کشت بی‌سابقه سویا در افغانستان

حق نشر عکس NEI
Image caption سویا تولید بومی افغانستان نیست، کشت این گیاه در سالهای اخیر در افغانستان ترویج شده‌است

موسسه آموزش و تغذی بین المللی (NEI) اعلام کرده که تنها در سال جاری میلادی بیشتر از ۱۷ هزار دهقان را آموزش داده و انتظار دارد که میزان تولید سویا به حدود ۶ هزار تن برسد که در این کشور بی‌سابقه است.

براساس خبرنامه این نهاد اکنون در ۳۱ ولایت افغانستان به استثناء ولایت غور، نورستان و نیمروز سویا کشت می‌شود.

دلیل افزایش کشت سویا آموزش کشاورزان، توزیع بذر اصلاح شده و همچنین سایر وسایل کشاورزی اعلام شده‌است.

این نهاد غیر دولتی در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۲ هزار دهقان را در ۲۲ ولایت افغانستان آموزش داده و میزان تولید سویا در سال گذشته کشاورزی ۴هزار تن اعلام شده‌است.

حق نشر عکس NEI
Image caption در افغانستان تاکنون نان، پنیر،شیر و کلوچه از سویا تولید می‌شود و حدود ۳۰۰ نانوایی در سراسر افغانستان نان سویا می‌پزند

در ادامه این خبرنامه آمده که سویای تولید شده توسط خانواده‌ها استفاده شده و مازاد تولید به کارخانه‌های فراوری سویا در افغانستان فروخته می‌شود.

این نهاد افزوده که از سال ۲۰۰۶ تاکنون این موسسه برای کشاروزان افغانستان بذر اصلاح شده سویا، کودکیمیایی، تراکتور توزیع و همچنین بیش از ۸۵ هزار دهقان را در افغانستان حمایت کرده تا سویای با کیفیت تولید و میزان تولید را نیز در هر هیکتار زمین افزایش دهد.

در این خبرنامه آمده که یکی از موارد مصرف سویا تولید نان است که ۱۰ درصد آرد سویا با ۹۰ درصد آرد گندم مخلوط و در ۳۰۰ نانوایی در سراسر افغانستان نان سویا تولید می‌شود.

درباره کشت سویا در افغانستان بیشتر بخواند: کشت سویا در ٢٢ ولایت افغانستان؛ سویا جایگزین خشخاش می‌شود؟

حق نشر عکس NEI
Image caption براساس اعلام این موسسه اکنون فقط در سه ولایت افغانستان سویا کشت نمی‌شود

موضوعات مرتبط