روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۳۰ سنبله

Image caption روزنامه اطلاعات روز

افغانستان در نشست سالانه سازمان ملل متحد، گفت‌وگوهای صلح با گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و افزایش بازگشت مهاجران افغان به کشورشان از مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۳۰ سنبله (شهریور) کابل است.

نشست سالانه سازمان ملل متحد

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که قرار است معاون دوم ریاست‌جمهوری افغانستان به نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد برود. رئیس‌جمهور غنی به دلیل امتناع بارک اوباما از ملاقات با او در حاشیه این نشست، نخواست به نیویورک برود.

۸‌صبح نوشته که به صورت کلیشه‌ای هرسال گفته می‌شود که هیات افغانستان، بحث حمایت نهاد‌های رسمی پاکستان از تروریسم را در سازمان‌ملل متحد، مطرح می‌کنند، اما تا حال کسی شاهد یک سخنرانی جمع و‌جور مقام‌های افغانستان در سازمان ملل ‌متحد نبوده است.

اما ۸‌صبح افزوده که "وقتی داستان خود را در سازمان‌ملل متحد مطرح می‌کنید، باید اسناد لازم را در اختیار داشته باشید و آن را به نمایش بگذارید تا خبرساز شود و افکار عمومی دنیا را بسیج کند."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، اگر دولت‌مردان افغانستان واقعا می‌خواهند که دیپلوماسی موثری داشته باشند، باید به این مسایل بیاندیشند. نمی‌شود که سران حکومت افغانستان همیشه هوایی صحبت کنند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که نماینده افغانستان در مجمع عمومی ملل متحد باید از سیاست‌های حکومت پاکستان مبنی بر حمایت آن کشور از تروریستان پرده بردارد و با جرأت بگوید که نظامیان پاکستانی منطقه را ناآرام ساخته اند.

آرمان ملی نوشته که "نماینده افغانستان در نشست سالانه سازمان ملل متحد باید پیشاپیش این آماد‌گی را داشته باشد و نباید برای گفتن سخن حق در برابر پاکستان زیر تأثیر مشورت‌های افراد و نهادهای مغرض داخلی و خارجی قرار بگیرد."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، "تا پاکستان بیشتر از این رسوا نشود و منزوی نگردد حمایت اش را از هراس افگنان ادامه خواهد داد."

بازگشت حکمتیار

روزنامه ماندگار می‌نویسد که در این روزها، حرف‌وحدیث‌های فراوانی از پایان یافتن کار روی توافقنامه صلح با حکمتیار شنیده می‌شود.

ماندگار نوشته که «حکمتیار» نامی بسیار آشنا در تحولات تاریخ معاصر افغانستان است، اما این شهرت و برجستگی بیشتر در جهت منفی قضیه قرار داشته و از همین رو، صلح و توافق با چنین فردی، هرگز یک امر ساده و عادی نیست.

ماندگار افزوده که "اگر آقای حکمتیار با استفاده از شرایط کنونی و امتیازهایی که برایش در نظر گرفته می‌شود، به عقده‌گشایی‌های سیاسی بپردازد و بار دیگر ابزار دست بیگانگان و برخی حلقه‌های داخلی شود، بدون شک افغانستان وارد یک بحران تازه خواهد شد."

ماندگار می‌نویسد که اما اگر آقای حکمتیار به صلح می‌پیوندد و بخشی از نظام می‌شود و به بهبود وضعیت بیندیشد، مردم نیز حوادث تلخ گذشته و کارنامه وی را نادیده می‌گیرند و از نو با وی معامله می‌کنند.

بازگشت مهاجران به افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که عالمی بلخی، وزیر مهاجرین، می‌گوید روزانه به‌طور متوسط ۶ هزار مهاجر به این کشور وارد می‌شوند که این رقم در ۱۴ سال گذشته بی‌سابقه است.

اطلاعات روز نوشته که بهبود وضعیت در داخل کشور را که وزیر مهاجرین یکی از دلایل افزایش عودت‌کننده‌ها می‌گوید، واقع‌بینانه نیست زیرا در حال‌حاضر افغانستان از هر حیث و مشخصا از نظر امنیتی در وضعیت غیرعادی و بحرانی به‌سر می‌برد.

اطلاعات روز افزوده که پاکستان برای تحت فشار قرار دادن دولت، با وضع مقررات و سختگیری‌ها، سبب شده مهاجران افغان به کشورشان برگردند و گروهی دیگر نیز به دنبال تفاهمات دولت افغانستان با کشورهای میزبان، به افغانستان برگشته اند.

اطلاعات روز به افزایش مهاجرت ها در کنار افزایش برگشت مهاجرین اشاره کرده و نوشته که افزایش مهاجرت ناشی از بدتر شدن اوضاع کشور بود و حکومت برای آن‌که این وضع را به جامعه جهانی سبز نشان دهد و حکومت وحدت ملی را یک حکومت کارا و مسئول بتراشد، تفاهمنامه‌ بازگشت مهاجرین را امضا کرده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، حکومت علیرغم آن‌که از برنامه و کار برای مهاجرین حرف می‌زند در ساحت عملی هیچ اقدامی برای رسیدگی و جابه‌جایی مهاجرین انجام نداده است.