سفر غنی به بامیان؛ پلیس کوشیده مانع تجمع معترضان شود

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی فرودگاه بامیان را به نام عبدالعلی مزاری رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افتتاح کرد

همزمان با سفر اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به ولایت مرکزی بامیان برای گشایش چند پروژه، صدها نفر اقدام به اعتراض کردند و علیه او شعار دادند.

پس از ورود آقای غنی به این ولایت فقرزده و نسبتا آرام، شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی آقای غنی در صفحه فیسبوک خود نوشت که او فرودگاه بامیان را زیر عنوان "میدان هوایی شهید وحدت ملی عبدالعلی مزاری" افتتاح کرد.

آقای مرتضوی از گشایش جاده بامیان-میدان نیز خبر داده که کار آن در سال ۱۳۸۴ به حمایت مالی کشور ایتالیا آغاز شد و یک شرکت ایرانی و یک شرکت چینی آن را اجرا کردند.

معاون سخنگوی رئیس جمهوری افزود که آقای غنی در سخنرانی خود با مردم بامیان گفت که کار برنامه‌ریزی جاده بامیان-سمنگان به پایان رسیده که به درازای ۱۸۰ کیلومتر و با ۲۰۰ میلیون دلار هزینه ساخته خواهد شد.

او همچنین گفت که وزیر فواید عامه از ساخت ۹ جاده دیگر در مناطق مرکزی در آینده خبر داد و وزیر انرژی و آب هم از آمادگی‌ها برای کشیدن خط انتقال برق ۲۲۰ کیلوولت از بغلان به بامیان سخن گفت.

این سخنگوی حکومت در تماس تلفنی به بی‌بی‌سی گفت که رئیس جمهوری به مردم بامیان اطمینان داد که منابع مالی همه این طرح‌ها تامین شده و اجرایی خواهد شد.

آقای غنی را در این سفر سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری و محمد محقق، معاون دوم رئیس اجرائی و شماری از مقام‌های ارشد حکومت همراهی می‌کنند.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی در کارزار انتخاباتی خود گفته بود که اگر نیروی برق بامیان را تامین نکرد، بامیانی‌ها با آوردن چراغ نفتی به ارگ، او را شرمنده کنند

همزمان با سفر آقای غنی به بامیان، فعالان مدنی و اعضای جنبش روشنایی دست به اعتراض زده و در چهارراه اصلی شهر بامیان موسوم به "چهارراه الکین" تجمع کردند.

جواد ضحاک، رئیس پیشین شورای ولایتی بامیان در اعتراض به عدم دسترسی اهالی بامیان به برق، این چهارراه را با نصب چراغ نفتی بزرگی به چهارراه الکین (چراغ نفتی) نام‌گذاری کرد.

معترضانی که روز دوشنبه (۸ سنبله/شهریور) علیه سفر آقای غنی تجمع کردند، هم در این چهارراه به تغییر مسیر خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت از بامیان به گذرگاه سالنگ اعتراض کردند.

محمدنور مطهری، از فعالان جنبش روشنایی به بی‌بی‌سی گفت معترضان نه تنها خواستار کشیدن این خط از بامیان هستند، بلکه برای دادخواهی از قربانیان حمله ۲ اسد/مرداد به معترضان این جنبش در کابل نیز به خیابان‌ها آمده‌اند.

او افزود که نهادهای امنیتی از دیروز در صدد جلوگیری از برگزاری همایش اعتراضی اعضای این جنبش بودند و شامگاه دیروز شماری از فعالان این جنبش را دستگیر و بازداشت کردند.

اما عبدالرحمان احمدی، سخنگوی والی بامیان، به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای امنیتی شماری از افرادی را که رفتارهای "مغایر ارزشی حرکت‌های مدنی" و قصد داشتند "آشوبگری کنند، موقتا کنترل" کرده‌اند.

آقای مطهری گفت که دقایقی پیش از ورود آقای غنی به بامیان، نیروهای امنیتی اقدام به متفرق کردن معترضان کردند، اما آن‌ها دوباره در جاده منتهی به چهارراه الکین تجمع کردند.

حق نشر عکس .
Image caption معترضان در چهارراه الکین تجمع کردند، ولی ماموران امنیتی آنها را پراکنده کردند

به همین ترتیب، حسینداد احمدی، از فعالان مدنی بامیان گفت که اعضای جامعه مدنی بامیان در اعتراض به برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی با معترضان و بازداشت شماری از آن‌ها، در مراسم استقبال از رئیس جمهوری شرکت نکردند.

بازداشت فعالان معترض

منابع محلی در بامیان گفته‌اند که نیروهای امنیتی زیر نظر نیروهای گارد ریاست جمهوری، که از دیروز در شهر بامیان مستقر شده، تدابیر سنگین امنیتی را به اجرا گذاشته‌اند.

آقای مطهری و آقای احمدی گفتند که نیروهای امنیتی شماری از اعضای جنبش روشنایی را شامگاه دیروز بازداشت کردند.

آقای مرتضوی هرچند گفت که در جریان سفر رئیس جمهوری به بامیان هیچ کسی بازداشت نشده، اما گفت که توضیح دادن در این مورد مربوط به او نمی‌شود، اما مقام‌های محلی ولایت بامیان تا حال در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.