اشرف غنی: توافق آشتی با حزب اسلامی به زودی نهایی خواهد شد

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی گفته که مسائل حل نشده در مورد آشتی با حزب اسلامی به زودترین فرصت ممکن حل خواهد شد

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته که موافقت‌نامه آشتی با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به زودترین فرصت ممکن نهایی خواهد شد.

آقای غنی که در مراسم ادای نماز عید قربان در کاخ ریاست جمهوری سخن می‌گفت، رسیدن به توافق صلح با این حزب شورشی را "گامی بزرگ برای ایجاد فضای صلح و ختم جنگ" دانست.

او افزود که بخشی از مسائل هنوز حل نشده است که به گفته او، حل آن در اجرای برنامه صلح کمک خواهد کرد. آقای غنی ابراز امیدواری کرد که این مسائل هم در مدت کوتاهی حل خواهد شد.

رئیس جمهوری افغانستان توضیح نداد که مسائل حل نشده شامل چه مواردی می‌شود، اما پیشتر آقای حکمتیار در پیام عیدی خود گفته که امضای توافقنامه صلح بین حزب او و دولت به دلیل اختلاف‌های درونی دولت به تاخیر افتاده است.

در همین حال، عطامحمد نور رئیس اجرائی حزب جمعیت اسلامی و سرپرست ولایت بلخ، از حامیان عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی، گفته که آقای عبدالله "ملاحظاتی" در مورد مصالحه با حزب اسلامی دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای حکمتیار پانزده سال است که متواری و تحت پیگرد بین‌المللی است

حزب اسلامی و جمعیت اسلامی با هم رقابت دیرینه‌ای دارند و در دهه هفتاد خورشیدی این دو حزب از طرف‌های اصلی جنگ داخلی در کشور بودند.

پس از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، جمعیت اسلامی که بخشی از ائتلاف شمال بود، در سرنگونی حاکمیت طالبان با نیروهای بین‌المللی به رهبری آمریکا کمک کرد و حزب اسلامی که در تبعید در ایران به سر می‌برد، در کنار گروه طالبان علیه نیروهای بین‌المللی و حکومت افغانستان به مبارزه مسلحانه پرداخت.

پیش از ظهور گروه دولت اسلامی معروف به داعش در شرق افغانستان، حزب اسلامی در کنار گروه طالبان و شبکه حقانی، سومین گروه فعال در میدان جنگ با دولت و نیروهای بین‌المللی شمرده می‌شد.

حزب اسلامی در پانزده سال گذشته چندین بار انشعاب درونی را تجربه کرده و در حال حاضر شماری از شاخه‌های آن به صورت احزاب و شوراهای مستقل، از دولت حمایت می‌کنند و برخی از رهبران آن‌ها پست‌های مهمی در دولت دارند.

شاخه حکمتیار پس از چندین دور مذاکره با دولت، در نهایت در ۲۹ ثور/اردیبهشت گذشته به پیوستن به دولت آماده شد و هیئت مذاکره‌کننده آقای حکمتیار و دولت افغانستان اعلام کردند که طرح آشتی بین این حزب و دولت نهایی شده است.

ولی به دلایلی که هنوز اعلام نشده، امضای سند آشتی بین دو طرف به تاخیر افتاد و دو روز پیش هم نمایندگان آقای حکمتیار در کابل و هم شورای عالی صلح اعلام کردند که به توافق نهایی نزدیک شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط