وزیر معارف: شمار مکاتب بسته شده در افغانستان افزایش یافته است

Image caption زنگ مکاتب در مناطق گرم افغانستان امروز زده شد

اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف/آموزش و پرورش افغانستان اعلام کرد که در سال گذشته در سراسر افغانستان حدود ۷۰۰ مکتب/مدرسه بسته بود و امسال شمار مکاتب بسته شده افزایش یافته است.

او در مصاحبه با بی‌بی‌سی آمار دقیق در این زمینه ارائه نکرد ولی گفت که شمار مکتب‌های بسته شده، نسبت به سال گذشته بیشتر است.

از امروز زنگ مدارس در مناطق گرم افغانستان زده شد و شاگردان به مکتب رفتند.

در افغانستان سال تحصیلی از اولین روزهای بهار آغاز می‌شود ولی در مناطق گرم این کشور شاگردان از ۱۵ سنبله/ شهریور به مدرسه می‌روند. در تابستان مکتب‌ها تعطیل است.

به گفته وزیر معارف افغانستان از امروز در ولایت ننگرهار، کنر، نورستان در شرق، قندهار، هلمند، فراه، نیمروز در جنوب و بخشی از ولایت لغمان در شرق شاگردان به مدرسه رفته‌اند.

Image caption براساس اعلام وزارت معارف ۵۰ درصد مکتب‌ها هنوز هم ساختمان ندارند و شاگردان همچنان در خیمه مشغول آموزش هستند

آقای بلخی گفت که این وزارت اکنون در حال تهیه آماری از شمار مکتب‌ها، شاگردان و معلمان است. او افزود که همچنین براساس این ارزیابی مشخص خواهد شد که چه تعداد مکتب‌ها ساختمان ندارند.

او از تمام مردم افغانستان و جناح‌های درگیر خواست که سد روند آموزش در افغانستان نشوند، زیرا در این صورت شاگردان قربانی جنگ خواهند شد.

آقای بلخی از والدین شاگردان خواست که فرزندانشان را بدون تبعیض اینکه دختر یا پسر هستند، به مدرسه بفرستند.

وزارت معارف افغانستان نیز اعلام کرده که تعداد معلمان فنی افزایش قابل ملاحظه یافته و شمار آنان به حدود ۲۲۰ هزار نفر رسیده که ۳۲ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

قبلا وزارت معارف اعلام کرده بود که بر اساس آمار این وزارت، در افغانستان حدود ۸ و نیم میلیون دانش‌آموز، ۱۷۰ هزار معلم و حدود ۱۶ هزار مکتب وجود دارد.