شاهراه بغلان-قندوز 'باز شد'

حق نشر عکس AFP
Image caption با افزایش فعالیت طالبان در بغلان در چند ماه گذشته، این ولایت ناامن شده است

سخنگوی والی بغلان در شمال افغانستان گفته که با راه‌اندازی عملیات نظامی شاهراه بغلان-قندوز باز شده و شورشیان وابسته به گروه طالبان عقب رانده شده‌اند.

محمود حقمل به بی‌بی‌سی گفت که طالبان دیشب (۹ سنبله/شهریور) به چند منطقه روستایی در مسیر این شاهراه حمله کرده بودند که صبح امروز نیروهای امنیتی آن‌ها را از این مناطق بیرون راندند.

آقای حقمل افزود که طالبان با تحمل تلفات در نبرد با نیروهای امنیتی در مناطق "بالادوری" و "بزی" در ولسوالی (شهرستان) بغلان مرکزی مجبور به عقب‌نشینی شدند.

گزارش‌ها از بغلان حاکی از این بود که دست کم یک پاسگاه پلیس در مسیر بغلان-قندوز از عصر دیروز به دست طالبان افتاده بود، ولی حالا سخنگوی والی بغلان می‌گوید که نیروهای امنیتی آن را پس گرفته‌اند.

هرچند شماری از رانندگانی که در این مسیر رفت و آمد می‌کنند گفته‌اند که هنوز هم این راه برای رفت و آمد امن نیست، اما آقای حقمل گفت که نیروهای امنیتی کنترل این شاهراه را به دست دارند و نگرانی‌ها رفع شده است.

شاهراه بغلان-قندوز کابل، پایتخت، و بغلان را با ولایت استراتژیک قندوز و سایر ولایت‌های شمال شرقی افغانستان وصل می‌کند، اما گزارش‌ها حکایت از آن دارد که این شاهراه در منطقه خان‌آباد همچنان مسدود است.

خان‌آباد منطقه‌ای است که ده روز پیش در پی عملیات تهاجمی گروه طالبان برای چند ساعت به دست این گروه افتاد و نیروهای امنیتی دوباره آن را پس گرفتند، ولی حالا طالبان می‌گویند که چند پاسگاه امنیتی را در این منطقه به کنترل خود در آورده‌اند.

حق نشر عکس DAB
Image caption پاییز پارسال با تخریب چند پایه/دکل برق در منطقه تحت کنترل طالبان در بغلان، برق کابل قطع شده بود

محمود دانش، سخنگوی والی قندوز، گفته که طالبان در این مسیر در منطقه خان‌آباد مین کار گذاشته‌اند و نیروهای امنیتی عملیاتی را برای "پاک‌سازی" این منطقه آغاز کرده‌اند.

او تایید کرد که در حال حاضر شاهراه قندوز-تخار در منطقه خان‌آباد به روی ترافیک مسدود است، ولی او ابراز اطمینان کرد که به زودی این شاهراه به روی ترافیک باز خواهد شد.

این در حالی است که به گفته منابع دولتی، طالبان همزمان با حمله ده روز پیش خود به خان‌آباد، یک پل استراتژیک را در شمال شهر قندوز، مرکز ولایت قندوز، منفجر کردند که راه ارتباطی این شهر با شهرک بندری شیرخان را مسدود کردند.

بندر تجاری شیرخان افغانستان و تاجیکستان را وصل می‌کند و با تخریب این پل موسوم به آلچین، بهای مواد اولیه در قندوز بالا رفت و باعث نگرانی مردم شد.

سخنگوی والی قندوز گفت که این پل بازسازی شده و حالا به روی ترافیک باز است که این امر می‌تواند به کاهش بهای مواد اولیه در قندوز کمک کند.