BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 10:17 گرينويچ - چهارشنبه 11 ژوئيه 2007 - 20 تیر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
هرات از ثبت در فهرست میراث جهانی بازماند
 

 
 
یکی از منارهای باقی مانده از مجموعه تاریخی مصلای هرات
تلاشها برای ثبت آثار تاریخی هرات در فهرست میراث فرهنگی جهان ناکام ماند
تلاشها برای ثبت آثار تاریخی هرات در فهرست میراث فرهنگی جهان در یونسکو (سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد، ناکام ماند.

دولت افغانستان، از چند سال پیش، در تلاش بود تا این آثار، از جمله منارهای مجموعه مصلی و شهر قدیم هرات را در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت کند.

در این راستا سال گذشته یونسکو سمیناری را در شهر هرات برگزار کرد و معیارهای اساسی برای ورود این شهر به فهرست میراث های فرهنگی جهان را مطرح کرد.

اما در جلسه اخیر یونسکو که در پاریس برگزار شد، تلاش برای ثبت مجموعه مصلی و شهر قدیم هرات در فهرست میراثهای فرهنگی جهان به شکست انجامید.

ایمل رسولی معاون بخش فرهنگی دفتر یونسکو در کابل، ناکامی مقامات محلی هرات در حفاظت از میراث فرهنگی این شهر را، دلیل شکست تلاشها برای ثبت این آثار در فهرست یونسکو خواند.

آقای رسولی به بی بی سی گفت: "مقامات محلی هرات در جلوگیری از ساخت و ساز ساختمانهای بلند و جدید در قسمت هایی از شهر قدیم هرات و مناطق مشرف بر آن ناکام بوده اند و این امر باعث شده که چهره شهر قدیم هرات دگرگون شود."

این مسئول دفتر یونسکو افزود: "سازمان هایی که در بخش حفظ و ترمیم آثار تاریخی هرات در این شهر مشغول فعالیت اند، گزارش ها و عکس هایی از ساختمان های جدیدی که در مناطق تاریخی این شهر ساخته می شود، برای سازمان یونسکو ارسال می کنند که این خود نشان دهنده ضعف ادارات مربوطه محلی در هرات است."

ارگ هرات
آثار تاریخی هرات، در سه دهه گذشته آسیب فراوانی دیده است
او تاکید کرد در صورتی که مقامات محلی هرات موفق به کنترل ساخت و ساز ساختمانهای جدید در این شهر شوند، یونسکو در تصمیم خود تجدید نظر خواهد کرد.

آقای رسولی، به احداث یک جاده آسفالت که از میان منارهای تاریخی هرات می گذرد اشاره کرد و این اقدام را برای بقای این آثار ارزشمند، خطرناک توصیف کرد.

او خواستار تغییر مسیر این جاده از سوی مقامات محلی هرات شد "تا بیش از این به منارها لطمه وارد نشود".

'پول نیست'

اما نعمت الله سروری رییس اطلاعات و فرهنگ هرات، اظهارات مسئول فرهنگی دفتر یونسکو در افغانستان را رد می کند.

خیابانی که از کنار مناره های مصلای هرات میگذرد
دولت افغانستان می گوید پول کافی برای خرید املاک مردم و تغییر مسیر این جاده ندارد
آقای سروری گفت: "از زمانی که اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، با موسسه فرهنگی آقا خان برای حفظ میراث تاریخی شهر قدیم قرارداد بسته است، تاکنون هیچ ساختمان جدید و بلندی نه تنها در داخل شهر قدیم بلکه در مناطق مشرف بر آن نیز ساخته نشده است".

آقای سروری همچنین در مورد تغییر مسیر جاده ای که از میان منارهای تاریخی هرات می گذرد گفت: " دولت افغانستان از نظر اقتصادی بسیار ضعیف و متکی به کمک های کشورهای خارجی است و برای تغییر مسیر جاده سابق و احداث جاده جدید، توان خریداری املاک مردم را که در اطراف مصلای هرات واقع شده، ندارد."

رییس اطلاعات و فرهنگ هرات به یونسکو پیشنهاد کرد که کمک مالی را برای خریداری املاک مردم منطقه و احداث یک جاده جدید در اختیار دولت افغانستان قرار دهد.

