هشدار سرمایه‌گذاران دارو در افغانستان: اعتصاب کاری می‌کنیم

Image caption به گفته مقامات بیشتر داروهای مورد استفاده در افغانستان از خارج این کشور وارد می‌شود

سرمایه گذاران افغان در بخش دارو به دنبال ربوده شدن یکی از تاجران دارو به دولت هشدار دادند در صورت رها نشدن وی در ظرف یک هفته آینده، اعتصاب کاری خواهند کرد.

عبدالخالق زازی وطندوست، رئیس نهاد ملی خدمات دارویی افغانستان چهارشنبه ۱۷ سنبله (شهریور) در یک نشست خبری گفت این بازرگان‌ها به تاریخ ۳۰ اسد (مرداد) ربوده شد اما تاکنون هیچ اقدام قابل قبولی از سوی دولت برای رهایی او صورت نگرفته است.

به گفته وی، دست‌کم این چهارمین مورد آدم ربایی از سرمایه گذاران دارو در سه ماه اخیر بوده است.

او افزود با توجه به اهمیت دارو در بخش صحت، عواقب اعتصاب کاری‌شان به دوش آنها نه، بلکه به دوش زمامداران دولت خواهد بود.

به گفته مقامات افغان، ۹۸ درصد نیازمندی بازار تجهیزات بهداشتی و داروهای افغانستان از راه واردات تامین می‌شود. افغانستان سالانه به ارزش بیش از چهارصد میلیون دلار دارو وارد می‌کند.

توفیق داوری، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید وضعیت امنیتی در افغانستان به خصوص برای سرمایه گذاران بسیار خراب شده است.

به گفته وی، تنها در سه ماه گذشته بیش از صد مورد آدم ربایی، سرقت و قتل تاجران در افغانستان رخ داده است.

او می‌گوید تداوم این وضعیت افغانستان به ویژه بخش اقتصادی این کشور را به سوی یک بحران عمیق خواهد برد، زیرا سرمایه‌گذاران از این کشور فرار خواهند کرد.

آقای داوری گفت: "از قوانین افغانستان، دولت برداشت یکطرفه دارد. در جایی که امتیاز و مفاد دولت است، خود را مکلف به عملی شدن آن می‌داند و در جایی که برایشان مکلفیت تعیین شده است، هیچ توجه‌ای نمی‌کنند."

او تاکید می‌کند که دولت در برابر اخذ مالیات و تکس مکلف به ارائه خدمات به ویژه تامین امنیت به بازرگانان است اما این وظیفه را به درستی انجام نمی‌دهد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان از رهبران حکومت وحدت ملی خواست تا توجه جدی به حل مشکلات امنیتی بازرگانان به خصوص در قسمت آدم ربایی کنند.

این نخستین بار نیست که بازرگانان افغان از مشکلات امنیتی شکایت دارند و هر بار در پاسخ به آنها، مسئولان وعده به حل این مشکلات سپردند اما هنوز بخش خصوصی افغانستان از نبود امنیت شاکی است.