کری: پاکستان باید برای مبارزه با گروه‌های تندرو تلاش بیشتر کند

حق نشر عکس AFP

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، گفته است که پاکستان باید تلاش بیشتری برای مبارزه با گروه‌های تندرو انجام بدهد.

آقای کری که در انستیتوی فن‌آوری دهلی‌نو صحبت می‌کرد، گفت: "مشخص است که پاکستان باید برای برخورد جدی‌ با گروه‌هایی که در فعالیت‌های تروریستی شرکت دارند، کار بیشتری انجام دهد و با ما همکاری کند. ما این موضوع را کاملا روشن ساخته‌ایم که پاکستان باید پناه‌گاههای ستیزه‌جویان را از بین ببرد. این عوامل نه تنها روابط میان پاکستان و هند را تحت تاثیر قرار داده، بلکه توانایی ما برای دست‌یافتن به صلح در افغانستان را نیز متاثر ساخته است."

آقای کری گفت که آمریکا به پاکستان صریحا گفته است که باید علیه شبکه حقانی و لشکر طیبه اقدام کند.

آمریکا و بسیاری از سازمانهای اطلاعاتی منطقه شبکه حقانی را مسئول حملات سنگین و مرگبار در افغانستان می‌دانند. به گفته مقامات افغانستان و آمریکا اعضا و رهبران این شبکه در وزیرستان شمالی در مناطق قبیله‌ای پاکستان مستقر هستند.

هند نیز معتقد است که پاکستان با حمایت از لشکر طیبه تلاش دارد تا به بی‌ثباتی در این کشور بویژه در کشمیر دامن بزند. پاکستان این ادعا را رد می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا افزود که پاکستانی‌های از تروریسم در خاک خودشان "زیان زیادی" دیده‌اند و بیشتر از ۵۰ هزار نفر کشته داده‌اند.

به گفته آقای کری وقتی که پاکستان علیه گروه‌های تروریستی اقدام می‌کند، با واکنش شدیدی از سوی این گروه‌ها مواجه می‌شود و این موضوع هزینه‌ها و فعالیت پاکستان را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند و بنابر این آمریکا باید با پاکستان همکاری ببشتری داشته باشد و "ما باید دشواری‌ها و مشکلات این کشور را درک کنیم."

قرار است ماه آینده نشست سه جانبه آمریکا، هند و افغانستان در نیویورک برگزار شود و آقای کری گفته است اسلام‌آباد نباید احساس انزوا کند.

پاکستان در گذشته چندین عملیات از جمله "ضرب عضب" را در وزیرستان شمالی انجام داده که در عمل موفقیتهایی داشته است و ضمن کشته شدن "صدها" نیروی ستیزه‌جو به انسجام آنها ضربه زده است

اما مقامات آمریکایی و افغانستان می‌گویند که این کشور در مبارزه با ستیزه‌جویان گزینه‌ای عمل می‌کند و بویژه به طور مثال شبکه حقانی را هدف حملات خود قرار نداده است؛ ادعایی که مقامات اسلام‌آباد رد می‌کنند.