BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:58 گرينويچ - دوشنبه 17 مارس 2008 - 27 اسفند 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
نوروز و مهاجران افغان در پيشاور
 
جلبی (زولبیا)، شیرینی‌‌
جلبی (زولبیا)، شیرینی‌‌

نوروز از سنت های دیرینه و یکی از شاخص های اساسی و فرهنگی دیرینه افغان هاست که با گذشت هزاران سال افغانها هنوز از آن تجلیل به عمل می آورند، هرکجا که باشند.

در نوروز، افغانها در هر شهر و دیار که باشند، بیشتر در جایگاهای مخصوص معمولا در گرد و نواحی زیارتگاهها تپه ها و دامنه های کوه گرد هم جمع می شوند.

در نوروز یکی از سنتهای مردم رفتن به گورستان ها و دعا خوانی برای گذشتگانشان است. طبق عقاید زرتشت، می گویند که ( اولین ماه تقویم شمسی ) به 'سرزندگی' اشاره دارد که دنیای مادی را در آخرین روزهای سال دچار تحول می کند، از اینرو زرتشتیان، ده روز را برای اینکه روح نیاکان خود را شاد کنند، گرامی می ‎دارند، ممکن است این سنت که، بعضی ‏ها پیش از نوروز به گورستانها می ‏روند، ریشه در این باور داشته باشند. به همین ترتیب نیز مردم به جاهای معروفی گرد هم جمع می شوند.

بزکشی اسب سواری‌،پرتاب نیزه و سایر بازیهای سرگرم کننده از جاذبه های نوروز در افغانستان است.

برای سرگرمی کودکان‌، اسبهای چرخکی چوبی و سایر بازیها تنظیم گردیده‌، تخم‌های مرغ رنگ کرده شده و برای تخم جنگی به بازار آورده می شود و شکسته می شوند.

در روز نوروز، بیشتر بازیچه های اطفال بازارها را پر رونق می سازد، دکانهای ماهی، جلبی (زولبیا)، شیرینی‌‌، خوراک ‌فروشی‌ های گوناگون‌، سماورهای چای و کبابی ‌ها و همچنان دو آهنگ مشهور "لیلا نو روز است/ بیاکه بریم به مزار" که توسط هنر مندان افغانی و ایرانی سروده شده است، از هر سو به گوش می رسد. رادیو و تلویزون پروگرام های ویژه ای نوروزی را برای علاقه مندان به نشر می رساند و مردم نوروز و سال نو را به یکدیگر مبارک می گویند. به ویژه داماد برای خانواده نامزدش تحفه نو روزی "کلوچه، ماهی زولبیا" می خرد و به خانه نامزدش می برد که از آن به نام نو روزی یاد می کنند؛ هفت میوه‌، چای و شیرینی صرف می ‌کنند و برای همدیگر از خداوند سال نیک و با سعادت آرزو می ‌نمایند.

نوروز مهاجرین افغان درپاکستان

همانطور که با گذشت هزاران سال در هر گونه شرایط، افغانها از نوروز تجلیل به عمل می آورند، هرکجا که باشند، مهاجرین افغان در پاکستان نیز به گونه ی از آن تجلیل به عمل می اورند.

در نوروز شاعرشناخته شده افغان مرحوم استاد خلیل الله خلیلی که خود نیز در دیار هجرت چشم از جهان بست، چنین گفته:

گويند به نوروز که امسال نیاید
در کشور خونین کفنان ره نگشاید
بلبل به چمن نغمه شادی نسراید
ما غمزدگان را چه بهار و چه زمستان

نا آرامی های روز افزون به ویژه حملات انتحاری در افغانستان، سروده استاد خلیلی را که در دیار هجرت سروده، در اذهان مهاجرین افغان هنوز تازه نگاه داشته است. ولی با تمام فراز و فرود، مهاجرین در پاکستان به گونه ای از نو روز تجلیل به عمل می آورند.

برای سرگرمی کودکان‌، اسبهای چرخکی چوبی و سایر بازیها تنظیم گردیده‌، تخم‌های مرغ رنگ کرده شده و برای تخم جنگی به بازار آورده می شود و شکسته می شوند

گرچه مهاجرین از جوش و گرمی تجلیل نوروز آن گونه که در افغانستان تجلیل میشود، خود را بدور احساس می کنند، ولی با آن هم خاطرات وتجلیل نوروز را زنده نگاه داشته اند.

مادران و پدران مهاجر افغان که سه دهه بدینسو در دیار هجرت به سر می برند، برای نسل های جدید که در طول سه دهه مناقشه از افغانستان هنوز بدور مانده اند، خاطرات نوروزی را به شکل افسانه بیان می کنند و طریق گذاشتن هفت میوه خشک در آب، قبل از نوروز را، برای آن ها بیان می کنند. قابل ذکر است که مهاجرین که از ایران به پاکستان رو آورده اند، سنت هفت سین را نیزمروج کرده اند.

مادران و پدران از روز نوروز و چگونگی تجلیل آن، برای کودکان ونوجوانان مهاجر که در دیار هجرت تولد و یا بزرگ شده اند حکایت میکنند از بلند کردن جهنده (بیرق‌) حضرت علی در شهر مزار شریف و بلند کردن جهنده زیارت سخی بلند کردن توغ (علم‌) مندوی‌، شهدای صالحین‌، عاشقان و عارفان‌، خواجه صفا، باغ بابرشاه و زیارت ملا بزرگ و دیگر محلات که درآن از نو روز تجلیل به عمل میاید از خاطرات خود یاد آور می شوند که برای نسل جدید دور از وطن، ذکر چنین خاطره ها بسيار جالب و دلچسب است و بیشتر آنها ذوق زده می شوند.

معمولا درپاکستان از نو روز، مردم اهل تشیع پاکستان تجلیل می کنند از این رو مهاجران افغان در روز نو روز بیشتر با آنها یکجا به چشم می خورند که تجمع آنها را در زیارت امام بارگاه واقع منطقه صدر پیشاور گفت.

بزکشی اسب سواری‌،پرتاب نیزه و سایر بازیهای سرگرم کننده از جاذبه های نوروز در افغانستان است.

در نوروز مهاجرین افغان، بیشتر نسبت به روزهای دیگر از خانه ها و اردوگاه های "کمپ" های خود بیرون می آیند و برای تجلیل از نوروز بیشتر در بازار و شهرها به چشم می خورند. دکانهای صرافی شیرینی فروشی ماهی جلبی (زولبیا) پزی ازدحام بیشتر دارد.

آن عده افغانها که در ممالک اروپایی پناهنده شده اند برای خانواده ها و دوستان خود در پاکستان کمک پولی دارند از اینرو مراکز تبادل اسعار (ارز) ازدحام بیشتر دارد.

خانواده ها برای رسم 'سبزه لگد کردن' به پارک های دور و نزديک می روند، در حیات آباد باغ ناران، خیبر پارک "باغ زنانه"، باغ تاتارا و آرمی استادیوم از مراکز تجلیل از نوروز برای مهاجرین افغان محسوب می شود. زیرا از امنیت بیشتر بر خوردار می باشد.

در طول سه دهه مناقشه در افغانستان، اجساد بسیاری افغانهای مهاجر در خاک پاکستان مدفون است. عده ای از افغانها در نوروز به خاطر دعا خوانی گذشتگان خود از افغانستان به پاکستان می آیند عده دیگر میخواهند برای تجلیل از نو روز به افغانستان بروند، بنابر این شاهراه تورخم- جلال آباد در نوروز ازدحام بیشتری دارد و رانندگان کرایه بیشتری تقاضا می کنند.

آنعده ازافغان ها که در شهر پیشاورتکسی دارند، نو روز مانند روزهای عید، یک روز پر در آمد محسوب میشود و یک هفته پیش میکوشند آهنگ مشهور نو روزی (لیلا نو روز است / ملامحمدجان) را در روز نو روز از طریق نوار در تکسی های خود پخش کنند.

تهیه و صرف هفت میوه و سمنک (سمنو) ، آیین های دیگری است که با آن نوروز را گرامی می دارند.

هفت میوه، مجموعه ای است از پسته، بادام، غولنگ، شکرپاره 'کشته '، کشمش، چهارمغز(گردو) و سنجد که سه روز پیش از نوروز در آب گذاشته می شود تا روز نوروز بیشتر شیرینی یابد
مهاجرین به ویژه نسل جوان که در طول سه دهه در دیار هجرت بزرگ شده اند از میله(فستیوال) های نوروزی تنها به شکل افسانه از پدران ومادران شنیده اند و انتظار برگشت به وطن را بیشتر دارند ولی با تمام فراز و فرود مهاجرین افغان مقیم پاکستان حد اقل با پختن (سبزی چلو) از نو روز تجلیل به عمل می آورند که سفیدی چلو مفهوم برف زمستان و سبزی به آمدن بهار مفهوم دارد.

 
 
. عکس
نوروز در کابل
 
 
. نوروز در بلخ
آغاز جشن چهل روزه نوروز در بلخ
 
 
هفت سين نوروز
رسم و رسوم نوروز به سبک قدیمی ترها
 
 
جشن نوروز ويژه نوروز
نوروز جشن طبيعت نه پادشاهان
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران