BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 06:47 گرينويچ - پنج شنبه 24 مه 2007 - 03 خرداد 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مخالفت با تعلیق عضویت نماینده پارلمان افغانستان
 

 
 
آرم دیده بان حقوق بشر
دیده بان حقوق بشر می گوید ملالی جویا سزاوار اخراج از پارلمان نیست
دیده بان حقوق بشر خواستار تجدید نظر پارلمان افغانستان به تعلیق عضویت ملالی جویا در مجلس نمایندگان شده است.

دیده بان حقوق بشر با انتشار اعلامیه ای ملالی جویا را یک "مدافع سرسخت حقوق بشر و آواز بلندی برای زنان افغان" توصیف کرده و تاکید کرده که عضویت خانم جویا در مجلس نمایندگان افغانستان نباید به تعلیق درآید.

پس از آنکه ملالی جویا، اوایل این هفته پارلمان افغانستان را به محلی "بدتر از طویله و باغ وحش" تشبیه کرد، اکثریت قاطع در مجلس نمایندگان به تعلیق عضویت او در این مجلس رای دادند.

براساس این تصمیم، عضویت خانم جویا در مجلس نمایندگان افغانستان تا پایان دور تقنینی پارلمان به تعلیق درآمده است.

یک عضو عیات اداری مجلس نمایندگان افغانستان در گفتگو با بی بی سی اعلامیه دیده بان حقوق بشر را مداخله در امور داخلی پارلمان افغانستان تعبیر کرد و گفت که مسئله بازگرداندن خانم جویا به مجلس از صلاحیت های اعضای پارلمان است.

همزمان با این، صدها نفر از هواداران ملالی جویا در ولایت فراه، ولایتی که خانم جویا از آن در پارلمان افغانستان نمایندگی می کند، دست به تظاهرات زده و خواستار بازگشت او به پارلمان شده اند.

تجدید نظر

براد آدمس، مسئول بخش آسیا در سازمان دیده بان حقوق بشر در واکنش به تعلیق عضویت ملالی جویا در مجلس نمایندگان افغانستان گفت که آنچه جویا در گفتگوی تلویزیونی خود در مورد پارلمان ابراز کرده، سزاوار چنین برخوردی از جانب همکاران او در پارلمان نبوده است.

خانم جویا در یک گفتگوی تلویزیونی در کابل گفته بود که "طویله و باغ وحش" محل بهتر از پارلمان افغانستان است.

'مدافع سرسخت'
ملالی جویا
 ملالی جویا یک مدافع سرسخت حقوق بشر و صدای بلندی برای زنان افغان است که نباید از پارلمان اخراج شود
 
دیده بان حقوق بشر
جویا در این گفتگو که قبل از رای مجلس نمایندگان به تعلیق عضویت اش در مجلس نیز پخش شد می گوید: "طویله و باغ وحش هم بهتر از پارلمان ما (افغانستان) است، به خاطر اینکه در آنجا (طویله) گاو است که شیر می دهد، خر است که بار می کشد..."

سازمان دیده بان حقوق بشر نخستین نهاد جهانی است که نسبت به تعلیق عضویت جویا در مجلس نمایندگان افغانستان واکنش نشان داده و از دیگر نهادهای بین المللی نیز تقاضا کرده که "در دفاع از ملالی جویا متردد نباشند."

این سازمان از پارلمان افغانستان خواسته که در یک "اقدام فوری" وظیفه جویا را دوباره به او بازگرداند و نیز در مورد روشهای پارلمانی که سبب وضع محدودیت بر آزادی بیان می شود، تجدید نظر کند.

آقای آدمس، مسئول بخش آسیایی دیده بان حقوق بشر در این اعلامیه می گوید: "وضع ممنوعیت بر انتقاد از پارلمان، چیزیست که اصول آزادی بیان را نقض می کند؛ اصولی که در قوانین جهانی و در سراسر جهان مورد احترام است."

'مداخله'

در عین حال، ستار خواصی، منشی اول مجلس نمایندگان افغانستان در گفتگو با بی بی سی تاکید کرد که تجدید نظر در مورد تعلیق عضویت ملالی جویا در این مجلس از صلاحیت های اعضای پارلمان است.

آقای خواصی گفت: "ما هیچگاهی این حق را نه به دیده بان حقوق بشر و نه به هیچ کس دیگری نمی دهیم که در موضوعات داخلی شورای ملی افغانستان مداخله کند."

ولی آقای خواصی افزود که اگر ملالی جویا حاضر شود نسبت به آنچه در مورد اعضای پارلمان افغانستان گفته عذرخواهی کند، احتمال تجدید نظر پارلمان در مورد تعلیق عضویت او در مجلس وجود خواهد داشت.

عذرخواهی؟
مجلس نمایندگان افغانستان
 ما هیچگاهی این حق را به دیده بان حقوق بشر نمی دهیم که در موضوعات داخلی شورای ملی افغانستان مداخله کند... اگر ملالی جویا حاضر شود نسبت به آنچه گفته عذرخواهی کند، احتمالا پارلمان در مورد او تجدید نظر خواهد کرد
 
ستار خواصی، منشی اول
با این حال سازمان دیده بان حقوق بشر انتقاد دارد که سایر اعضای پارلمان افغانستان نیز در گذشته بارها حرفهای رکیکی نسبت به یکدیگر استفاده کرده اند ولی هیچ کدام آنان به اتهام اهانت به پارلمان، از مجلس اخراج نشده اند.

اعلامیه دیده بان حقوق بشر همچنین گفته که پارلمان افغانستان باید زمینه را برای "ابراز نظر آزادانه نمایندگان انتخابی مردم" فراهم کند تا آنان بتوانند بدون ترس از تعلیق عضویت شان در مجلس، ابراز نظر کنند.

ولی آقای خواصی می گوید حرفهای خانم جویا اهانت آشکار به اعضای پارلمان بوده، چیزی که به گفته او در گذشته سابقه نداشته است.

'غیرقانونی'

ملالی جویا قبلا تصمیم مجلس نمایندگان به تعلیق عضویت اش را غیرقانونی خوانده بود.

خانم جویا در یک گفتگو با بی بی سی تاکید کرد که منظورش از تشبیه پارلمان به طویله، تنها بخشی از اعضای پارلمان بوده، نه همه ای نماینده ها.

جویا، 28 سال دارد و برای نخستین بار پس از آنکه به شکل علنی علیه فرماندهان مجاهدین افغانستان حرف زد و آنان را مسئول ویرانی های کابل خواند در محور توجه قرار گرفت.

او پس از آن با شرکت در انتخابات پارلمانی افغانستان برنده شد و در داخل پارلمان نیز به انتقادهای تند خود از مجاهدین سابق که بیشتر آنان عضویت پارلمان افغانستان را نیز دارند، ادامه داد.

جویا همواره از حمایت گروه های غیردولتی دفاع از حقوق بشر در خارج از افغانستان برخوردار بوده است.

او بارها در مورد سالهای جنگ در افغانستان و اینکه چه کسانی مسئول کشتار غیرنظامیان در این کشور بوده اند، در مجامع جهانی صحبت کرده است.


 
 
مطالب مرتبط
ملالی جويا: 'جانم در خطر است'
15 مه، 2006 | افغانستان
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران