اعلامیه آمده که "طالبان، تروریست‌ها و باداران ددمنش آنان باید بدانند که ملت و مردم ما به رغم شرارت٬ حملات انتحاری و مکتب‌ سوزی‌های آنان٬ به کسب علم دانش و مبارزه با جهالت و افراط‌گرایی ادامه می‌دهند."

مسئولیت حمله شام گذشته را تاکنون کسی به عهده نگرفته است.

دانشگاه آمریکایی افغانستان که از سال ۲۰۰۵ فعالیت خود را آغاز کرده یک موسسه آموزشی غیرانتفاعی است که تحت نظر یک دانشگاه آمریکایی فعالیت می‌کند.

این دانشگاه که حدود ۱۷۰۰ دانشجو دارد علاوه بر تدریس زبان انگلیسی، دوره‌های آموزشی برای بزرگسالان در جهت ارتقای شغلی و بالا بردن دانش و تخصص حرفه‌ای آنها به صورت پاره وقت برگزار می‌کند.

حق نشر عکس
Image caption دانشگاه آمریکایی-افغانستان که از سال ۲۰۰۵ فعالیت خود را آغاز کرده یک موسسه آموزشی غیرانتفاعی است