تظاهرات 'جنبش روشنایی' فردا برگزار نمی‌شود

حق نشر عکس .
Image caption "جنبش روشنایی" تاکنون دو تظاهرات بزرگ را در کابل راه اندازی کرده‌است

شورای عالی مردمی "جنبش روشنایی" اعلام کرده که با توجه به درخواست شماری از نهادهای مدنی، سازمان ملل، کمسیون حقوق بشر و اعلام آمادگی حکومت و امیدواری از حسن نیت حکومت، تصمیم گرفته‌ که تظاهرات ششم میزان/مهر کابل را تا روشن شدن نتیجه مذاکرات به تعویق انداخته و با حکومت تحت نظارت نماینده سازمان ملل متحد وارد گفت‌و‌‌گو شود.

درخبرنامه‌ای که این جنبش نشر کرده آمده که شورای عالی مردمی "جنبش روشنایی" بار دیگر "بر داعیه عدالت‌خواهی خویش" جهت عبور خط ۵۰۰ کیلوولت از مسیر بامیان - میدان وردک و نیز برعدالت اجتماعی و توسعه متوازن تأکید کرده و دادخواهی برای شهدا و قربانیان فاجعه دوم اسد را بخشی از مطالبات اصلی خود می‌داند.

این شورای عالی مردمی افزوده که به مردم اطمینان می‌دهد که جریان مذاکرات این شورا و حکومت مرحله به مرحله به اطلاع مردم رسانده شده و صراحتا به جانب حکومت افغانستان، جامعه جهانی و مردم اعلام می‌کند.

در خبرنامه همچنین آمده که هرگاه مذاکرات به نتیجه مطلوب نرسد شورای عالی مردمی به مبارزات مدنی خود ادامه خواهد داد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای افزوده که حکومت وحدت ملی از آغاز اعتراض‌های مدنی در مورد برق بامیان، ضمن احترام به فعالیت‌های مدنی همواره آماده بحث و گفتگو روی مطالبات مطرح شده از سوی مردم بوده‌است.

در این خبرنامه آمده که حکومت وحدت ملی ضمن قدردانى از آنعده معترضانی (موسوم به جنبش روشنایى) که گفتگو را ترجیح داده و با حکومت وارد بحث شده‌اند، از سایر معترضان نیز دعوت می‌کند از این روند استقبال و حمایت کنند.

با وقوع حمله انتحاری در تظاهرات "جنبش روشنایی" در تاریخ دوم اسد/ مرداد در منطقه دهمزنگ در غرب کابل، که براساس اعلام این جنبش ۸۵ نفر کشته و حدود ۴۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

این جنبش چند روز قبل اعلام کرده بود که حکومت وحدت ملی افغانستان "تبعیض سیستماتیک" را در پیش گرفته و برای بر پایی عدالت و پایان بخشیدن به این تبعیض از روز ششم/ مهر دوباره به خیابانها آمده و تظاهرات نامحدود راه خواهد انداخت.

حق نشر عکس Bihzad
Image caption قرار بود که تظاهرات "جنبش روشنایی" روز ششم میزان/ مهر برگزار شود

موضوعات مرتبط