نخستین قطار حمل و نقل از چین به شمال افغانستان رسید

Image caption با ورود این قطار به خاک افغانستان، کالاهای چینی به صورت مستقیم از چین به افغانستان صادر خواهد شد

نخستین قطار چینی کالاهای تجاری را از چین به بندر حیرتان در شمال افغانستان رساند و مورد استقبال مقام‌های تجاری این کشور قرار گرفت.

منیر فرهاد سخنگوی ولایت بلخ به بی‌بی‌سی گفت که این قطار پس از یک سفر دوازده روزه از طریق قزاقستان و ازبکستان، صبح امروز (۱۷ سنبله/شهریور) وارد حیرتان شد.

به گفته آقای فرهاد، این قطار با ۸۴ واگن کالاهای تولید چین را به افغانستان آورده و قرار است محصولاتی را از افغانستان به چین ببرد.

سخنگوی ولایت بلخ همچنین گفت که قرار است کالاهای تجاری دو کشور ماهی دوبار به وسیله قطار بین چین و افغانستان حمل و نقل شود.

در حال حاضر کالاهای وارداتی افغانستان عمدتاً از طریق بندر کراچی در جنوب پاکستان به گذرگاه‌های مرزی در جنوب و شرق افغانستان انتقال می‌یابد که حدود دو ماه وقت می‌گیرد.

Image caption افغانستان شبکه راه آهن ندارد و هیچ لوکوموتیوی هم ندارد

سخنگوی ولایت بلخ با تاکید بر اینکه فاصله بین چین و شمال افغانستان کمتر از مسیر قبلی از طریق پاکستان است، گفت علاوه بر این، عوارض گمرکی واردات کالا از این طریق برای بازرگانان افغانستان نسبت به راه ترانزیتی پاکستان کمتر خواهد بود.

آقای فرهاد گفت که یائو جینگ، سفیر چین در افغانستان که برای شرکت در مراسم استقبال از این قطار چینی به حیرتان رفته بود، گفت که عوارض گمرکی کالاهای افغانی با ۷۰ تا ۸۰ درصد تخفیف وارد چین خواهد شد.

در حال حاضر افغانستان شبکه راه آهن سراسری ندارد و تنها دارای ۷۹ کیلومتر راه آهن قابل استفاده است که از مرز ازبکستان تا فرودگاه مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در مزارشریف امتداد می‌یابد.

قرار است راه آهن خواف-هرات نیز افغانستان و ایران را به هم وصل کند، ولی این راه آهن هنوز نیمه کاره است و گفته شده که قرار است بخشی از این راه آهن تا شهر هرات، در آینده ساخته شود.

Image caption هنگام ورود این قطار به حیرتان، یائو جینگ سفیر چین و شماری از مقامهای افغان به این شهرک بندری حضور داشتند
Image caption این قطار دوازده روز در راه بوده تا به شمال افغانستان رسیده