BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:58 گرينويچ - سه شنبه 18 آوريل 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
وزير کابينه کرزی: خط ديورند را به رسميت نمی شناسم
 

 
 
پارلمان افغانستان
پارلمان افغانستان، به کار بررسی وزيران پيشنهادی حامد کرزی پايان داد
کريم براهويی وزير پيشنهادی حامد کرزی رييس جمهور افغانستان برای تصدی وزارت سرحدات و قبايل گفت که خط ديورند (خط مرزی کنونی ميان افغانستان و پاکستان) را به رسميت نمی شناسد.

آقای براهويی که در واپسين جلسه رسيدگی به صلاحيت کابينه پيشنهادی حامد کرزی، در برابر نمايندگان پارلمان اين کشور سخن می گفت، خاطر نشان کرد که او خواهان حل اين مساله توسط پارلمان کشور و يا جرگه بزرگ افغانهاست.

کريم براهويی که در يک سال گذشته نيز، وزير امور سرحدات و قبايل افغانستان بوده، در کابينه جديد حامد کرزی نيز، در اين مقام ابقا شده است.

آقای براهويی نظراتش در مورد خط مرزی افغانستان و پاکستان را، در برابر پرسشهای نمايندگان مجلس بيان کرد که خواهان روشن شدن نقش اقوام ساکن در مناطق هم مرز با پاکستان، در حفظ امنيت مرزها بودند.

خط ديورند که در زمان سلطه بريتانيا بر شبه قاره هند در سال۱۸۹۳ بين هند و افغانستان کشيده شد، مرز مشترک پاکستان و افغانستان را تشکيل می دهد.

به باور بسياری از افغانها، بر اساس اسناد و مدارک تاريخی، پس از به ميان آمدن خط ديورند، مناطقی از خاک افغانستان آن زمان، ضميمه قلمرو "هند بريتانيايی" شد و پس از تجزيه شبه قاره هند و تشکيل کشور پاکستان در سال ۱۹۴۷ ميلادى، اين مناطق که ساکنان آن پشتون و بلوچ هستند، به پاکستان تعلق گرفت.

کريم براهويی
آقای براهويی خواهان حل مساله ديورند به وسيله پارلمان افغانستان يا جرگه بزرگ افغانهاست
حکومت هاى مختلف افغانستان در گذشته، مالکيت پاکستان بر مناطق مذکور را به رسميت نشناخته و به صورت رسمی يا غيررسمی حاکميت پاکستان در مناطق مذکور را تاييد نکرده اند.

اما پاکستان همواره خط ديورند را يک موضوع تمام شده دانسته و آن را خط مرزى مشترک بين دو کشور شمرده است.

روابط افغانستان و پاکستان در سالهای اخير نيز، با وجود همکاری دو کشور با ائتلاف بين المللی ضدتروريسم، همچنان دستخوش بی ثباتی و دگرگونی بوده است.

آقای براهويی به نمايندگان پارلمان افغانستان گفت که او تلاش خواهد کرد همکاری اقوام و قبايل ساکن در نوار مرزی پاکستان را، در زمينه تامين امنيت و "تقويت روحيه ملی افغانستان" جلب کند.

او همچنين گفت که جلوگيری از کشت خشخاش و تلاش برای تامين امنيت در مناطق مرزی، از اهداف او، در صورت انتصاب به وزارت سرحدات و قبايل خواهد بود.

بررسی کابينه

در آخرين روز بررسی صلاحيت کابينه پيشنهادی حامد کرزی، رييس جمهور افغانستان در پارلمان، به همراه کريم براهويی نامزد وزارت سرحدات و قبايل، اکبر اکبر نامزد وزارت مهاجرين و يوسف پشتون نامزد وزارت انکشاف شهری نيز، در برابر نمايندگان پارلمان، به تشريح برنامه های آينده خود پرداختند.

