http://www.bbcpersian.com

15:36 گرينويچ - چهارشنبه 12 مارس 2008 - 22 اسفند 1386

آزاده سعیدی

پیکره های بودا در بامیان 'هرگز بازسازی نمی شود'

در حالی که هفت سال از تخریب پیکره های تاریخی بودا می گذرد، وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید دولت این کشور هیچ برنامه ای برای بازسازی این پیکره ها ندارد.

اندکی پس از سقوط طالبان، بسیاری سازمانها از جمله یونسکو سخن از بازسازی پیکره های بودا به میان آوردند.

اما به گفته حبیبه سرابی والی بامیان، تاکنون اقدامی برای بازسازی این مجسمه ها صورت نگرفته است.

نجیب منلی مشاور وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید: "هیچ تاخیری وجود ندارد، چون هرگز تصمیمی برای بازسازی این مجسمه ها گرفته نشده و این مجسمه ها دوباره ساخته نخواهد شد."

بشنويدگزارش آزاده سعیدی از برنامه جام جهان نما

از نظر آقای منلی، بازسازی این پیکره ها، اصالت آنها را از بین می برد.

پروفسور زمریالی طرزی از دانشگاه استراسبورگ در فرانسه نیز، که در بامیان در خصوص مجسمه های بودا کار کرده، می گوید کارشناسان دو دیدگاه را برای بازسازی این پیکره ها مطرح می کنند: یکی ساخت دوباره مجسمه ها و دیگری بازسازی آنها با چسباندن تکه های فرو ریخته است.

اما او می گوید "نرم بودن جنس سنگ پیکره های بودا در بامیان، از نظر علمی و زمین شناسی، ایجاد مشکل می کند."

اصالت پیکره ها

اما آیا این نظر مشترک کارشناسانی است که در بامیان کار کرده اند؟

حبیبه سرابی والی بامیان می گوید: "گروه ها و باستان شناسان مختلفی در بامیان فعالیت دارند و در گردهمایی های سالیانه ای که دارند ، هیچ کسی یا گروهی تا بحال نگفته که مجسمه های بازسازی شده اصالت نخواهند داشت."

والی بامیان خواهان درنظر گرفته شدن خواست مردم این ولایت است: "مردم بامیان و مقامات محلی بامیان می خواهند که زیر نظر سازمان یونسکو، حداقل یکی از دو مجسمه بازسازی شود و اگر هدف از دموکراسی در نظر گرفتن خواست مردم است، مردم بامیان دوسال پیش توماری را امضا کردند و در آن خواست خود را مطرح کردند. اما موضع دولت افغانستان روشن نیست و می گوید خواستی برای این مسئله وجود ندارد در حالیکه اینطور نیست."

بودجه

اما والی بامیان می گوید جمع بودجه برای بازسازی این مجسمه ها کاربری ویژه خود را دارد و به گسترش گردشگری در منطقه کمک می کند.

از دیدگاه او، اگر دولت تصمیمش را در مورد نحوه بازسازی این مجسمه ها بگیرد و بر اساس آن سازمان های بین المللی و دولتهای خارجی هزینه ای برای بازسازی تندیس های بودا اختصاص دهند، این بودجه، ربطی به سایر بودجه های عمرانی نخواهد داشت و ضرری به سایر پروژه های توسعه در افغانستان نخواهد زد.

اما نجیب منلی مشاور وزیر فرهنگ افغانستان تاکید دارد که "هیچ اقدامی برای بازسازی پیکره های بودا انجام نخواهد شد، نه امروز، نه فردا و نه در آینده". درحالی که خانم سرابی والی بامیان، آن را اشتباه محض می خواند.

تخریب پیکره های بودا، هفت سال پیش توسط گروه بنیادگرای طالبان صورت گرفت و دو روز حملات متوالی و شلیک آتش، قامت هزار و ششصد ساله این پیکره ها را فرو ریخت.

حمله به این دو پیکره از آن رو بود که بعضی از اعضای طالبان مدعی بودند که هر گونه تجسم و تصویر انسان و حیوان، از مصادیق بت پرستی و شرک است.

بازگشت به صفحه افغانستان