BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:32 گرينويچ - سه شنبه 05 اکتبر 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تبليغات مدرن انتخاباتی در جامعه سنتی افغانستان
 

 
 
دختران در تبليغات يونس قانونی
يونس قانونی بيشترين تلاش و تکاپو را در مبارزات انتخاباتی از خود نشان می دهد
انتخابات رياست جمهوری در افغانستان، پديده تازه ای است، هنوز بسياری از مردم اين کشور، از رييس جمهور به نام "پادشاه" نام می برند، و انتقال قدرت برای آنها همچنان مفهوم "پادشاه گردشی" دارد.

بعضی از مردم اطراف و روستاها، هنگامی که در برابر پوسترهايی تبليغاتی نامزدها می ايستند، اولين چيزی که به نظرشان می رسد، اين است که آيا اين تصوير، به يک پادشاه شباهت دارد يا خير.

آنچه برای مردم بيشتر جالب توجه است، نحوه تبليغات نامزدها و پوسترهايی است که تاکنون همانند آنها را در شهرها و روستاهايشان نديده اند.

نامزدهای انتخابات رياست جمهوری نيز، از روشهای مختلفی برای جلب نظر و رای مردم استفاده می کنند.

از پوسترهای رنگارنگی که اکنون ديگر در هر کوچه و خيابان شهرها به چشم می خورد که بگذريم، در بعضی جاها، تابلوهای بزرگی که معمولاً برای آگهی های تجاری استفاده می شود نيز، مورد استفاده برخی نامزدها قرار گرفته است.

تابلوهای سه بعدی

احمد شاه احمدزی، يکی از نخستين نامزدهايی است که پيش از رسميت يافتن دوران تبليغات انتخاباتی، نصب پوسترها و پخش عکسهايش را آغاز کرد.

او در برخی نقاط شهر کابل، از تابلوهای سه بعدی استفاده کرده است که تصوير آن، هر لحظه تغيير می کند.

استفاده از اين نوع تابلوها، حتی برای آگهی های تجاری، تاکنون در افغانستان سابقه نداشته است.

بسياری از رهگذران، در نگاه اول، با تعجب به اين تابلوها نگاه می کنند و آن را به همديگر نشان می دهند.

تصوير احمد شاه احمدزی، با ريش بلند و لباس سنتی، بر روی يک تابلوی تبليغاتی مدرن، برای هر رهگذری جالب توجه است.

نمايش فيلم در چهارراه ها

يونس قانونی، نامزدی که بيشترين تلاش و تکاپو را در مبارزات انتخاباتی از خود نشان می دهد، فقط يک روز پيش از پايان مهلت ثبت نام نامزدها، آمادگی خود را برای شرکت در رقابتها اعلام کرد، اما پوسترهای رنگی او، در طرحهای گوناگون، به سرعت، در تمام نقاط کابل و ديگر شهرهای مهم افغانستان پخش شد.

او به تازگی روش جديدی را وارد کارزار انتخاباتی افغانستان کرده است.

مردم در ساعات پايانی روز و زمانی که از اداره و محل کار به خانه هايشان باز می گردند، دقايقی در برابر فيلمهای تبليغاتی يونس قانونی که به وسيله پروژکتور در سر چهارراهها و ميدانهای بزرگ شهر، نمايش داده می شود توقف می کنند.

در اين فيلمها، صحنه های از دوران جنگ، سفرهای خارجی و داخلی و مهمتر از همه، شرکت آقای قانونی در کنفرانس سرنوشت ساز بن نمايش داده می شود.

نمايش فيلم در سينما

روز سه شنبه (5 اکتبر)، يک "نخستين" ديگر به تاريخ مبارزات انتخاباتی در افغانستان اضافه شد و آن هم، نمايش فيلم در سينما بود.

عصر روز سه شنبه، هواداران محمد محقق ديگر نامزد انتخابات رياست جمهوری افغانستان، به تماشای فيلم مستندی به نام راه افتخار، در سينما آريانای شهر کابل نشستند.

