http://www.bbcpersian.com

08:44 گرينويچ - جمعه 22 ژوئن 2007 - 01 تیر 1386

'کشته شدن غیرنظامیان افغان' در حمله علیه طالبان

بنابر گزارش ها از افغانستان، بیم آن می رود که حدود 25 غیرنظامی، از جمله زنان و کودکان، در حملات هوایی علیه شورشیان طالبان کشته شده باشند.

رییس پلیس ولایت جنوبی هلمند گفت افراد او از منطقه بازدید کرده و کشته شدن این غیرنظامیان را مورد تایید قرار داده اند.

نیروی بین المللی تامین امنیت افغانستان، آیساف، که تحت فرماندهی ناتو قرار دارد گفته است در جریان این واقعه قرار گرفته و در حال بررسی آن است.

نیروهای خارجی در دو ولایت هلمند و اروزگان در جنوب افغانستان سرگرم نبرد با طالبان هستند.

آیساف گفته است نیروهای طالبان را از شهر گرمسیر در ولایت هلمند عقب رانده و کنترل مجدد دولت را بر منطقه چورا در ولایت اروزگان برقرار کرده است.

در همین حال حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه، 21 ژوئن، در مصاحبه با بی بی سی نسبت به کشته شدن غیرنظامیان افغان در حملات هوایی نیروهای خارجی اظهار نگرانی کرد.

مقام های افغانستان روز سه شنبه این هفته نیز گفتند در اثر یک درگیری سنگین در ولایت نا آرام اروزگان، تعدادی غیرنظامی کشته شدند.

ژنرال محمد قاسم، فرمانده پلیس اروزگان گفت در این درگیری ده غیرنظامی از جمله چند زن و کودک کشته و نزدیک به بیست نفر دیگر زخمی شدند.

گزارش مربوط به کشته شدن این غیرنظامیان یک روز پس از آن انتشار یافت که نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا اعلام کردند هفت کودک دانش آموز در اثر بمباران این نیروها به هدف "مخفیگاه" نفرات القاعده در ولایت پکتیکا کشته شدند.