هشتمین جشنواره سینمای افغانستان در سوئد و برندگان جوایز

هشتمین جشنواره بین‌المللی سینمای افغانستان در سویدن/سوئد از دوم تا چهارم سپتامبر در شهر استکهلم برگزار شد.

در این جشنواره ۲۷ فیلم با موضوع کودکان، جنگ، مهاجرت و مسایل اجتماعی فرهنگی به نمایش درآمد و به فیلم‌های برتر تندیس جشنواره اهدا شد.

عتیق رحیمی، نویسنده و فیلم‌ساز مشهور افغانستان که در این جشنواره شرکت کرده بود، از نوع نگاه فیلم‌سازان و تلاش‌شان برای انعکاس واقعیت‌های جامعه افغانستان در قالب هنر و سینما تقدیر کرد.

او گفت، فیلم‌ساز افغان برای ساخت فیلم خودش راه بسیار دشواری را می پیماید و آنچه تاکنون بدست آمده، حاصل تلاش فردی تک تک فیلم‌سازان است.

فیلم‌هایی که تندیس گرفتند

  • تندیس بهترین فیلم داستانی کوتاه به ابوذر امینی برای فیلم 'فرشته نوین'
  • تندیس بهترین فیلم بلند مستند به الکا سادات برای فیلم 'قصه های شب افغانستان'
  • تندیس بهترین فیلم کوتاه مستند به حامد علیزاده برای فیلم 'جمهوری کرشکوگ'
  • تندیس ویژه فستیوال در ستایش از یک فیلم‌ساز و فعالیت هایش، به محسن حسینی اهدا شد.

فیلم‌های که نمایش داده شدند

در این جشنواره در بخش آثار فیلم‌سازان افغان، فیلم های چون 'من یک عزراییل هستم' ساخته حسن موسوی، 'پرنده در قفس' ساخته شبنم زریاب، ' فرشته نوین' به کارگردانی ابوذر امینی، مستند بلند 'قصه‌های شب افغانستان' ساخته الکا سادات، 'آیکون' ساخته تهمینه رستگار، 'اخراج در نیمه شب' ساخته آریا عزیزی، فیلم بلند داستانی 'پرنده پرنده نبود' ساخته میرویس آرش، 'دگر شدن' ساخته آریانا دلاوری، 'شهروندان جهان' ساخته رازی محبی، 'بنام پدر' از معصومه محقق، 'زریماه' به کارگردانی نیما لطیفی، مستند 'جمهوری هرشکوگ' ساخته حامد علیزاده، ' آب' ساخته سید جلال روحانی، مستند 'اراضی ممنوعه' ساخته محمد رنجبر، 'ماری مادر' ساخته صدام واحدی، 'با هم تا همیشه' به کارگردانی احمد ضیا ابراهیمی،' سرخ' به کارگردانی عبدالله رضایی، انیمیشن 'ایستگاه' ساخته ویگاه مقربی و انیمیشن 'نجات دهنده' ساخته مهدی پویا به نمایش در آمد.

در بخش آثار فیلم‌سازان خارجی با موضوع افغانستان، فیلم‌های چون 'مرهم' ساخته میان عدنان احمد از پاکستان و آمریکا، مستند بلند 'ذخیره مس عینک' ساخته برنت هافمن از هلند، فیلم بلند سینمایی 'سرزمین روشنایی' ساخته پیتر ژان دو پو از بلژیک، 'قطره' ساخته مراد تویچی اف از تاجیکستان، مستند بلند در باره حسین آرمان از پیشگامان موسیقی افغانستان بنام 'آواز کابل' ساخته لیسبت کاچموو از اتریش و 'قلب کوچک' ساخته اهل الدین محسدین از تاجیکستان به نمایش در آمد.

هیات داوران

هیات داوران این جشنواره سینمایی را صدیق برمک، فیلم‌ساز و تهیه کننده، لینا علم، بازیگر سینمای افغانستان، آصف سلطان زاده، نویسنده، همایون مروت، کارگردان سینما و عبدالحسین دانش، سینماگر و منتقد فیلم تشکیل می‌داد.

هیات داوران در این دوره از جشنواره، فیلمی را در بخش آثار داستانی بلند سینمایی و انیمیشن در خور دریافت جایزه ندانستند اما رقابت در بخش فیلم های کوتاه داستانی و مستند را بسیار حساس و نزدیک به هم دانستند.

در این جشنواره سارا شیزر از مسولان جشنواره فیلم لوکارنوی سویس نیز شرکت کرده بود و قرار است بخشی از فیلم‌های جشنواره سینمای افغانستان را در بخش ویژه فیلم‌سازان شرق آسیا به لوکارنو دعوت کند.

عتیق رحیمی موضوع و نوع نگاه در برخی آثار به نمایش در آمده در جشنواره را قوی و در خور ستایش دانست و در روز پایانی جشنواره به بررسی فیلم‌ها پرداخت.

در این جشنواره تعداد زیادی از نویسندگان و هنرمندان افغانستان ساکن اروپا حضور داشتند و فرید و وجیهه رستگار ، هدیه رستگار و شکیب مصدق نیز به اجرای موسیقی پرداختند.

عکس‌های بیشتر