روزنامه‌های کابل؛ شنبه سوم میزان

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر هشت صبح

امضاءموافقت‌نامه صلح میان دولت وحدت ملی افغانستان با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار از مهمترین عناوین روزنامه‌های امروز، شنبه سوم میزان/ مهر کابل است.

روزنامه آرمان ملی نوشته که اگر حزب اسلامی همان گونه که نماینده آن گفت شامل ائتلاف قومی نشود و ابزاری در دست تمامیت خواهان درون نظام نگردد و برای رسیدن به قدرت و امتیاز، متوسل به روش‌های خلاف آموزه‌ها و دستورهای دین مقدس اسلام و حذف فیزیکی مخالفان سیاسی نشود و تنها به فعالیت های سیاسی متعارف بپردازد و به دموکراسی و نظام مردم سالار و آزادی مدنی باور صادقانه داشته باشد، در آن صورت پس از گذشت زمانی، مردم افغانستان ممکن است خاطره‌های تلخ دوران جنگ را تااندازه‌ای فراموش کنند.

نویسنده افزوده که چنانچه دیگران امروز در سایه نظام، زندگی صلح آمیز دارند حزب اسلامی هم می‌تواند به زندگی صلح آمیز سیاسی‌اش ادامه بدهد و اعتبار مردم را با ارائه خدمات اجتماعی به دست آورد.

روزنامه افغانستان نوشته که از دیدگاه مردم گروه‌ها تنها زمانی می‌توانند که به صلح آری بگویند که اول؛ نظام سیاسی فعلی را به رسمیت بشناسند. دوم؛ به زیست برابر با سایر شهروندان کشور تن دهند.

به نوشته این روزنامه برخی اصول و ارزش هایی که در این سال‌ها مورد پذیرش قرار گرفته و با معیارهای دینی و فرهنگی نیز همخوانی دارند، هرگز قابل گذشت و معامله نیستند. زیرا آن اصول و ارزش‌ها در واقع پایه و اساس نظام سیاسی و محور وحدت، همدلی و همزیستی مسالمت آمیز طیف‌های اجتماعی در افغانستان را تشکیل می‌دهند.

نویسنده افزوده که نادیده گرفتن آنها به معنای برباد رفتن تمامی تلاش‌ها، فداکاری‌ها، رنج‌ها و محنت هایی است که طی سال‌های متمادی صورت گرفته و مساوی با هدر رفتن خون میلیون‌ها نفری است که جانشان را به منظور بارور ساختن درخت آزادی و عدالت فدا کرده‌اند.

روزنامه سرنوشت نوشته که به اطمینان می‌توان گفت که مردم افغانستان از صلح حزب اسلامی حمایت می‌کند، ولی اگر مقامات دولت وحدت ملی افغانستان فکر کنند که به دور از مردم می‌توانند به حکومت مشروعیت ببخشند این یک اشتباه است. مردم صلح می خواهند و از آن حمایت می‌کنند که با طالبان هم صلح شود، مردم خواستار یک حکومت مشروع و قانونی نیز هستند.

روزنامه ماندگار نوشته که مردم از رئیس دولت انتظار دارند از بحث صلح به آنان کابوس خلق نکند و مردم را در هراس‌ و جدال بیش از پیش قرار ندهد. مسلماً هیچ‌کس قادر نیست جریان و گروهی را از دایره سیاست به زور حذف کند؛ دموکراسی و تعامل مدنی ـ سیاسی، خود لیاقت و جایگاه واقعی هر شخصیت و جریان مرتبط با آن را به نمایش می‌گذارد و زیاده‌خواهی را سد می‌گردد.

به نظر سرمقاله نویس خوب است که آقای غنی به بهانه صلح و تلاش‌هایی زیر این عنوان، قصد عقده‌گشایی و تصفیه جریان‌های ملی و مدنی رقیب را نداشته باشد و خدای‌نکرده به‌جای صلح، از جنگ و تباهی سر درنیاورد. صدالبته امروز مردم هوشیار جان‌شان هستند و باید مسئولان هوشیارتر و بیـدارتر از آنان باشند تا غفلتاً در چال خویش سقوط نکنند.

