BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده:
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
گفتگوی اختصاصی با وزیر خارجه بریتانیا
 

 
 
وزیر خارجه بریتانیا
دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا گفته است که از دولت های افغانستان و پاکستان می خواهد تا با هم مشترکاً برای نابودی تروریسم کار کنند.

آقای میلیبند این اظهارات را در جریان دیدار دو روزه خود از افغانستان در یک گفتگویی اختصاصی با بخش فارسی و پشتوی بی بی سی بیان کرد.

او گفت که مطمئن است افغانستان و پاکستان هر دو ضرورت کار مشترک را درک می کنند.

آقای میلیبند در دیداری با حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از برگزاری جرگه امن منطقه ای نیز استقبال کرده و گفته است که این جرگه نقش بسیار مهمی را در تحکیم امنیت در منطقه خواهد داشت.

وزیر خارجه بریتانیا، در نخستین سفر خود به خارج از اروپا از زمان انتصاب به این مقام، به افغانستان رفته است.

گفتگوی اختصاصی با دیوید میلیبند

هدف شما از سفر به افغانستان چیست؟

دیوید میلیبند و داوود قاریزاده در کابل
دیوید میلیبند و داوود قاریزاده در کابل
دیوید میلیبند: "من تصمیم گرفتم که نخستین سفر خود را به خارج از اروپا به افغانستان و پاکستان انجام دهم زیرا این منطقه بخشی از جهان است که با برخی از چالش های بزرگ مواجه است. این منطقه برای بریتانیا از اهمیت خاصی برخوردار است. ما نقش کلیدی در حمایت از دولت افغانستان داریم، از جمله در عرصه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی که این کشور برای توسعه اش به آن نیاز دارد. ما مصمم هستیم که این نقش را حفظ کنیم. ما می دانیم که مشکلات افغانستان راه حل فوری ندارد. ما می دانیم که سربازان ما، دیپلماتهای ما و امدادگران ما شدیدا سعی دارند تا حمایت واقعی شان را از دولت افغانستان داشته باشند."

ممکن است بیشتر توضیح دهید که افغانستان با چه چالشهایی روبرو است؟

"فکر می کنم در رابطه با چالش هایی که افغانستان با آن مواجه است، هیچ چیزی پنهان نیست. افغانستان یک کشور فقیر است و به توسعه نیاز دارد. کشوری است که مواد مخدر نقش عمده ای در زراعت آن دارد. کشوری است که وضعیت امنیتی آن از سوی شورشیان و تروریستان تهدید می شود. افغانستان کشوری است که هنوز در حال دولت سازی است. اینها فاکتورهایی است که از طرف گروههای مختلف به عنوان چالشهای افغانستان شمرده می شود."

آیا فکر نمی کنید فساد در دستگاه پلیس و ادارات دولتی از جمله چالش های بزرگ است؟

"ما به دولتی که خوب و عاری از فساد باشد قویاً متعهد هستیم. من طی این سفر می خواهم با افراد مختلف در مورد اداره این کشور و همچنین در مورد مسایل و برنامه های دیگر صحبت کنم. اما نمی خواهم براساس گزارش ها قضاوت کنم، بلکه می خواهم براساس گفتگو و تماس با افراد مختلف در این باره قضاوت کنم."

شما اشاره به چالشهای امنیتی داشتید. حالا شورشها و ناامنی ها بیشتر شده و گسترش یافته است. فکر می کنید اشتباه در کجا بود که منجر به وضعیت کنونی شد؟

چالشها
دیوید میلیبند
 افغانستان یک کشور فقیر است و به توسعه نیاز دارد. کشوری است که مواد مخدر نقش عمده ای در زراعت آن دارد. کشوری است که وضعیت امنیتی آن از سوی شورشیان و تروریستان تهدید می شود. افغانستان کشوری است که هنوز در حال دولت سازی است. اینها فاکتورهایی است که از طرف گروههای مختلف به عنوان چالشهای افغانستان شمرده می شود
 
دیوید میلیبند
"فکر نمی کنم اشتباهی صورت گرفته باشد. ماموریت بسیار عظیم است. طالبان در سال های 2001 و 2002 رانده شدند و عده ای از آنان کشته شدند. ما باید درک کنیم که این مشکل راه حل فوری ندارد. توسعه اقتصادی و اجتماعی به زمان نیاز دارد و این دو یکجا با توسعه سیاسی باید هماهنگ شود. آنچه بسیار بسیار مهم است که همه باید بدانند این است که همه در دولت بریتانیا به این باورند که مشکل افغانستان تنها راه حل نظامی ندارد. هدف اقدام نظامی ایجاد فضا برای افغان ها است تا تصامیم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را خودشان اتخاذ کنند."

شما گفتید مساله افغانستان راه حل فوری ندارد. پس در حالی که شورش ها گسترش یافته، فکر می کنید چه مدتی را در بر خواهد گرفت؟

"شورش ها در برخی مناطق کاهش یافته ولی در برخی مناطق دیگر دوباره بروز می یابد. من باید یک بررسی از وضعیت امنیتی داشته باشم. شما پرسیدید که حل مساله چه مدتی را در برخواهد گرفت؟ فکر می کنم که پیشرفتی را که افغان ها می خواهند شاهدش باشند، مرحله به مرحله عملی می شود. نمی خواهم در این مورد پیشبینی کنم که چه روزی درآمد سرانه افغانستان در چه سطحی می رسد. یا پیشرفت ها در زمینه اجتماعی از جمله آموزش در چه سطحی خواهد بود. آنچه من می خواهم بگویم این است که تعهد بریتانیا به این کشور دوامدار، دراز مدت و عمیق است. چون ما فکر می کنیم که دولت افغانستان و مردم این کشور نیازمند این کمک ها هستند تا بتوانند آینده شان را خود بسازند."

آیا فکر می کنید که جامعه جهانی در جنگ علیه تروریسم برنده بوده است؟ چون در این اواخر نگرانی هایی در مورد احتمال شکست جامعه جهانی در این جنگ مطرح شده است؟

"شواهدی که نشان دهد جامعه جهانی در عملیات نظامی علیه طالبان با شکست مواجه شود، وجود ندارد. در واقع هنگامیکه آنها علیه طالبان اقدام کرده اند، برنده شده اند."

اما افغان ها و از جمله مقامات ارشد دولت به این عقیده اند که شورشیان را نمی توان شکست داد، تا زمانی که پناهگاه های امن آنها از بین برده نشود. پناهگاههایی که به گفته مقامات افغان در آنسوی مرز در پاکستان قرار دارد.

"به نظر من این قویا به نفع دولت افغانستان و مردم این کشور و به همین گونه دولت و مردم پاکستان است تا مطمئن شوند که تروریست ها به طور درست از بین برده می شوند. این موضوعی است که من با دولت پاکستان آن را مطرح خواهم کرد. مقامات افغان حق دارند که بگویند آنها در صدد همکاری واقعی از سوی پاکستان اند. به نظر من جرگه ای که قرار است در هفته دوم آگست برگزار شود، نشانه خوبی از همکاری های است که وجود دارد. من مطمئن هستم که آگاهان در افغانستان و پاکستان این مساله را درک می کنند که هر دو کشور باید با همدیگر همکاری نزدیک داشته باشند و این چیزی است که من از هر دو دولت خواهم خواست."

 
 
سرباز ناتو در افغانستانکابوس شکست
هشدار: کابوس بالقوه شکست در افغانستان
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران