تاکید بر حمایت از نیروهای امنیتی در مراسم بزرگداشت از احمد شاه مسعود

در پانزدهمین سالروز ترور احمد شاه مسعود فرمانده پیشین ائتلاف ضد طالبان امروز هجدهم سنبله (شهریور) در کابل بزرگداشت شد.

فرمانده احمدشاه مسعود، پس از سالها مقاومت در برابر اشغال افغانستان توسط ارتش شوروی سابق و نبرد با گروه طالبان، در نهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، توسط دو نفر عرب تبار که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، ترور شد.

سخنرانان مراسم پانزدهمین سالروز ترور او به حفظ وحدت ملی و حمایت از نیروهای امنیتی تاکید کردند.

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان، با اشاره به نزدیک شدن زمان برگزاری نشست بروکسل، گفت مخالفان برای افزایش ناامنی تلاش دارند اما تلاش آنها نه بر روحیه نیروهای امنیتی در جنگ اثر خواهد داشت و نه مانع پیشرفت دولت خواهد شد.

او تاکید کرد که تمام احزاب سیاسی، نهادهای مدنی، سیاسیون و علما باید با تحمل همه سختی‌ها، تلفات و فشارهای روانی، نیروهای امنیتی را حمایت کنند.

نشست بروکسل قرار است به زودی با اشتراک نمایندگان جامعه جهانی برای گزارش‌دهی دولت افغانستان از عملی شدن تعهداتش و ادامه کمک جهان به افغانستان برگزار شود.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، نیز در مراسم امروز گفت همه باید بدون در نظر داشت اختلافات سیاسی و یا مسایل دیگر در حمایت از نیروهای امنیتی افغان باشند.

او گفت در هر حالی که تبلیغات و تبصره‌های (انتقادات) سوء در مورد فعالیت نیروهای امنیتی صورت می‌گیرد باید مصلحت و منافع ملی کشور را در نظر گرفت.

اشاره آقای عبدالله به سوالات و تبصره‌هایی در مورد فعالیت و توانایی نیروهای امنیتی افغان است که پس از دست به دست شدن مناطق جنگی بین طالبان و دولت در این اواخر به میان آمده است.

عبدالهادی ارغندیوال، وزیر پیشین اقتصاد افغانستان و از سران حزب اسلامی افغانستان نیز در این نشست گفت توطئه‌هایی در این کشور جریان دارد که هدف آن پارچه ساختن (پاره پاره کردن) ملت افغانستان است.

او افزود : "اگر ما در صف خود اختلاف نداشته باشیم، می‌توانیم این توطئه ها را خنثی کنیم... نگذاریم با عنوان قوم و زبان از ما وسیله بسازند و علیه دیگران استفاده کنند و منتج به این شود که ما یک جامعه ضعیف و متشنج برای استفاده دیگران داشته باشیم."

او همچنین از مخالفان مسلح دولت خواست دست از جنگ بکشند زیرا "تداوم جنگ وسیله‌ای برای استعمار و استثمار افغانستان شده است."

احمد ولی مسعود، رئیس بنیاد "شهید مسعود"، نیز در این مراسم گفت دولت همیشه از وحدت ملی سخن می‌گوید اما خلاف آن عمل می‌کند.

او به اختلافات میان حکومتی اشاره کرد و گفت تا زمانی که صلح بین خود حکومت‌داران تامین نشود، صلح با مخالفان چگونه تامین خواهد شد.

او حکومت وحدت ملی را یک ائتلاف توافقی خواند و افزود که این حکومت "حکومت وحدت ملی" نیست.

وی تاکید کرد که اکنون حکومت به دور تصمیمات یک نفر می‌چرخد و باید تصمیم‌گیری در افغانستان به مفهوم جمعی آن تبدیل شود.

آقای مسعود همچنان خواهان تشکیل یک کمیسیون دولتی برای بررسی پرونده ترور احمد شاه مسعود و تثبیت امتیازات قهرمانان ملی شد.

Image caption مراسم بزرگداشت احمد شاه مسعود تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد

انفجار در کابل

مراسم بزرگداشت سالروز ترور احمد شاه مسعود امروز در کابل تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد اما با وجود آن، یک انفجار در این شهر رخ داد.

عبدالرحمان رحیمی فرمانده "گارنیزیون کابل" می‌گوید این انفجار ناشی از یک بمب مغناطیسی بود که در دوچرخه‌ای در کنار جاده گذاشته شده بود.

به گفته وی، این رویداد دو زخمی به جا گذاشته که وضعیت صحی یکی از زخمیان وخیم است.

این انفجار در ساحه (منطقه) تامینی شهر کابل رخ داده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان، اما در توئیتر خود نوشته این انفجار سه زخمی داشته است.

در عین حال امروز در این شهر، صدها تن از هواداران احمدشاه مسعود به جاده‌ها آمدند و برخی از آنها دست به شلیک‌های هوایی زدند. کاروان‌های موترهای (خودروهای) حامل این افراد با پرچم زمان حاکمیت مجاهدین در افغانستان مزین شده و بر موترهایشان عکس‌هایی از احمدشاه مسعود دیده می‌شد.

پیشتر "گارنیزیون کابل" که مسئولیت امنیت شهر کابل را بر عهده دارد گفته بود امروز به کسی اجازه گشت و گذار با اسلحه را در داخل شهر نمی‌دهد.