BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده:
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
فرهاد دريا از راگ تا راک
 

 
 
گروه

به تازگی فرهاد دريا آوازخوان مشهور افغانستان و پيتر مه فی آواز خوان موسيقی راک آلمان با دوازده آوازخوان ديگر از سراسر جهان طرح پروژه ای را ارائه کردند که موسوم به ديدارها يا (Encounters ) است. هدف از ايجاد اين پروژه، سفر با موسيقی به نقاطی از جهان است که با چالش های بشردوستانه، اجتماعی و ميحط زيستی روبرو هستند.

اين هنرمندان همچنين سعی می کنند که يک شبکه جهانی در حمايت از کودکان محروم جهان، به و يژه آنهايی که در مناطق فقير نشين و يا جنگ زده زندگی می کنند ايجاد کنند.

فرهاد در يا از همان آغاز کار هنری اش در طول سه دهه راه ها - شيوه ها و ژانر های گونه گون موسيقی، از راگ (يکی ازمقام های موسيقی کلاسيک هند) به موسيقی راک(يکی از سبک های موسيقی غربی) را تجربه کرده است و در هر مرحله ای در رسيدن به اين هدف به موفقيت هايی دست يافته است. او با توجه به علاقه 'عميقی ' که به مسایل اجتماعی و سیاسی افغانستان دارد با طرح برنامه 'کوچه' به افغانستان بر میگردد. دریا هدف این پروژه را ایجاد آگاهی در سطوح مختلف جامه و و حمايت از کودکان آسيب پذير افغان را ذکر می کند.

پروژه ديدار ها

آشنايی فرهاد دريا با پیترمه فی ستاره مطرح موسیقی آلمان که در سال های ۱۹۷۰ در آلمان به شهرت رسید، زمینه ای برای آفرینش های تازه ای هنری مهیا می سازد. نظریات و دیدگاه های مشابه اين دو هنرمند در باره جهان و مشکلاتی که جامعه بشری با آن روبرو است آنها را به هم نزديک می سازد

فرهاد دريا و پيتر مه فی

فرهاد دريا در مورد طرح دیدارها می گويد: آلبوم ديدار ها که درسپتامبر ۲۰۰۶ به بازار آمد مدت دو هفته در شمار ده آهنگ برتر در آلمان قرارگرفت آهنگی که من در اين آلبوم اجرا کرده بودم سلام عليکم نام دارد که اولين آهنگ راک موسيقی افغانی است و مورد توجه بی سابقه رسانه ها در آلمان قرارگرفت.

اولين آهنگ راک افغانی

از فرهاد دريا در مورد موسيقی راک و چگونگی همخوانی آن با موسيقی رايج در افغانستان پرسيدم او گفت :موسيقی راک موسيقی اعتراض است و برای اينکه بتوانيم اين پيام را بلندتر به گوش جهانيان برسانيم، اين شيوه موسيقی که تقريبا در افغانستان ناشناخته است بهترين شيوه محسوب می شود. اين موسيقی وزن و حجم زياد برای ضرب دارد درست مثل موسيقی ستنی جنوب کوهپايه های کشور ما. محدوديت های رايج موسيقی شهری در آن ديده نمی شود.

در باره همخوانی و سازگاری اين موسيقی با موسيقی افغانی بايد بگويم که افغان ها نوعی موسیقی را می پسندند که بيشتر مايه سنتی افغانی دارد اما به مرور زمان هر موسيقی نو جا می افتد و مردم قبولش می کنند مثل موسيقی غربی که توسط فيلم های غربی وارد افغانستان شد و يا هم موسيقی هندی که در افغانستان همه از پير و جوان به آن گوش می دهند.

فرهاد دريا در حال اجرای کنسرت

آهنگ سلام عليکم

وقتی آهنگ سلام عليکم را می خوانديد چه تصوری داشتيد از اينکه مردم جهان از اين آهنگ چگونه پذيرایی کنند؟

من می خواستم پلی بسازم بين جهان و افغانستان. می دانيم که رسانه های بين المللی اخبار شيرين را از افغانستان منعکس نمی کنند به اين دليل چهره واقعی افغانستان همچنان ناشناخته باقی مانده است و در نتيجه تعهد ما هنرمندان است که چهره شايسته از مردم و ملت ما فراتر از سياست های جهانی را به مردم دنيا معرفی کنند. من هميشه فکر می کردم که چگونه پلی ايجاد کنم و افغانستای را به جهانيان معرفی کنم که در آن همواره برادر کشی نيست؛ قيافه انسانی و بشردوستانه از ملت خودم به جهانيان عرضه کنم و دراين راستا يکی از کارهايم کار برای کودکان آسيب پذير در جامعه است.

پيتر مه فی

پيتر مه فی يکی از همکاران دريا در طرح ديدار ها می گويد: ديدار ها محصول کوشش همه ما بود تا مخالفت خود را عليه نژاد پرستی، عليه تحولات مخوف در جامعه ابراز کنيم. تحولاتی که بر مبنای آن شماری از مردم به خاطر تفاوت مذهب، رنگ پوست، مواضع فکری و غيره مورد تبعيض قرار می گيرند. ما می خواستيم تا آن حد که امکان داشت نشان بدهيم که چشم اندا ز آ ينده جهان را همزيستی تشکيل می دهد و نژاد پرستی و تبعيض راه درستی برای آيجاد آينده خوب و روشن نيست. ازينرو هنرمندانی از افريقا، آسيا و امريکا و ساير جا ها را گرد هم آورديم و آن ها بر فراز ستيز برآمدند تا به طور عينی نشان دهند که وقتی مردم گرد هم بيآيند و هنجار هايی را که برای بشريت پذيرفتنی است، رعايت کنند، چه قدر خوب می توانند کار کنند.

هنرمندان پروژه ديدار ها در حال کنسرت

او همچنان در مورد فرهاد دريا می گويد: مدتی پيش بود که فرهاد دريا را ملاقات کردم. اميدوارم که او هم به اين حرف من موافق باشد که اولين ديدار ما بسيار دوستانه بود. در همين حال تصور می کنم که ما مثل دو برادربا همديگر هستيم. من به خاطر موضعگيری هايش به خاطر نظرياتش، که خود برايم توضيح داده است او را تحسين و تمجيد می کنم. زيرا او روزگار دشوار و مشکلات سنگينی را تجربه کرده است . او مرد نيرومندی است که می داند چه می خواهد. مشغوليت های اجتماعی و سياسی او کاملا واقعی و درست است. فرهاد يکی از آن هنرمندانی است که می تواند بهتر ازسياستمداران افکار عمومی را تغير بدهد و موثر واقع شود . از لحاظ هنری هم او را تحسين ميکنم. او يک هنرمند بزرگ روی ستيز است و مرديست پر صلابت با حضور نيرومند.

 
 
فرهاد دريا، مهمان اين هفته برنامه خاطره ها و ترانه هاموسيقی و سرگرمی
خاطــره ها و تــــرانه ها پنجشنبه ها با شنونـده ها
 
 
فرهاد دريا در کنسرتی برای کودکان خيابانیکوچه
کنسرت مشترک فرهاد دريا و کودکان خيابانی کابل
 
 
فرهاد درياتقدير
تقدير کميسيون حقوق بشر افغانستان از فرهاد دريا
 
 
فرهاد دريااستوديو شماره هفت
شادمانی و سرور عيد، همراه با آهنگ و سرود فرهاد دريا
 
 
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران