کار اولین پروژه تولید برق گازی در شمال افغانستان آغاز شد

حق نشر عکس DAB
Image caption بیشتر برق افغانستان وارداتی است

قرارداد اولین پروژه تولید برق گازی در افغانستان میان وزارت انرژی و آب افغانستان و شرکت خصوصی غضنفر پنجشنبه اول میزان (مهر) امضا شد.

کار عملی این پروژه همزمان با امضای قرارداد آن در ولایت بلخ آغاز شد.

عبدالبصیر عظیمی، معاون وزارت انرژی و آب به بی‌بی‌سی گفت که ارزش این پروژه ۷۵ میلیون دلار است و برق تولیدی آن حدود ۵۰ میگاوات خواهد بود.

به گفته وی، ۲۰ درصد این سرمایه گذاری از سوی دفتر همکاری‌های مالی بین‌المللی بانک جهانی به شکل قرضه به شرکت افغانی داده شده است.

آقای عظیمی می‌گوید که در این پروژه گاز استخراج شده از شهر شبرغان ولایت جوزجان از سوی وزارت معادن و پطرولیم به شرکت خصوصی غضنفر فروخته می‌شود.

او افزود که برق تولیدی این شرکت نیز به شرکت دولتی برق افغانستان_برشنا فروخته می‌شود و بعدا به یک قیمت مناسب به شهروندان افغانستان توزیع خواهد شد.

وی در مورد قیمت این برق معلوماتی ارائه نکرد اما گفت که آنها تلاش دارند بازار برق را در این کشور رقابتی نمایند.

به گفته وی، دولت به دلیل نداشتن سرمایه و منابع کافی، زمینه را برای سرمایه گذاری شرکت‌های خصوصی در ساحه تولید برق فراهم ساخته است.

او می‌گوید که در افغانستان با توجه به وجود منابع آبی، آفتابی و بادی کافی فرصت‌های مناسب برای تولید برق وجود دارد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز در مراسم امضای قرارداد پروژه امروزی گفت استفاده از منابع انرژی در افغانستان، این کشور را به خودکفایی نزدیک خواهد کرد.

اکنون افغانستان نزدیک به ۷۰ درصد برق مورد نیازش را از کشورهای ترکمنستان، ایران، تاجیکستان و ازبکستان وارد می‌کند و نزدیک به ۳۰ درصد برق مورد نیاز این کشور نیز از تولیدات داخلی تامین می‌شود.

موضوعات مرتبط