غنی دستور داده دانشجویان سهل انگار افغان از هند بازگردانده شوند

حق نشر عکس arg
Image caption محمد اشرف غنی در دیدار با دانشجویان افغان در هند

رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با دانشجویان افغان در سفر دو روزه اش به هند دستور داده، دانشجویان افغانی که در هند سهل انگاری کرده و به خوبی درس نمی‌خوانند به افغانستان برگردانده شوند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان امروز پنجشنبه ۲۵ سنبله (شهریور) پس از پایان سفر دو روزه اش به هند، به کابل برگشت.

در جریان این سفر در میان تعهدات دیگر، ۱۰۰۰ بورسیه جدید به دانشجویان از افغانستان تعهد شده است.

هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهوری در نشست خبری امروز در کابل در مورد نتایج سفر آقای غنی به هند صحبت کرد.

او گفت که رئیس جمهوری دستور داده دانشجویان افغانی که در هند به خوبی درس نمی‌خوانند و سهل انگاری می‌کنند دوباره به افغانستان برگردانده شوند تا شرایط برای سایر دانشجویان دشوار نشود.

او افزود که ریاست جمهوری به سفارت افغانستان در هند و همچنین وزارت تحصیلات عالی نیز دستور داده که مشکلات دانشجویان افغان را در این کشور حل کنند.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده که دشواری‌هایی در اخذ پاسپورت‌های تحصیلی، ویزا، عدم اجرای معاشات دانشجویان در زمان معین، اخذ فیس/شهریه بیشتر از دانشجویان افغان نسبت به سایر دانشجویان از کشورهای عضو سارک و عملی نشدن وعده‌های وزارت تحصیلات عالی در زمینه افزایش معاشات و کتاب و نوشت‌افزار از مشکلاتی بوده که دانشجویان با آقای غنی در میان گذاشته اند.

به اساس معلومات ریاست جمهوری افغانستان، در حال حاضر حدود ۱۶هزار دانشجوی افغان در هند مشغول تحصیل هستند و تاکنون حدود ۶۰ هزار دانشجوی افغان از دانشگاه‌های هند فارغ التحصیل شده‌اند.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان همچنان از امضای سه تفاهمنامه در زمینه‌های تبادله زندانیان، همکاری عدلی و قضایی در بخش محاکم تجاری و همکاری تکنالوجی فضایی بین کابل و دهلی خبر داد.

او افزود که قرار است رئیس جمهوری حدود دو و نیم ماه دیگر، برای حضور در نشست قلب آسیا باز هم به هند برود.

روز گذشته نیز ریاست جمهوری افغانستان از اعلام کمک یک میلیاردی جدید هند به افغانستان نیز خبر داده بود.

رئیس جمهوری افغانستان با همراهی یک هیات عالی رتبه از مقامات این کشور صبح چهارشنبه ۲۴ سنبله (شهریور) به دعوت رسمی نارندرا مودی، نخست وزیر هند به آن کشور سفر کرده بود.

موضوعات مرتبط