BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:30 گرينويچ - پنج شنبه 02 اوت 2007 - 11 مرداد 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
در جستجوی دوا و درمان: افغانها در پیشاور
 

 
 
پیشاور پاکستان
بخشی عمده از مشکلات مهاجران افغان در پیشاور نیز، کمبود مراکز بهداشتی و درمانگاه است
بخش زیادی از سفرهای خارجی افغانها را، امروزه سفرهای درمانی به کشورهای خارجی، از جمله هند، پاکستان و ایران تشکیل می دهد.

بهداشت و درمان، در کنار آموزش و پرورش، بیشترین آسیب را از بی ثباتی و جنگهای سه دهه گذشته افغانستان دیده است.

مشکلات بی شمار بیمارستانها و مراکز درمانی در شهرهای مختلف افغانستان، از جمله کابل پایتخت، شاید یکی از دلایل بی میلی مهاجرین افغان به بازگشت به کشورشان باشد.

شهر پیشاور پاکستان، با وجود نارسایی های زیادی که در سیستم درمانی و خدمات بهداشتی خود دارد، هر ماه پذیرای شمار زیادی از بیماران افغان است که سرخورده از پزشکان و بیمارستانهای کشورشان، دست به دامان مراکز درمانی پاکستان می شوند.

مسافران امیدوار، مهاجران ناراضی

با وجود این اقبال گسترده، بخش عمده ای از مشکلات مهاجران افغان در پیشاور نیز، کمبود مراکز بهداشتی و درمانگاه است.

تحولات پس از کودتای هفت ثور (اردیبهشت) ۱۳۵۷ خورشیدی در افغانستان، همچنان که سرآغاز سه دهه خشونت و جنگ در این کشور بود، باعث فرار میلیونها افغان به کشورهای همسایه، به ویژه پاکستان شد.

بیش از سه میلیون افغان به پاکستان مهاجر شدند. مشکل عمده در میان این مهاجران، در کنار تامین مخارج زندگی، موضوع آموزش و پرورش و مشکلات بهداشتی و درمانی آنها بود.

پیشاور
شهر پیشاور از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۹ که ارتش شوروی سابق در افغانستان حضور داشت، شهری پر ماجرا بود؛ حضور موسسات و سازمانهای خیریه جهانی اعم از کشورهای اسلامی و غیر اسلامی، به این شهر رونق بخشید و بیش از ۷۰۰ ان جی او در بخشهای مختلف، از جمله تاسیس مراکز بهداشتی و کمک رسانی فعالیت می کردند.

همچنین برخی از منابع کمک رسان در کنار کمک به پیکارجویانی که بر ضد رژیم تحت حمایت شوروی در کابل، در حال نبرد بودند، بیمارستانها، مکاتب و مراکز کمکی برای مهاجرین تاسیس کرده بودند که پزشکان و متخصصان طبی نیز شامل این بخش از کمکها می شدند.

بیمارستانهای 'موقت'

بیمارستانهای البدر، الفوزان، هلال احمر کویتی و صلیب سرخ جهانی، از جمله بیمارستانهای ویژه برای مهاجران با پزشکان متخصص خارجی و شمار معدودی از پزشکان افغان فعالیت می کردند.

صلیب سرخ جهانی نیز برای زخمیان جنگ که از داخل افغانستان آورده می شدند، کمک می کرد.

ده ها مرکز بهداشتی و درمانی دیگر در پهلوی خدمات درمانی، با برگزار کردن دوره های آموزشی کوتاه مدت در رشته های، فیزیوتراپی، رادیولوژی (X Ray)، آزمایشگاه و پرستاری، کارآموزان زن و مردم را آموزش می دادند.

حتی برخی از بیماران برای درمان بهتر به کشورهای اسلامی و غیر اسلامی انتقال می یافتند که تا اندازه زیادی مشکلات بهداشتی مهاجران افغان مقیم پیشاور را حل می کرد.

بعد از شوروی

بعد از خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان، و به ویژه در پی سقوط رژیم تحت حمایت آن در کابل، این منابع کمک رسانی محدود شد و کم کم بیمارستان و مراکز درمانی آنها در شهر پیشاور هم بسته شد.

این بیمارستان ها درحالی بسته شد که جنگ در افغانستان به ویژه پایتخت آن ازسرگرفته شده بود و درگیریهای خیابانی گروههای مجاهدین در کابل، سیل دیگری از مهاجرین افغان را روانه پیشاور می کرد.

فراریان از جنگهای خیابانی پایتخت، این بار نه فقط مردم عادی، بلکه افراد نخبه، پزشکان و متخصصان شناخته شده افغان نیز بودند.

پیشاور
تبلیغ یک کلینیک در پیشاور
شمار زیادی از این نخبگان، از طریق پیشاور به کشورهای آمریکایی و اروپایی پناهنده شدند و شماری دیگر، برای تامین مخارج خانواده های خود، در پیشاور مراکز درمانی تاسیس کردند.

آغاز به کار این درمانگاهها که نسبت به بیمارستانهای موجود در پیشاور، کم هزینه تر بود، توانست بخشی از جای خالی مراکز درمانی دوران اشغال افغانستان را پر کند.

هزینه

اکنون برخی بیماران مهاجر افغان که وضعیت مالی بهتری دارند، برای درمان به پزشکان و مراکز درمانی پاکستانی مراجعه می کنند. آنها می گویند از مراکز درمانی افغانی دل خوش ندارند و معتقدند که کار این مراکز، معیاری نیست.

اما شمار اینگونه بیماران زیاد نیست، زیرا درمان در بیمارستانهای شخصی پاکستانی هزینه گزافی می طلبد.

بیمارستان رحمان که در منطقه حیات آباد پیشاور واقع است، در نزد افغانها چه در داخل افغانستان و چه در پیشاور شهرت ویژه ای پیدا کرده است.

پیشاور
مادر و کودک افغان در پیشاور
گفته می شود که بیش از نود درصد مراجعان این بیمارستان را افغانها تشکیل می دهند و بیمارانی که از افغانستان با زحمت زیاد به پیشاور می آیند، در برابر درمان مطمئن و خدمات خوب، حاضر به پرداخت پول گزاف هستند.

حسام الدین که برای درمان سنگ گرده (کلیه) از ولایت قندوز افغانستان به بیمارستان رحمان پیشاور آمده، می گوید برای خارج کردن سنگ کلیه خود، ۵۰ هزار روپیه پاکستانی پرداخته است.

او علت آمدنش به این بیمارستان را، نارضایتی از کار مراکز درمانی داخل افغانستان می داند.

بیمارستانهای دیروز

وسایل و امکانات طبی در افغانستان امروز، اکثراً از پیش از جنگها باقی مانده و حتی بیشتر پزشکان این کشور نیز، با دانش دیروز و بدون دسترسی به روشهای نوین پزشکی، به درمان بیماران می پردازند.

دکتر مهرمحمد اعجازی، رئیس "بیمارستانهای کادری" دانشکده طب (پزشکی) کابل، استاد جراحی اورولوژی، در مورد عدم دسترسی به سیستم درمانی روزآمد (مدرن) در افغانستان، می گوید: "در چند سال گذشته برخی پزشکان و کارمندان بهداشتی به کشورهای خارج فرستاده شده اند و دانشگاه کابل با ایجاد شعبه زبان انگلیسی، کامپیوتر و اینترنت مجهز شده است تا دکترها و دانشجویان، دانشکده طب، آشنایی بیشتری (با روشهای جدید درمان) حاصل کنند".

آقای اعجازی می افزاید که در گذشته یک دانشجو با سفارش رهبران جهادی و یا فرماندهان نظامی می توانست بدون امتحان وارد دانشکده طب شود، اما اکنون بعد از بررسی جدی و گرفتن امتحان، اکثر آنها از دانشکده طب اخراج شده اند.

این مقام دانشکده طب کابل می گوید "در سال گذشته، از میان بیش از ۳۰ هزار دانشجو، تنها ۴۰ تن آنها به دانشکده طب جذب شدند که بیشتر آنها را مهاجرین بازگشته از پاکستان تشکیل می دهند، این دانش آموزان، زبان انگلیسی و کامپیوتر را قبلاً در پاکستان آموخته اند".

او امیدوار است که تا چند سال آینده بیمارستانهای افغانستان با وسایل و امکانات جدید و پزشکان مجرب مجهز شوند تا مردم از سفرهای درمانی خارجی، بی نیاز شوند.


 
 
ایدز'در شش ماه'
افغانستان: مبتلایان به ایدز 'چهاربرابر' شده اند
 
 
بیمارستان ویژه کودکان در هراتبرای بیماران کوچک
نخستین بیمارستان کودکان در غرب افغانستان
 
 
'چشمه شفا'واقعیت یا شایعه
'چشمه شفا' بیماری های پوستی را درمان می کند؟
 
 
مادر و کودک افغاندرمان دولتی
بهداشت و درمان دولتی در افغانستان پولی می شود
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران