دیده‌بان حقوق بشر: توافقنامه صلح با حکمتیار بی‌حرمتی به قربانیان جنگ افغانستان است

دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای امضای توافقنامه صلح بین دولت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را بی‌حرمتی به قربانیان جنایات جنگی و نقض حقوق بشر این کشور خوانده و مورد انتقاد قرار داده است.

این توافقنامه روز گذشته (پنجشنبه، ۱ میزان/مهر) میان نمایندگان دولت افغانستان و حزب اسلامی افغانستان امضا شد. این سند پس از امضای محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی نافذ خواهد بود.

در بیانیه این سازمان که دیروز پنجشنبه منتشر شد، آمده است که "بازگشت گلبدین حکمتیار، یکی از بدنام‌ترین مظنون جنایات جنگی افغانستان، فرهنگ معافیت از مجازات در این کشور را تقویت می‌دهد".

دیده‌بان حقوق بشر همچنین از عدم پاسخگویی دولت افغانستان و تمویل کنندگان خارجی آن به قربانیان نیروه‌های زیر فرماندهی آقای حکمتیار و دیگر "جنگسالاران" که در جنگ‌های داخلی دهه نود دست داشته‌اند، انتقاد کرده است.

این سازمان با اشاره به کشتار غیرنظامیان در جنگ‌های داخلی افغانستان نوشته که آقای حکمتیار مسئولیت برخی از فاحش‌ترین فجایع جنگ از جمله موشک‌پرانی ماه اگست سال ۱۹۹۲را به‌دوش داشته است. به اساس گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، در این موشک‌پرانی حداقل ۱۰۰۰ تن کشته و ۸۰۰۰ دیگر زخمی شدند.

در بیانیه دیده‌بان حقوق بشر همچنین آمده است که آقای حکمتیار به نقض حقوق بشر از جمله ناپدید شدن اجباری مخالفان سیاسی، داشتن یک زندان زیرزمینی در پاکستان و شکنجه در آن، و حملات خشونت آمیز به سازمان‌های غیردولتی فعال در زمینه برنامه‌های آموزش و بهداشت برای زنان افغان که در ارودگاه های پناهندگان در پاکستان، متهم است.

واکنش دیده‌بان حقوق بشر در حالی منتشر شده که شماری از کشورها و نهادهای کمک کننده دولت افغانستان، از توافقنامه صلح بین دولت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار استقبال کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

خبرتحلیل

موضوعات مرتبط