مردی که نیم قرن برای قربانیان جنگ تابوت ساخت

Image caption این پیر مرد برای اشراف و فقرا تابوت ساخته است

مرد تابوت سازی در شهر کهنه کابل تجربه نیم قرن تابوت سازی دارد. او برای مردم عادی و قربانیان جنگ افغانستان تابوت ساخته است. جنگی که بعد از تجاوز شوروی به افغانستان در سال ۱۳۵۸ آغاز و دامنه آن تاکنون ادامه دارد.

این مرد سالمند از گرم و سرد زندگی در کشورش داستان‌های زیادی دارد. می‌گوید در گذشته‌ها روزانه چهار تا پنج تابوت می‌ساخته اما حالا با افزایش جمعیت شهر کابل و همچنین شمار قربانیان جنگ، هر روز ۳۰ تا ۴۰ تابوت می‌سازد.

وقتی وارد کوچه تابوت سازی در شهر کهنه کابل شدم، با دیدن دهها تابوتی که در جلوی مغازه‌های نجاری و تابوت سازی گذاشته شده بودند، به میزان مرگ و میر در کابل پایتخت به ویژه تلفات ناشی از جنگ افغانستان پی‌بردم.

راهی مغازه زلمی نجار می‌شوم، مردی که حدود هفتاد سال دارد و تمام عمرش را در این منطقه سپری و نیم قرن به شغل تابوت سازی اشتغال داشته‌ است.

Image caption او از شانزده سالگی ساخت تابوت را آغاز کرده‌است

این مرد سالخورده و کهنه کار نیم قرن برای مردگان شهر کابل و قربانیان جنگ در این شهر تابوت ساخته‌ است.

به گفته زلمی، پدرش او را از ۱۶ سالگی زیر دست یک استاد نجار گذاشت و از آن زمان تاکنون به تابوت سازی مشغول است.

او خاطرات زیادی از تابوت سازی دارد. برای هر قشر جامعه تابوت ساخته است. برای ساختن یک تابوت دو ساعت کار کرده و برای برخی دیگر حتی یک هفته هم وقت گذاشته است.

می‌گوید که برای مقام‌های دولتی در زمان محمد ظاهر شاه، آخرین پادشاه افغانستان و بعدا در زمان ریاست جمهوری محمد داوود، نخستین رئیس جمهوری افغانستان تابوت ساخته است.

زلمی می‌گوید که در دوران جنگ‌های داخلی افغانستان بیشترین تابوت را ساخته است.

Image caption بیماری و کهولت سن هنوز نتوانسته که او را از پا در آورد

زلمی نجار از روزهای کم کاری و بعضا پر مشغله خود خاطرات زیادی دارد.

او می‌گوید:"در زمان ظاهرا شاه تابوت را از چوب خار(بلوط) یا ارچه (سرو کوهی) می‌ساختیم. اطرافش را منبت کاری می‌کردیم و عقب تابوت را رنگ و روغن می‌کردیم. برای ساختن تابوت روزهای زیادی صرف می‌کردیم. شاید آن زمان روزانه دو یا سه تابوت می‌ساختیم."

به گفته او در جریان جنگ روس‌ها و اشغال افغانستان، کارش رونق زیاد داشته است، اما حالا روزانه ۳۰ تا ۴۰ تابوت می‌سازد و آنهم از چوب ساده و کم مصرف.

او می‌گوید که تنها در یک روز برای قربانیان حمله انتحاری "جنبش روشنایی" در دوم اسد/ مرداد که در منطقه دهمزنگ رخ داد، حدود ۲۵ تابوت ساخته است.

زلمی می‌گوید هیچ زمانی به اندازه سال‌های اخیر فرمایش ساخت تابوت نگرفته و دلیل آنرا هم افزایش تلفات ناشی از جنگ در حملات انتحاری و انفجارها می‌گوید.

این مرد کهنه کار کوچه تابوت سازی نیم قرن از عمرش را درهمین کوچه کار کرده و حالا به استاد زلمی معروف است. تمام تابوت سازان به او احترام قایل هستند و به عنوان مرد سخت کار از او نام می‌برند.

زلمی با پنجاه سال سابقه نجاری دست هایش می‌لرزد و چشمانش از اشک نم زده است، حتی بیماری قلبی نیز مانع از ادامه کارش نشده‌ است. عشق به کار هنوز او را خانه نشین نکرده و هر روز در کنار پسران و نوه‌هایش به مغازه تابوت سازی می‌آید.

Image caption کوچه تابوت سازی کابل

موضوعات مرتبط