حق نشر عکس etilaatroz
Image caption تیتر و عکس روزنامه اطلاعات روز

روزنامه ۸صبح نوشته که سخنان نماینده‌ حکمتیار در روز امضای توافق‌نامه‌ا‌ی صلح نگران‌کننده بود. نماینده‌ا‌ی حکمتیار گفت حزب آنان مبارزه با "نیروهای خارجی" را ادامه می‌دهد. روشن بود که منظور نماینده‌ای حکمتیار از "نیروهای خارجی"، نیروهای محدود ناتو، مشاوران و مربیان این سازمان است که برای حمایت راهبردی از نیروهای امنیتی در افغانستان حضور دارند.

نویسنده افزوده که از کجا معلوم است که حکمتیار صلح کند و یک تعداد جنگجویان او زیرنام دیگر به جنگ ادامه دهند. هر صاحب‌عقلی می‌داند که خروج کامل مربیان، مشاوران و نیروهای محدود ناتو از افغانستان در شرایط کنونی، پیش‌ از وقت است. اگر آنان خارج شوند، نهاد دولت در افغانستان سقوط می‌کند و طالبان همه‌ کشور را تسخیر می‌کند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که در کنار قانون اساسی، موافقت‌نامه‌ا‌ی صلح با حزب اسلامی دومین سند معتبر در کشور است که نشان می‌دهد حکومت رسما حکمتیار و اعضای حزب اسلامی را بالاتر از دیگر شهروندان در موقعیت بهتر قرار داده و امتیازاتی ویژه به این حزب قایل شده است. با آن‌که موافقت‌نامه‌ صلح، رهبری و اعضای حزب اسلامی را از دیگر شهروندان متمایز کرده و در جایگاه بهتری قرار داده است، سوال این است که چنین سندی با تعهدات بلندبالایی که حکومت سپرده است، منجر به تأمین امنیت می‌شود؟ صلح بر قرار خواهد شد؟

روزنامه چراغ نوشته است که آقای غنی داعیه‌ای بزرگ برای افغانستان دارد، هر آدمی با هر خصلت و گذشته‌ای که بتواند او را در رسیدن به اهدافش کمک کند، قابل دستگیری و همکاری است. ممکن از استراتژیست‌های دولت؛ صلح با حکمتیار و برگشتن او به عرصه‌ای سیاسی و فعالیت‌های مشروع و قانونی به این محاسبه رسیده باشند که آقای حکمتیار احتمالا امکان وصل شدن شان را با روستانشینان پشتون فراهم خواهد کرد و قدرت مانور و چانه زنی رئیس جمهور را در تعامل با سایر گروه های سیاسی حریف از جمله داکتر عبدالله افزایش خواهد داد.

سرمقاله نویس افزوده که ساحه استراتژیک قدرت پشتونها در کنترل و انحصار طالبان است و این گروه حرف اول و آخر این قوم را در تمام تعاملات سیاسی و نظامی و اجتماعی می‌زند. بنا نباید انتظار داشت که بعد از صلح با حزب اسلامی؛ می‌توان سرنوشت جنگ با طالبان را روشن کرد.

روزنامه دولتی انیس نوشته که نیروهای وابسته به حزب اسلامی در سالهای اخیر در چندین ولایت، فعالیت نظامی داشته‌اند که شماری از مقامات حکومت افغانستان نیز به نقش و توان نظامی حزب اسلامی در کمک به تقویت امنیت در افغانستان تاکید می‌کنند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که با به صحنه آمدن طالبان بخش قابل ملاحظه از نیروهای حزب اسلامی به طالبان پیوستند، اما آگاهان به این باورند که او هوادارانش را در هر نقشی که باشند که به ترک خشونت علیه دولت افغانستان تشویق خواهد کرد.

سرمقاله نویس روزنامه دولتی اصلاح نیز نوشته که با امضاء توافق نامه صلح با حزب اسلامی فراینده تازه گفتگوهای صلح که از مدتها بلکه از سالیان زیادی در حالت یک بن بست قرار داشت دوباره آغاز شود. این باعث شده که امیدها در خصوص به نتیجه رسیدن صلح که به نوعی سنگ شده و همچنین یک نقطه ابهام ختم شود.