آقای اکبر که از اعضای گروههای پيشين مجاهدين است، با اين پرسش مواجه بود که چه برنامه ای برای ارزيابی و قانونی کردن مدارک تحصيلی مهاجرانی دارد که در بيرون از افغانستان تحصيل کرده اند؟

اکبر اکبر وزير پيشنهادی امور مهاجرين
آقای اکبر در اظهارات خود گفت که تلاش ها برای بازگرداندن مهاجران و تهيه سرپناه برای آنان را افزايش خواهد داد
يکی از نمايندگان با اشاره به وجود اردوگاههای موسوم به "سفيد سنگ" و "تل سياه" در ايران که برای نگهداری از پناهجويان افغان ساخته شده، گفت: "در ايران دارايی افغانها به شيوه های مختلف از آنها گرفته شده و مراجع مسئول در آن کشور به شکايت های مهاجران رسيدگی نکرده اند".

آقای اکبر در اظهارات خود گفت که تلاش ها برای بازگرداندن مهاجران و تهيه سرپناه برای آنان را افزايش خواهد داد و با فساد اداری در وزارت مهاجرين مبارزه خواهد کرد.

ولی او اجرای تمامی اين طرح ها را وابسته به کمک های دوامدار جامعه جهانی با افغانستان دانست.

ساختمانهای بدون مجوز در کابل

يوسف پشتون، وزير پيشنهادی برای وزارت انکشاف شهری، آخرين وزيری بود که به سوالهای اعضای مجلس نمايندگان جواب داد.

آقای پشتون از احداث شهرکی با ظرفيت دو ميليون نفر در کابل به عنوان يکی از برنامه های کاری خود در آينده ياد کرد.

يوسف پشتون
آقای پشتون گفت هيچ يک از ساختمان های چندين طبقه ای که در سالهای اخير در پايتخت ساخته شده از وزارت انکشاف شهری مجوز دريافت نکرده است
سوال های نمايندگان از يوسف پشتون در مورد مقاومت ساختمانهای تازه تاسيس در برابر زمين لرزه، غصب ملکيت های دولتی از سوی زورمندان در کابل و ولايات ديگر، عدم پيروی از سبک واحدی در ساختمان سازی، تداخل کاری ميان شهرداری ها و زير مجموعه های وزارت انکشاف شهری متمرکز بود.

آقای پشتون گفت هيچ يک از ساختمان های چندين طبقه ای که در سالهای اخير در پايتخت ساخته شده از وزارت انکشاف شهری مجوز دريافت نکرده است.

انتظار می رود ظرف يکی دو روز آينده پارلمان افغانستان رای دهی به کابينه پيشنهادی را آغاز کند.

رياست يک زن بر مجلس

ا

فوزيه کوفی
برای اولين بار در تاريخ افغانستان، يک زن بر کرسی رياست مجلس نمايندگان اين کشور تکيه زد
ز مسايل قابل توجه در اين نشست روز سه شنبه (29 حمل) مجلس نمايندگان افغانستان، رياست فوزيه کوفی معاون مجلس، در بخشی از وقت جلسه بود.

اين نخستين بار در تاريخ افغانستان است که يک زن، بر کرسی رياست مجلس تکيه می زند.

خانم کوفی نماينده جوان مجلس نمايندگان از ولايت بدخشان است که معاونت مجلس را بر عهده دارد.

بازگشت بشردوست

همچنين اظهارات رمضان بشر دوست، نماينده کابل در پارلمان بار ديگر سر و صداهايی را ايجاد کرد.

آقای بشردوست که تنها در نخستين روز بررسی صلاحيت اعضای کابينه پيشنهادی حضور داشت و تا روز آخر به رسم اعتراض در اجلاس حاضر نمی شد، به شيوه پاسخ دهی وزيران اعتراض کرد و گفت که اين افراد بيشتر به سوال های مطرح شده پاسخ نمی دهند و تنها بيانيه هايی از پيش تهيه شده را ارايه می کنند.

آقای بشر دوست بار ديگر تکرار کرد که اعضای کابينه پيشنهادی در چهار سال گذشته نيز صاحب مقام در دولت بودند و به ادعای او هيچ يک آنها کارنامه های درخشانی نداشته اند.


 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران