http://www.bbcpersian.com

13:02 گرينويچ - جمعه 22 فوريه 2008 - 03 اسفند 1386

ستار سعیدی
در اسکاتلند

'اسامه' در اسکاتلند؛ جشنواره 'چرخه افغانستان'

با نمایش فیلم افغانی اسامه، ساخته صدیق برمک سینماگر افغان، جشنواره فرهنگی – هنری چرخه افغانستان، در ادینبورگ، مرکز اسکاتلند، پنجشنبه (21 فوریه) رسما آغاز شد.

در این جشنواره که به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت، پانزده فیلم از افغانستان یا درباره افغانستان، پنج نمایشگاه عکس و صنایع دستی و چند کنسرت موسیقی افغانی برگزار می شود.

فلیم اسامه در نخستین شب این جشنواره، با حضور دهها تماشاگر، در تالار "خانه فیلم" (Film House) شهر ادینبورگ به نمایش گذاشته شد.

پس از پایان فیلم، عتیق رحیمی، فیلمساز افغانی مقیم فرانسه، درباره چگونگی شکل گیری اندیشه ساخت چنین فیلمی، برای حاضران سخنرانی کرد.

آقای رحیمی گفت صدیق برمک، سازنده فیلم اسامه که تحصیلات سینمایی خود را در روسیه به پایان رسانده، تاثیر زیادی از سینمای واقعیت گرای ایتالیا پذیرفته است.

به گفته وی، همین تاثیر، باعث شده که آقای برمک، در ساخت فیلم اسامه، تلاش کند حقایق جامع افغانستان در زمان طالبان را، به نمایش بگذارد.

مبالغه یا واقعیت؟

در جلسه پرسش و پاسخ پس از پایان فیلم، این پرسش، برای بسیاری از حاضران مطرح بود که آیا آنچه در فیلم اسامه دیده اند، در حقیقت، برسر مردم افغانستان آمده یا قدری هم مبالغه شده است.

جواب عتیق رحیمی به این پرسش، برای حاضران، دردناک تر از آن بود که تصور می کردند. آقای رحیمی گفت آنچه در زمان طالبان بر افغانها گذشته، بسیار فجیع تر از این بوده است.

از این فیلمساز افغان، همچنین درباره واکنش جامعه افغانی به نمایش فیلم اسامه سوال شد. او گفت مردم افغانستان، بیشتر به محصولات تجاری سینمای هند عادت کرده اند و با این سبک سینمای مستندگونه و واقعیت گرا، آشنایی زیادی ندارد. به همین دلیل، به گفته وی، فیلم اسامه، بیش از افغانستان، در خارج مورد توجه قرار گرفته است.

برنامه های روز دوم
روز جمعه (۲۲ فوریه) در ادامه جشنواره فرهنگی – هنری چرخه افغانستان، فیلم خاک و خاکستر، ساخته عتیق رحیمی به نمایش گذاشته خواهد شد

روز جمعه (۲۲ فوریه) در ادامه جشنواره فرهنگی – هنری چرخه افغانستان، فیلم خاک و خاکستر، ساخته عتیق رحیمی به نمایش گذاشته خواهد شد.

اما پیش از آن، قرار است هنرمندان افغانی شرکت کننده در جشنواره، ضمن بازدید از مناطق دیدنی شهر ادینبورگ، سری هم به موزه این شهر بزنند و از بخش نمایش آثار باستانی مربوط به افغانستان و آلات موسیقی سنتی آن کشور بازدید کنند.

جشنواره فرهنگی – هنری چرخه افغانستان، از ۲۱ فوریه آغاز شده و تا ۸ مارس ادامه خواهد داشت.

بنیاد خیریه مدارس افغانی، دانشگاه اسکاتلند، موسسه هنری فایرفلای و شاخه اسکاتلند شورای فرهنگی بریتانیا، از برگزار کنندگان این جشنواره هستند.

برگزار کنندگان می گویند هدف از راه اندازی جشنواره فرهنگی – هنری افغانستان، در کنار ایجاد فرصتی برای معرفی سینما و هنر این کشور به جامعه بریتانیا، آگاهی دادن در مورد مسائل مرتبط با افغانستان است.

آنها همچنین معتقدند که افغانستان، به عنوان پلی میان آسیا و خاور میانه، دارای موقعیتی استراتژیک است و واقع شدن در منطقه حساس شبه قاره هند، آسیای مرکزی و خاورمیانه، این کشور را به چهارراه فرهنگی غرب و شرق تبدیل کرده است.

این نخستین بار است که جشنواره ای به این بزرگی و با چنین تنوعی، درباره افغانستان برگزار می شود.