وضعیت 'نگران کننده'

مسجد جامع بزرگ شهر هرات
مسعود رجایی استاد دانشگاه در هرات نیز بر این باور است که وضعیت آثار باستانی این ولایت، نگران کننده است و بسیاری از این آثار نیاز به مرمت و بازسازی دارد.

آقای رجایی می گوید: " اگر دولت افغانستان توانایی مالی برای حفظ این آثار را ندارد، یونسکو باید در این زمینه زودتر اقدام کند و با دولت افغانستان در احیای این آثار همکاری کند."

بخش فرهنگی بنیاد عمرانی آقا خان، هم اکنون به بازسازی آثار فرسوده و تخریب شده فرهنگی و تاریخی هرات مشغول است.

آرش بوستانی مسئول دفتر فرهنگی آقا خان در هرات می گوید: " از ارزش آثار تاریخی هرات با شامل نشدن به فهرست میراث های فرهنگی جهان کاسته نخواهد شد".

او نیز معتقد است که جاده ای که از میان منارهای تاریخی این شهر می گذرد برای این آثار زیانبار است و باید قبل از اینکه صدمه ای به این آثار برسد تغییر مسیر داده شود.

تلاشهای ناکام

ساخت و ساز در کنار برج و باروی قدیمی شهر
ساخت و ساز رسمی و غیررسمی در کنار آثار تاریخی
گفتنی است که یونسکو از گذشته به خاطر ثبت آثار باستانی افغانستان در فهرست میراث فرهنگی جهان تلاش کرده است.

این سازمان، در جلسه اخیر خود کمیته ای برای هماهنگی بین اللملی حفظ میراث تاریخی و فرهنگی افغانستان تشکیل داده است تا مقامات افغان را قادر کند که طرحهای کوتاه مدت و بلند مدتی را برای حفظ آثار تاریخی افغانستان تهیه و اجرا کند.

یونسکو همچنین برای سرعت بخشیدن به طرح شامل شدن آثار باستانی افغانستان در فهرست میراث فرهنگی جهان، پروژه های فوری را روی دست گرفته که در حال اجرا است.

این پروژه ها شامل احیای میراف تاریخی هرات و منار جام در غور، مسجد حاجی پیاده در بلخ و انتقال آثار فرهنگی قابل انتقال از خارج کشور به افغانستان است.

هرات در مسیر جاده تاریخی ابریشم قرار داشته است و محل تلاقی تمدن های بودایی، هخامنشی و اسلام بوده است.

این شهر دارای آثار باستانی بی شماری است اما عدم توجه کافی به حفاظت از آنها، به ویژه سه دهه جنگ، آسیب های فراوانی به این آثار وارد کرده است.

نظرات شما

با اکثر نظر دهندگان عزیز موافقم. در جامعه کنونی معدود کسانی از اهمیت آثار تاریخی اطلاع کافی دارند. بلند بردن سطح اطلاعات عمومی باعث توجه بیشتر مردم به اهمیت این آثار شده و از طرف دیگر هستند یک عده مردم دلسوز که برای حفظ این اماکن تلاش نموده و از ساخت و ساز های بی رویه در اطراف آنها خود داری نمایند. باید ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات لینکی را در سایت اینترنتی خود بگذارد تا همه مردم به ثبت این آثار در یونسکو نظر بدهند و وقتی تعداد نطرات به حد نصاب آن رسید، آمار آن را به یونسکو ارایه بدهند. امید این مساله کارگر افتاده باعث احقاق حق مردم شریف افغانستان شود. رامین - هرات

در فبال ابنیه تاریخی هرات همانطور که دوستان اشاره نموده اند بی رسمی ها و بی تفاوتی ها فراوان بوده و همین اکنون نیز جریان دارد بد نیست به یکی از آن موارد که در قید قلم دوستان نیامده است اشارتی گردد.موردی است که به چند سال قبل بر می گردد، به سال 83 یک شرکت ساختمانی ازبکی ظاهراً جهت اعمار آرامگاهی شایسته امیر علیشیر نوایی که ازبک ها وی را پدر شعرشان لقب داده اند به هرات آمدند، آنها پس از مطرح کردن برنامه شان با استقبال بیش از حد مقامات حاکمیت وقت هرات قرار گرفتند و مزار این امیر نامدار بدون تحقیق و مطالعه در اختیار آنها گدارده شد این شر! ت پس از مدتی کار نهانی و دور از انظار مردم بطوری که مشخص نمی شد که اینها مصروف چه کاری هستند ،بعد از آنکه آبده قبلی را که در زمان مرحوم عبدالله ملکیار به سال 1328 بر سر آرامگاه این وزیر تیموری ساخته شده بود ویران کردند به ناگاه ترک هرات گفتند، اینکه آن شرکت چه کرد و چه هدفی داشت و با کی ها تبانی نموده بود بر ما دقیقاً لایح و آشکار نیست به هر روی اکنون نوایی کسی که بر صد ها تن او بقعه و آرامگاه می ساخت امروزه حتی کلبه ای گلی هم به خود نمی بیند و در زیر مستطیلی سمنتی که یادگار شرکت نامبرده است از نا سپاسی و قدرناشناسی دنیا و اهل آن در حیرت فرو رفته است. خلیل افضلی - هرات

از شنیدن خبر عدم ثبت اثار تاریخی هرات عزیز در زمره میراث فرهنگی جهان واقعاُمتاًسف شدم و بدین گونه به این تصمیم اعتراض میکنم. اقایان محترم که این تصمیم را گرفته اند ایا ازتمام آثارتاریخی شهر ما خبر دارند یا خیر ؟ هرات انقدر از داشتن این گونه آثار و ابنیه تاریخی غنی است که اگر ما آنرا صرف در منار ها و مصلای و شهر قدیم هرات خلاصه کنیم واقعاُ به هرات ظلم کرده ایم اثار خواجه صاحب انصار و کهندزُ مصرخ؛ چشت شریف؛ کرخ؛زنده جان و.......غیره مثال بارزادعای منست .در مورد ساختمانسازیهای بلند بد بختانه هست چون شهر نو هرات درست در جوار شهر کهنه هرات م! وقعیت دارد و با امدن موج نو سازی لاجرم هرات طوری که در همه عرصه ها پیشتاز بوده هراتیان اینبار هم در ساختن شهر نو خود کمر همت بستند و زیبا ترین شهر نو و بازارکه در افغانستان وجود داردرا ساختند که من به صفت یک هراتی بدان افتخار میکنم و اگر توریستان محترمی که در اینده نامعلوم قصد بازدیدازشهر کهنه هرات را دارند لطفاُاز نزدیک انجا را ببینند. قیومی - هرات

همه اينرا می دانند که شهر هرات صاحب ندارد و تمام کسانيکه بنام مسئولين هرات هستند مصروف پر کردن جيب های خود اند و به اندازه سر سوزن به فکر اين مردم رنجکشيده نيستند، شاروال هرات به جرم اختلاص مالی متهم است و جنجال وی با لوی حارنوال بجائی رسيد که ممنوع الخروج از کشور شده بود و با ميانجيگری حضرت صاحب صبقت الله مجددی اين پرونده را بستند و يا از بين بردند و اين موضوع بدون نتيجه باقی ماند. ولی حالا هم جناب شاروال صاحب بيشرمانه در چوکی خود نشسته است و باز خون اين ملت بيچاره را ميمکد..... اين شخص اصلاً به عابدات تاريخی و ميراث فرهنگی علاقه ای ندارد و مسئول ا! ين شکست بزرگ فرهنگی ، بيشتر از همه شاروال شهر هرات است و در قدم دوم به ترتيب ساير مسئولين... جناب شاروال صاحب را اصلاً کسی در دفتر کارش نميبيند بلکه شب ها در تلويزيون محلی هرات در کنار والی هرات ديده می شود که در افتتاح کدام مرکز نظامی در يکی از ولسوالی ها رفته است و يا اگر کدام مهمانی به هرات می آيد ، شاروال شهر به ميدان هوائی ميرود به استقبال هر مهمانيکه باشد ، اين شخص بايد مسئول تشريفات ولايت هرات باشد نه شاروال هرات، حالا سوال در اينجاست که آيا در ولايت هرات که بيش از دو ونيم مليون نفوس دارد ، ديگر کسی پيدا نمی شود که بايد مجددی صاحب شاروال باشد؟ بنده با اين شخص کدام خصومت شخصی و خانوادگی ندارم ولی درد من درد همين مردم بيچاره است و بس. تا زمانيکه چنين اشخاصی در هرات حاکم باشند وضع آبدات تاريخی و ساير بخش های مهم از اين بدتر خواهد بود. شيلا - هرات

من اگر این اتفاق افتاده باشد برای همه متاسفم ، ولی یادتان باشد که به گفته آقای بوستانی، چیزی از هرات و آثار گرانبارش نمی کاهد. اما موضوع قابل توجه اینجاست که من بعد از خواندن این خبر به ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات رفتم ، جائی که رئیس اداره نیز آنجا بود ، من برایش گفتم که آقای سروری من چنین خبری را در بی بی سی دیدم ولی او اظهار بی اطلاعی نموده و قضیه را مردود می شمرد ، در عین حال خبرنگار ها را نیز به خبر پراگنی متهم میکرد ،برایش گفتم بی بی سی به نقل از یونسکو ساختمان های بلند منزل را یکی از عوامل عدم ثبت هرات عنوان نموده ، او گفت در هرات حت! یک ساختمان بلند منزل که در حاشیه شهر کهنه و یا مناطق. وحید - مزارشریف

به نظر من بي لياقتي از جاي شروع مي شود كه فرد اول مملكت بي لياقت و خيانت كار باشد اگر اين درست نيست هموطنانم مي توانند نظر بدهند وقتي رئيس جمهور درست كار باشد ؟وزير هاي آن بايد درست كار باشد يعني دوزد نباشد اگر وزيران آن دوزد نيست بايد رئيس هاي آنها دوزد نباشد ببينيد به روز روشن بانك دوزدي مي كنند؟ آدم مي كشند وشاروال صاحب دوزدي مي كند لوي سارنوال بيچاره آنرا بندي مي كند ولي يك دوزدي ديگه آنرا رها مي كند و اين بار باز دوزدي ما به دوزدي خود دوام مي دهد؟ اگر اينطور نيست چرا يونسكو از اين كار دست مي كشد ؟ عبدالستار - هرات

مقامات افغان به مجموع دارند، خوب توجیه کننده این امر اسف بار است؛ از مقاماتی که نمی توانند آبرو و وجهه اجتماعی شهروندانشان را در جهان حفظ کنند، جای بسیار تعجب خواهد که چنین انتظاری را داشته باشیم. محمد صابر - اسلام آباد

به نظرمن اين آثار به بشريت تعلق دارد هرچند در جغرافيای مشخصی فرارگرفته باشند به معنی محلی بودن آن نمی باشد. وقتی که تاج محل جزو عجايب 7گانه جديد اعلام گرديد روزنامه های هند آن را افتخار معماری مسلمانان در شبه جزيره هند قلمداد کردند درصورتی که اکثريت جمعيت اين کشور هندو می باشد وبعضاً مشکلات سياسی ومذهبی هم دارند ولی اين هيچگاه حقيقتها را لاپوشانی نکرده است. درمورد افغانستان تنها کاری که دولت می تواند بکند درمسير فعاليت يونسکو کارشکنی نکنند تا جايی که من درجربان هستم در افغانستان همه چيز تحت تاثير مسايل س! ياسی مورد معامله گروههای سياسی قرارگرفته وبه نشانه انتقام از حريف درحفظ ونگهداری آن کاشکنی می کنند. درصورتی که اين آثار به تمام مردم دنياتعلق دارند ونبايد مورد جفا وستم قراربگيرند. همانطوری که " فهيمه جان" از کابل نوشته اند درکشوری که مردمش بی ارزش پنداشته می شود کی به آثارفرهنگی توجه دارد؟ دقيقاً درست است. سهیل - هند

با شنیدن این خبر نا خوش آیند واقعآ افسرده شدم. از سالهای متمادی است که اداره یونسکو حفظ و مراقبت عابدات تا ریخی هرات باستان را تمویل میکند و از برکت توجه آنهاست که همین چند عابده موجود را تا کنون داراستیم ور نه از دولتمردان(خردمند)مابه از ویرانی چیز دیگری انتظار نمیرود. من منحیث فرزند آن مرز بوم از تمامی مسولین امور چه در ولایت هرات و چه در مرکز تقاضا میدارم تاباتمام شرایط منطقی یونسکو جهت حفظ عابدات موجوده موافقت نموده و گام های عملی را در این زمینه بردارند تااینکه بتوان در آینده این آثار را در فهرست میراث فرهنگی جهان ثبت نمود ور نه با این حراست و حفاظت شما بزرگمردان معاصر از این میراث به جای مانده بزرگمردان واقعی تاریخ ما چیزی به آینده گان با قی نخواهد ماند. غلام حضرت سروری - هلند

اينكه از مقامات محلي هرات بي كفايتي ديده مي شود بار اول نيست. نمونه بارز اين موضوع شدت افزايش ناامني ها در هرات است كه مردم را بي نهايت وحشت زده كرده اما مقامات هميشه از آرام بودن اوضاع صحبت مي كنند.در مورد بي كفايتي مسولان فرهنگي نيز نمونه ديگري است كه مردم هرات اين موضوع را تاييد خواهند كرد و آن اينكه در ضلع غربي مسجد جامع تاريخي هرات در قسمت كوچه گدام يك نفر به زور اقدام به ساخت دوكانهاي جديد كرده البته با توجه به پيمانه رشوه اي كه به مقامات محلي مانند شاروالي و وزارت شهر سازي در پايتخت داده، چند بار هم به صورت نمادين اقدام به تعطيلي كار اين شخص كردند كه باز دوباره به كار آغاز كرده. اقدامات ناكافي مسولان فرهنگي نيز نتيجه اي نداد و بالاخره اين شخص با آوردن بيست يا سي نفر لات و اوباش در محل ساخت دوكانها مي كوشد تا مانع از اقدام بعدي دولت شود و با خيال راحت شروع به كار كرده است. دولت هم بدون آنكه چيزي بگويد آرام نشسته و چشمش را بسته يا به اصطلاح ديگر از چهار نفر لات ترسيده است من نمي دانم دولتي كه توان جلوگيري از ساخت خودسرانه چند دوكان را نداشته باشد چه مشروعيتي دارد. آرین - هرات

وظيفه هرافغان است که ميراث فرهنگی خود رانگه کند. اما بعضی از آخوندها بودند که نام افغان را بد کردند و ميراث تاريخي آن را ازبين بردند. نبي - جمهوري چک

به نظر من که هنوز صحت و سقم این خبر معلوم نیست چون سازمان یونسکو در این مورد اظهار نظر رسمی ننموده است و در ثانی با وجود اینکه آقای نعمت الله سروری رییس اطلاعات و فرهنگ هرات، میگوید تاکنون هیچ ساختمان جدید و بلندی نه تنها در داخل شهر قدیم بلکه در مناطق مشرف بر آن نیز ساخته نشده است". ولی من به عنوان یک شهروند هراتی میبنم که روزانه ساختمان های کانکریتی مثل قارچ در اطراف اماکن تاریخی در حال ساختن است و در حالی که شهرداری هرات و تمام مقامات دولتی در فساد غرق اند هیچ بعید نیست که سازمان یونسکو دست به این اقدام بزند. پویا - هرات

من اگر این اتفاق افتاده باشد برای همه متاسفم ، ولی یادتان باشد که به گفته آقای بوستانی، چیزی از هرات و آثار گرانبارش نمی کاهد. اما موضوع قابل توجه اینجاست که من بعد از خواندن این خبر به ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات رفتم ، جائی که رئیس اداره نیز آنجا بود ، من برایش گفتم که آقای سروری من چنین خبری را در بی بی سی دیدم ولی او اظهار بی اطلاعی نموده و قضیه را مردود می شمرد ، در عین حال خبرنگار ها را نیز به خبر پراگنی متهم میکرد ،برایش گفتم بی بی سی به نقل از یونسکو ساختمان های بلند منزل را یکی از عوامل عدم ثبت هرات عنوان نموده ، او گفت در هرات حتی یک ساختمان بلند منزل که در حاشیه شهر کهنه و یا مناطق نزدیک به آثار تاریخی هرات باشد را اجازه ندادیم. ولی جالب است این را بدانید که این موضوع آنقدر بین مقامات دولتی هرات بی اهمیت است که حتی فکر کنم تا همین لحظه که من این موضوع را می نگارم (نه و سی دقیقه چهارشنبه شب به وقت افغانستان ) بلند پایه ترین مقامات دولتی هرات هم از این موضوع خبر نداشته باشند. وحید پیمان - هرات

گر چه می دانیم که دولت از حمایت از میراث فرهنگی در هرات تا حدودی ناکام است اما از رسانه های عمومی خواهشمندیم تا ذهنیت های مردم را نسبت به میراث فرهنگی روشن تر کنند تا باشد هر فرد نسبت به ارزش داشتن میراث فرهنکی ارج نهند. اسلام ترکمن - هرات

به نظر بنده علت اینکه شهر باستانی هرات از ثبت در فهرست شهرهای میراث جهانی بازمانده است این است که اولا ما خواهان حفظ آثار تاریخی خود چنانی که باید باشیم، نیستم. منظور بنده اینست: طوری که در این مطلب آمده (و چندی پیش من از نزدیک شاهد بودم) از میان مناره ها سرکی جور شده که موترها آمد و شد می کنند. این سرک همانند میکروبی هست که هر ثانیه ریشه مناره ها را می پوساند. در شهر هرات واقعا بعضی از مناطق شهر خوب کار شده و در بعضی دیگر با رشوت خواری مقامات مربوطه و شاروالی هیچ کار نشده و همچنین نقشه شهریی که باید اجرا شود، اجرا نشده است. مهندس و بنیانگذار این سرک هم احتمالا کسی بوده که علاقه به حفظ آثار تاریخ وطن ما ندارد. نادری - مسکو

در کشوری که آدم هایش برای دولتمردانش ارزش نداشته باشد میراث فرهنگی چی ارزشی خواهد داشت؟ به نظر من این خاک بیچاره از دست این مردم که رویش زنده گی می کنند به فغان آمده. فهمیه - کابل

داشتن آثار تاریخی هویت ملی, سرمایه ملی و بین المللی است. با داشتن این آثار توجه جهانگردان را به وطن ما جلب کرده می توانیم و از این طریق عایدات کشور را کمک کرده میتوانیم. در قصمت حفظ و مراقبت آن دولت و ارگانهای محلی وظیفه دارند و در مقابل مردم و جامعه جهانی مسول میباشند. امیدواریم که مسئولین در این مورد جدی باشند و از هیچ نوع مبارزه دریغ دکنند. امیرزاده احمدی - کابل

من واقعاً متاسف هستم از اينکه تلاشهای ما بدون نتيجه ماند و آن اشخاص فرصت طلب و يا بهتر است بگوئيم فيودالهای محلی که منافع شان در خطر بود و نمی خواستند که شهر باستانی هرات ثبت در فهرست ميراث های فرهنگی جهان شود موفق شدند. مقصر اين ضايع بزرگ ملی خود مقامات محلی هرات هستند، که تعهد سپرده بودند که جلوی ساخت و ساز های غيرقانونی را در داخل شهر کهنه و نزديک آن بگيرند و از تخريب آثار باستانی و فرهنگی جلوگيری نمايند، ولی نخواستند و نکردند و نمی خواهند که به اين مردم و اين کشور بدبخت خدمت کنند. اگر لازم باشد بنده می توانم تعهد نامه اي را که در آن تمام مقامات بلند رتبه هرات امضاء کرده اند که تمام ماده های مذکور در آن ذکر شده ولی به هيچ کدام از آنها عمل صورت نگرفته را در دسترس رسانه ها قرار دهم. اگر مقامات دولتی يا محلی هرات خواسته باشند خيلی ساده می توانند که شهر کهنه را حفظ کنند و مصرفی هم ندارد. اين ضايع بزرگ و عدم توجه و بی کفايتی مسولين و مقامات محلی هرات را می توان بنام خيانت ملی خطاب نمود، چون مسئله جلب توريست و ثبت هرات در ليست ميراث های فرهنگی جهان مربوط به يک ولايت نمی باشد، بلکه افتخار و سود آن مربوط تمام افغانها است ، و به خداوند سوگند ياد می کنم که همين حالا از چشمان من اشک ميريزد بخاطر اين ضايع بزرگ ملی. جناب آقای سروری رئيس اطلاعات و فرهنگ هرات فرموده بودند که بعد از امضاء قرار داد با بنياد فرهنگی آقاخان ديگر هيچ ساختمان غيرقانونی در داخل شهر کهنه و حتا در نزديکی آن ساخته نشده است- اولاً خدمت برسانم که قرارداد با بنياد فرهنگی آقاخان نبوده، بلکه با سازمان يونسکو امضاء شده است و بنياد فرهنگی آغاخان در آن هيچ نقشی نداشته است، و دوم اينکه به تعداد بيشماری از اين ساختمانها در داخل شهر قديم هرات و اطراف آن بعد از امضاء تعهد نامه متذکره ساخته شده و حتا بناهای تاريخی نيز تخريب شده است که به عنوان مثال خود رياست آبرسانی هرات، تاريخ آبرسانی و تنها راه تاريخی ورود آب به داخل شهر کهنه هرات را از بين برد و اينکه خود مرم به نفع خود چی کرده اند واضح است. محمد اویس توخی - هرات

عدم ثبت نام هرات در فهرست ميراث فرهنگی جهان يک ضایعه جبران ناپذير در اين برهه بحساب ميأيد ؛ هرات شهری است که در تاريخ افغانستان و جهان از اهميتی خاصی برخوردار است چه از لحاظ گذرگاه جاده ابريشم و يا از بپا نگهداشتن ميراث های فرهنگی و يادبود های همچون مناره ها ؛ مسجدجامع بزرگ شهر هرات ؛ قلعه اختيارالدين و ... مسئولان امور درهرات مي بايست درجهت به کرسی نشاندن حقانيت هرات در ميراث فرهنگی جهان تلاش های بيشتری را بخرج ميدادند و از قبل با برنامه ريزی های مسئولانه خود جلو بهانه گيری هایی را که هم اکنون به يک ناکامی منجر شد مي گرفتند ؛ تقريبا 36 سال پيش مسير حمل و نقل از جاده منارها بخاطر ايمن بودن اين آثار باستانی در حداقل و گاهی حتی بدون رفت و آمد ماشين آلات در نظر گرفته شده بود. نه تنها مسئولين هرات که حتی دولت افغانستان باتلاش وسيعتری و با تضمين های که ميتوانست بسپارد هرات را درفهرست آثارميراث فرهنگی ثبت و سپس در کسب رضايت ( یونسکو ) از امکانات آن در برنامه راه جدا سازی جاده منارها از تراکم ترافيکی حد اکثر استفاده را بدست مياورد. هم اکنون تا دير نشده لازم است از فرصت استفاده برده و سعی گردد تا در آينده نزديک هرات به اين فهرست ثبت نام گردد. نور احمد رجاء - دوشنبه تاجیکستان

سرزمين قديمی بدون آثار به بودن خود ادامه خواهد داد. نابودی آثار فرهنگی و تاريخی در اين سرزمين بيشتر از 1300 سال عمر دارد که مذهب ما و موقيعت آثار اعتنا به هويت و اهميت آثار را در وجود سردمداران مليت گرا و افراطی ما کشته است. کبیر - استکهلم

خبر بسیار غم انگیز! گفته های جناب سروری یک نوع توجیه برای بر جا نگهداشتن آن جاده ایست که این ساختمان های ارزشمند را با نوع خطر تازه ی روبرو کرده است. مگر رسالت دستگاه حاکمه اطلاعات و فرهنگ چیست؟ از دست رفتن این ساختمانهای ارزشمند بسیار دردناکتر از مشکلات است که از بستن جاده بروز خواهد کرد. بستن عاجل آن جاده یک ضرورت حاد است راه جایگزین بعدآ پیدا خواهد شد. سوالی در ذهنم پیدا شد: چی فرقی بین برخورد طالبان و حکومت فعلی با آبده های تاریخی مااست؟ اولی مجسمه بودا را فعالانه از بین برد و دومی اجازه میدهد که عوامل دیگری کار آثار باقیمانده تاریخی هرات را یک طرفه کند! فکر کنم اگر واقعآ خواسته باشند کاری کنند تنها اختصاص 1-2 فیصد عواید گمرکی هرات هزینه مالی مرمت کاری این آبدات و ساختن جاده جایگزین را تامین خواهد کرد. بلخی


 
 
جلد کتاب حوضنامه هرات، اثر صابر هرویحوضنامه هرات
کتابی ارجمند از پژوهشگری گمنام
 
 
مسجد جامع بزرگ شهر هرات، يكي از آثار تاريخی اين شهر است كه در فهرست ميراثهای فرهنگی جهان ثبت می شودگزارش
هرات در فهرست ميراث فرهنگی جهان
 
 
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران