بازرگان افغان ۳۰۰ میلیون دلار برای‌ساخت نیروگاه‌آبی در افغانستان سرمایه‌گذاری‌ می‌کند

حق نشر عکس arg
Image caption سرمایه‌گذاری گروه شرکتهای الکوزی در جلسه شورای عالی اقتصادی اعلام شده است

وزارت انرژی و آب افغانستان و گروه شرکتهای الکوزی تفاهمنامه‌ای به امضاء می‌رسانند که بر اساس آن این شرکت حدود۳۰۰ میلیون دلار برای ساخت یک نیروگاه آبی تولید برق سرمایه‌گذاری می‌کند.

براساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب، برنامه سرمایه‌گذاری برروی "نیروگاه سروبی دوم" را در جلسه شورای عالی اقتصادی اعلام و گفته که با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری، ۱۸۰ مگاوات برق تولید خواهد شد.

نماینده گروه شرکت الکوزی که یک شرکت بین‌المللی افغان است، در این نشست گفته که هدف از این سرمایه‌گذاری، سهیم شدن در رشد و توسعه افغانستان است و از همین لحاظ آماده سرمایه‌گذاری روی نیروگاه سروبی دوم شده‌ است.

سد سروبی در سال ۱۳۳۶ در زمان پادشاهی محمد ظاهرشاه، از طرف آلمان با پول و سرمایه دولت افغانستان، ساخته شد.

چند روز قبل قرارداد اولین پروژه تولید برق گازی در افغانستان میان وزارت انرژی و آب افغانستان و شرکت خصوصی غضنفر امضا شد.

اکنون افغانستان نزدیک به ۷۰ درصد برق مورد نیازش را از کشورهای ترکمنستان، ایران، تاجیکستان و ازبکستان وارد می‌کند و نزدیک به ۳۰ درصد برق مورد نیاز این کشور نیز از تولیدات داخلی تامین می‌شود.

قبل از این نیز گروه شرکت الکوزی قرارداد تاسیس ۶ کارخانه صنعتی با ارزش سرمایه‌گذاری مجموعی ۳۵۰ میلیون دلار آمریکایی با دولت افغانستان امضا کرده بود.

به گفته وزیر مالیه (دارایی) افغانستان شرکت بین‌المللی الکوزی براساس این قرارداد متعهد شده برای انتشارات، ایجاد کارخانه‌های تولید دستمال کاغذی، کارتن‌سازی و تولید مواد خوراکی ۳۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کند.