رهبران حکومت افغانستان مخالفان سیاسی خود را به "تبلیغات منفی" متهم کردند

حق نشر عکس AP
Image caption رهبران حکومت وحدت ملی خود هم گاهی از یک دیگر به صورت علنی انتقاد می‌کنند

رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان مخالفان سیاسی حکومت را به "تبلیغات منفی" علیه نهادهای دولتی متهم کرده‌ و از مردم خواسته‎اند که آنها را منزوی کنند.

اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی روز شنبه (۲۰ سبنله/شهریور) در مراسم بزرگداشت "هفته شهید" گفتند که اظهارات مخالفان حکومت "انتقاد" نه بلکه "تبلیغات منفی" در برابر حکومت وحدت ملی است.

آقای غنی افزود که چنین تبلیغاتی آب به آسیاب دشمن می‌ریزد و باعث تضعیف روحیه نیروهای امنیتی دشمن شود.

رئیس جمهوری گفت: "امروز ضروری است که برای ارج‌گذاری به قربانیان آن‌ها (نیروهای امنیتی) تعهد کنیم که از آنها به صورت مطلق پشتیبانی می‌کنیم، آن‌ها را حرفه‌ای می‌سازیم و از سیاست‌های خرد بیرون می‌کشیم. برای قوای امنیتی و دفاعی ما تنها یک سیاست وجود دارد."

همچنین آقای عبدالله هم به همین موضوع اشاره کرد و فراتر از آقای غنی رفت و انتقادهای مخالفان حکومت را تلاشی برای تضعیف حکومت دانست و آن را به عنوان "خیانت به منافع ملی" محکوم کرد.

آقایان غنی و عبدالله نامی از فرد یا گروهی نبردند، اما یک منبع حکومتی که نخواست نامش ذکر شود، به بی‌بی‌سی گفت اخیراً برخی از مقام‌های حکومت پیشین و رهبران جنبش روشنایی یک‌سره به تبلیغات علیه حکومت وحدت ملی پرداخته‌اند و در هر رویداد امنیتی سعی می‌کنند حکومت را به دست داشتن در آن متهم و مقصر بدانند.

حق نشر عکس Getty
Image caption رئیس پیشین امنیت ملی گفته که محافلی در داخل حکومت وحدت ملی ارزش‌های بنیادی کشور را در معرض خطر قرار داده‌اند

برخی از مقام‌های پیشین معمولاً از حکومت انتقاد می‌کنند. از جمله رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین اداره امنیت ملی اخیراً در صفحه فیسبوک خود نوشت که حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، قانون اساسی و ارزش‌هایی مانند آزادی بیان از جانب گروه‌های تروریستی و "حلقاتی در داخل حکومت وحدت ملی" در معرض خطر قرار گرفته است.

اعضای جنبش روشنایی هم که در اعتراض به تصمیم کابینه مبنی بر کشیدن خط انتقال برق وارداتی از بامیان به گذرگاه سالنگ، به اعتراض از مقام‌های حکومت وحدت ملی می‌پردازند، آن‌ها را متهم به برخورد دوگانه و تبعیض‌آمیز با شهروندان کشور می‌کنند.

ولی مشخص است که تنها این دو دسته نیستند که از مقام‌های حکومتی انتقاد می‌کنند. منتقدان گوناگونی معمولاً در رسانه‌ها از حکومت انتقاد می‌کنند، حتی در همین مراسم روز شنبه مولوی عبدالخبیر اوچقون، معاون شورای عالی صلح در حضور آقایان غنی و عبدالله از آن‌ها انتقاد کرد.

آقای اوچقون پس از سخنرانی آقای عبدالله و پیشتر از آقای غنی گفت این که نیروهای مسلح در ولایت‌های پکتیا و هلمند "سخت‌ترین جنگ" را تجربه می‌کنند، "معلوم است و کجای این حرف پنهان است؟"

حق نشر عکس .
Image caption اعضای جنبش روشنایی هم چند ماهی است که به گروه منتقدان جدی حکومت افزوده شده است

او افزود این که "پاکستان قصد دارد "شورای کویته" را به ولایت هلمند و شبکه حقانی را به پکتیا منتقل و جابجا کند، چیزی است که "یک بچه ده ساله هم می‌فهمد".

این روحانی صریح‌اللهجه که در جریان سخنرانی به او تذکر داده شد، سخنانش را کوتاه کند، با استناد به یک آیه قرآن گفت "منازعات" بین رئیس جمهوری و رئیس اجرایی بر سر مواد موافقت‌نامه حکومت وحدت ملی، به روحیه ملت و نیروهای امنیتی "صدمه زد".

آقای اوچقون اختلاف بین آن‌ها را "غیرقابل تحمل" خواند و ترجمه آیه قرآن را خطاب به آقای غنی و عبدالله توضیح داد و گفت: "ای مومنان، ای رئیس جمهوری، ای رئیس اجرائیه، اعضای کابینه و دولتمردان! اطاعت کنید خدا و رسول خدا را و با هم جنجال نکنید."

انتقاد از حکومت وحدت ملی تازگی ندارد. پس از امضای موافقتنامه تشکیل این حکومت، حتی شماری از نزدیک‌ترین حامیان هر دو تیم تشکیل‌دهنده حکومت هم از رهبران آن انتقاد کردند.

خود این رهبران هم چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم بارها از یک دیگر انتقاد کرده‌اند.

مخالفان سیاسی حکومت وحدت ملی، رهبران حکومت را به کم‌کاری متهم می‌کنند و می‌گویند که پس از تشکیل این حکومت، اوضاع سیاسی، اقتصادی و به‌ویژه امنیتی بدتر شده است. آن‌ها حکومت را به "ضعف مدیریت" متهم کرده‌اند.

مقام‌های حکومت وحدت ملی، که بیشتر از اعضای دو تیم پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ هستند، یکدیگر را یا به عدم توجه به اجرای موافقت‌نامه تشکیل وحدت ملی یا به تعبیر نادرست از مواد این موافقت‌نامه متهم می‌کنند.

موضوعات مرتبط