اين فيلم، از دوران مبارزات محمد محقق عليه رژيم برکنار شده طالبان، توسط موسسه ای به نام کابل فيلم تهيه شده است.

موسسه سينمايی کابل فيلم را، شماری از جوانان سينماگر از مناطق مرکزی افغانستان اداره می کنند.

تبليغات اينترنتی

هواداران لطيف پدرام، نامزدی از تيپ روشنفکران افغانستان، روش نوينی را برای تبليغ ديدگاههای نامزد مورد علاقه شان برگزيده اند.

شماری ازجوانان طرفدار آقای پدرام، با ارسال پيامهای الکترونيک (ايميل) از طريق انجمنهای الکترونيک (Groups)، برای او تبليغ می کنند.

سفرهای دوره ای

روشی که بيشتر نامزدهای انتخابات رياست جمهوری افغانستان، برای تبليغ ديدگاهها و برنامه هايشان از آن استفاده کرده اند، سفرهای دوره های به نقاط مختلف کشور است.

نکته جالب توجه اينکه هر کدام از اين نامزدها، با سفر به هر شهر، سعی می کنند لباس محلی مردم آن شهر را بپوشند و شعار مشترکشان در اينگونه سفرها، وحدت ملی و حفظ حقوق همه اقوام کشور است.

شعارها و سمبلها

بر خلاف برخی از نامزدها که فقط نام و عکس خود و معاونانشان را در پوسترهای تبليغاتی چاپ کرده اند، برخی ديگر، شعارهای گوناگونی در اين پوسترها به کار برده اند.

"انتخاب من، آزادی زن"، "خدا، قرآن، وطن"، "هموطن اندکی صبر، سحر نزديک است" و "با ما به سوی افغانستان نوين برويد" از جمله اينگونه شعارهاست.

با اينهمه شايد سنتی ترين بخش تبليغات مربوط به نشان های انتخاباتی باشد. اين نشانی است که تمامی نامزدها در پوسترهای انتخاباتی شان و نيز در برگه های رای دهی در کنار عکس خود چاپ می کنند تا انتخاب آنها از طريق اين نشانها برای بی سوادان آسان شود.

لطيف پدرام، يونس قانونی و فاروق نجرابی که از سوی احزاب کانديد شده اند، آرم حزب شان را برای نشان انتخاباتی خود برگزيده اند.

بعضيها از سمبلهايی استفاده کرده اند که برای مردم ارزش مذهبی يا ملی دارد.

وکيل منگل، يک رسم ساده از تصوير يک کتاب را برای نشان انتخاباتی خود برگزيده که بر روی آن، عبارت قرآنی "اقرا" نوشته شده است.

نشان انتخاباتی مسعوده جلال، نان، گندم و کلمه الله اکبر است.

عبدالهادی دبير، هادی خليلزی و حفيظ منصور، در نشانهای انتخاباتی شان، از شکلهای مختلفی از کتاب استفاده کرده اند.

نقشه افغانستان، با سمبلهايی در داخل آن، در نشانهای انتخاباتی همايونشاه آصفی، احمدشاه احمدزی و حسيب آرين استفاده شده است.

نشان انتخاباتی محفوظ ندايی، شمع و نشان محمد محقق يک قلم است.

حامد کرزی، اسحاق گيلانی، ستار سيرت و ابراهيم رشيد، رسمهای مختلفی از پرندگان بلندپرواز را برای نشان انتخاباتی خود برگزيده اند و عبدالرشيد دوستم نيز، که اسب سوار ماهری است، تصوير يک اسب را در نشان انتخاباتی خود به کار برده است.

چهارشنبه، آخرين مهلت

چهارشنبه (6 اکتبر) آخرين روز تبليغات انتخاباتی نامزدها است.

دفتر مشترک تنظيم انتخابات افغانستان، چهل و هشت ساعت پيش از شروع رای گيری، هر گونه فعاليت انتخاباتی نامزدها را ممنوع اعلام کرده است.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران