تلفات حملات انتحاری طالبان به ۴۱ کشته و ۱۱۰ زخمی رسید

حق نشر عکس AFP

وحید مجروح، رئیس روابط خارجی وزارت صحت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که تلفات حملات انتحاری دیروز طالبان در کابل به ۴۱ نفر کشته و ۱۱۰ نفر زخمی رسیده است.

پیشتر وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده بود که در این حملات ۳۵ نفر از جمله ۵ کارمند این وزارت کشته شده‌اند و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

در خبرنامه‌ای منتشر شده از سوی وزارت دفاع آمده است که طالبان "برای کتمان شکست‌های پیهم‌شان در جبهات جنگ دست به کشتار جمعی افراد ملکی (غیرنظامی) و حملات انتحاری در شهرها و محلات مجتمع ملکی زده‌اند."

پایتخت افغانستان از دیروز تا حال شاهد سه حمله بوده است که در دو حمله پی‌درپی انتحاری در برابر وزارت دفاع این کشور در جریان رخصتی کارمندان، تعداد زیادی غیرنظامیان و شماری افراد نظامی کشته شدند.

Image caption وزارت دفاع افغانستان فهرستی از آنچه "شکست‌های پیهم دهشت‌افگنان در برابر نیروهای دفاعی و امنیتی" خوانده را منتشر کرده است

در آن دو انفجار اولی از جمله یک ژنرال دو ستاره ارتش، معاون واحد حفاظت از رئیس جمهوری و یکی از مسئولان ارشد اداره امنیت کابل هم جان خود را از دست دادند.

همچنین، اعلام شد که مسئول حوزه امنیتی دوم پلیس کابل و معاون او نیز در میان کشته شدگان این حملات بودند.

در حمله دومی که ناوقت شب در کابل اتفاق افتاد، ۴ مهاجم انتحاری شامل بودند که به گفته وزارت داخله افغانستان یکی از آنها خودرو حامل بمب را منفجر کرد و سه تن دیگرشان وارد موسسه خیریه بین‌المللی پاملرنه (Care International) شدند.

این زدوخورد تا بامداد امروز برای ۱۱ ساعت ادامه یافت و به گفته وزارت داخله همه مهاجمان در برخورد با نیروهای امنیتی از پا در آمدند.

"شکست‌های پیهم"

خبرنامه وزارت دفاع افغانستان فهرستی از آنچه "شکست‌های پیهم دهشت‌افگنان در برابر نیروهای دفاعی و امنیتی" خوانده را منتشر کرده است.

در این خبرنامه گفته شده: "کوبیدن لانه‎های تروریستان در ولایت قندوز و بازنگهداشتن راه‌های مواصلاتی شیرخان بندر، ولسوالی‌های دشت ارچی، امام صاحب، خان آباد و شهر تالقان با شهر قندوز و اطراف آن و بازسازی پل الچین، پاکسازی ولسوالی قلعه زال ولایت قندوز از وجود دهشت‌افگنان، باز کردن شاهراه قندهار -هلمند و شاهراه لشکرگاه- گرمسیر در ولایت هلمند، سرکوب دهشت‌افگان در ولسوالی‌های جانی خیل ولایت پکتیا و پسابند ولایت غو، اومنه ولایت پکتیکا و گیروی ولایت غزنی و ده‌ها ضربات مهلک دیگر در نقاط مختلف کشور بر پیکر دشمنان وارد شده است."

حق نشر عکس Reuters

از سوی دیگر از دیروز تا حال شماری از کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی در کنار تقدیر از "شهامت" نیروهای امنیتی این کشور، از مدیریت امنیت شهر کابل به شدت انتقاد کرده‌اند و خواهان کناره‌گیری مسئولان امنیتی این شهر شده‌اند.

سعد محسنی، رئیس عمومی گروه موبی که تلویزیون خصوصی پربیننده طلوع زیر مجموعه آن است، در توییترش نوشته است: "یک روز خونین دیگر در کابل، ۲۴ نفر کشته و ۱۰۰ نفر زخمی. جای تعجب اینجا است که هیچ مسئولی وظیفه‌‌اش را از دست نخواهد داد. حسابدهی کجا است؟ و چرا این همه مقامات در محل انفجار هستند، چه اتفاقی به سلسله مراتب فرماندهی افتاده؟ چه اتفاقی به نظام افتاده است؟."